Piotr Rybka
Wójt gminy Rudnik.
Wójt gminy Rudnik.
W kolejnym samorządzie powiatu raciborskiego wybrzmiewa problem z kosztami związanymi z PKS-em. Rokrocznie są potrzebne coraz większe środki, a w efekcie budżety gmin uszczuplają się o kolejne tysiące, które mogłyby być zagospodarowane w inny sposób.
Radni Rudnika skupili się na uchwale budżetowej. To od zapisów w tym dokumencie zależy, jak gmina będzie funkcjonować i w jakiej kondycji dotrwa do kolejnego rozdania. Podczas wspólnego posiedzenia komisji padły słowa trudne. Wójt mówił z kolei o prowadzonych rozmowach z pewnym inwestorem.
Gorącą dyskusję na wspólnym posiedzeniu komisji wywołał podział środków na zadania do zrealizowania w 2021 roku we wsi Rudnik. Nie wszystkim spodobały się pomysły, które chce zrealizować to sołectwo. Wydatkowania środków bronili radni z tej części gminy.
Czy w gminach powiatu raciborskiego, w których wójtowie nie mają swoich zastępców, zmieni się ten stan rzeczy? W jednej z gmin wydaje się, że tak właśnie się stanie.
- Władze Powiatu Raciborskiego nie zapominają o potrzebach inwestycji w gminach - podkreśla Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda.
Urzędnicy z Rudnika poszli o krok dalej w wychwytywaniu śmieciarzy. Zakupili fotopułapki jako broń przed nimi.
Samorządy gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego apelują do mieszkańców o ograniczenie wizyt w urzędach. Gminy zmieniają również zasadę dostępności obiektów. W ostatnim czasie taką decyzję podjęto w Pietrowicach Wielkich, Krzanowicach, Krzyżanowicach i Rudniku. W Nędzy natomiast urząd gminy jest zamknięty od 13 marca.
Wójt Rudnika Piotr Rybka pracuje zdalnie. To działanie zapobiegawcze podjęte przez włodarza, po tym, jak miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Co z urzędem gminy?
Na drodze prowadzącej z DK 45 do Brzeźnicy (tzw. Brzozówce) zostały ustawione znaki zakazu ruchu pojazdów, których rzeczywista masa całkowita jest większa niż 15 ton. To realizacja założeń miejscowego samorządu, o których mówiło się od kilku miesięcy.
Zmianie ulega sposób nauki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z oddziałami integracyjnymi w Brzeźnicy. Powodem jest zakażenie koronawirusem wśród kadry nauczycielskiej. Część placówki przechodzi na nauczanie zdalne.
Sprawdziliśmy, jak sytuacja przy przeprawie promowej prezentuje się od strony gminy Nędza, czyli sołectwa Ciechowice.
W związku z ulewnymi deszczami w Grzegorzowicach pojawiła się brama szandorowa. To rodzaj zabezpieczenia przeciwpowodziowego.
W Rudniku trwają prace związane z rozbudową miejscowej szkoły podstawowej na działalność przedszkola. Robót nie udało się zakończyć przed początkiem bieżącego roku szkolnego. Kiedy więc placówka otworzy swoje podwoje dla najmłodszych mieszkańców gminy?
W Rudniku wręczono nagrody dla najzdolniejszych uczniów. Gala tradycyjnie już gościła w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im abp. Józefa Gawliny w Rudniku. Wydarzenie zorganizowano w środę 23 września.
Te nagrody powstały po to, by docenić trud i pracę oraz by zainspirować innych do działania. W Rudniku po raz drugi zorganizowano galę wręczenia Fial Przedsiębiorczości.
W ostatnich tygodniach kilku mieszkańców gminy Rudnik obchodziło jubileusze. Dostojnych jubilatów odwiedzali wójt Piotr Rybka i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego Sabina Zięć, składając solenizantom najlepsze życzenia oraz wręczając bukiety kwiatów.
Do redakcji „Nowin Raciborskich” docierają kolejne głosy w sprawie odwołania Roberta Pabiana z funkcji nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.