Jarosław Wieczorek
Poseł na Sejm, były Wojewoda Śląski
Urodził się 27 stycznia 1981 roku, pochodzi z Gliwic. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim. Przed objęciem urzędu Wojewody Śląskiego był przedsiębiorcą, współwłaścicielem i prezesem spółki kapitałowej, a także działaczem samorządowym, będąc gliwickim radnym oraz członkiem zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, jak również wiceprzewodniczącym Rady Instytutu Gospodarki Rynkowej.
Od 2001 r. jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a obecnie sprawuje też funkcję szefa gliwickich struktur tej partii. Kandydował w wyborach na prezydenta Gliwic. W gliwickiej radzie miasta zasiadał trzecią kadencję, gdzie przewodniczył komisji budżetu i finansów, był także członkiem komisji statutowej.
Po objęciu urzędu Wojewody Śląskiego uczestniczył w pracach nad tworzeniem Ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, a następnie nad powołaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – pierwszej metropolii w Polsce. Jest współautorem i przewodniczącym Komitetu Sterującego Programu dla Śląska – pierwszego programu w polityce regionalnej rządu, który stanowi jednocześnie narzędzie koordynujące krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach, pochodzące m.in. z krajowych programów operacyjnych i środków budżetu państwa.
Jarosław Wieczorek ma żonę i dwóch synów.
W wyborach w 2023 uzyskał mandat posła X kadencji, otrzymując w okręgu gliwickim 23 451 głosów. 2 listopada tego samego roku przestał pełnić funkcję wojewody.
Mówi o tym Nowinom nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Marcin Fischer. Uspokaja jednak, że są to śladowe liczby ptaków. - Sytuacja się klaruje - zaznacza.
Kiedy wojewoda Jarosław Wieczorek pozwolił na budowę mostu nad Odrą w ciągu drogi wojewódzkiej nr 421, łączącego dwie gminy Raciborszczyzny – Nędzę i Rudnik wśród mieszkańców padało pytanie: kiedy ruszą prace? Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wyjaśnia jednak, że decyzja nie wiąże się od razu z pracami w terenie.
Od 26 maja polder Buków i rezerwat przyrody Łężczok na powrót cieszą turystów, po tym jak miesiąc wcześniej wojewoda Jarosław Wieczorek zamknął tereny wskutek ptasiej grypy. I choć służby informują, że sytuacja się poprawiła, to padłe ptaki nadal są zbierane. Co zrobić, kiedy napotkamy na truchło?
Ptasia grypa nadal sieje spustoszenie, tyle że już za granicami naszego kraju. W Rychwałdzie stwierdzono ją w drobiu hodowlanym. W efekcie wojewoda wydał rozporządzenie również dla naszego regionu, bo czeska miejscowość znajduje się nieopodal okolicznych miejscowości. Sternik województwa wyjaśnił również, co z zakazem wstępu na...
To najnowsze dane, które przekazał nam zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Są jednak też informacje krzepiące, bo jak usłyszeliśmy od lek. wet. Konrada Kuczery, sytuacja się klaruje.
Kasia Moś, Kuba Badach, Marcin Wyrostek, Adam Sztaba z batutą, amerykańska wokalistka jazzowa China Moses oraz pełny skład orkiestry - to oni uświetnili galę jubileuszową 30-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która odbyła się w budynku NOSPR w Katowicach.
Pytano o to w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach na konferencji prasowej poświęconej właśnie ptasiej grypie w powiecie raciborskim.
Wojewoda Jarosław Wieczorek apeluje do mieszkańców, aby przestrzegali jego rozporządzenia w sprawie zakazu wstępu na teren polderu Buków i rezerwatu Łężczok. Ma to związek z ptasią grypą, której ogniska zlokalizowano na tych dwóch terenach. Konrad Kuczera z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach przekonuje z kolei, że...
Jest decyzja Jarosława Wieczorka w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik. Co zarządził wojewoda?
W Jastrzębiu-Zdroju wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wizytował najważniejsze inwestycje w mieście. Wizytę poprzedziło spotkanie z władzami miasta w magistracie.
- To pierwsza taka sytuacja w Polsce - komentuje w rozmowie z Nowinami wójt Anna Iskała zmiany w radzie. Te były potrzebne dla sprawnego zarządzania gminy, bo jak i przewodniczący, tak i jego zastępca z powodów zdrowotnych nie są w stanie uczestniczyć w obradach, więc nie miał kto ich zwołać i przeprowadzić. Roszady, jak ustaliliśmy,...
Z czterech wariantów został wybrany ten jedyny. Jaki będzie miała przebieg linia kolejowa nr 170 na odcinku Katowice-Ostrawa?
- Gruntowny remont tej drogi jest kluczowym obszarem do sprawnego dalszego funkcjonowania Eko-Okien, miejscowości oraz normalnego życia dla mieszkańców, bo jak na razie to dynamicznie rozrasta się nadal tylko zakład, a tak ważna infrastruktura drogowa z każdym dniem ulega pogorszeniu! - czytamy w piśmie, które mieszkaniec skierował do...
Już oficjalnie ks. prałat Sławomir Oder stał się nowym biskupem diecezji gliwickiej. Po oficjalnym dokonaniu święceń w gliwickiej katedrze rozległy się brawa.
To właśnie Józef Rymer witał Wojsko Polsko wkraczające na Górny Śląsk. Jego podpis widnieje na akcje formalnie kończącym przejmowanie przez Polskę części Górnego Śląska. To właśnie on ślubował w imieniu całego ludu śląskiego wierność Ojczyźnie.
W Wiejskim Domu Kultury na Grabówce został zorganizowany przez Zespół Gołężanki oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi, koncert jesienny pt. "JESIEŃ W GÓRACH".
Ewentualna dystrybucja tabletek zawierających jodek potasu wśród mieszkańców będzie się odbywała tylko w sytuacji ogłoszonego zagrożenia.