Jarosław Wieczorek
Poseł na Sejm, były Wojewoda Śląski
Urodził się 27 stycznia 1981 roku, pochodzi z Gliwic. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim. Przed objęciem urzędu Wojewody Śląskiego był przedsiębiorcą, współwłaścicielem i prezesem spółki kapitałowej, a także działaczem samorządowym, będąc gliwickim radnym oraz członkiem zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, jak również wiceprzewodniczącym Rady Instytutu Gospodarki Rynkowej.
Od 2001 r. jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a obecnie sprawuje też funkcję szefa gliwickich struktur tej partii. Kandydował w wyborach na prezydenta Gliwic. W gliwickiej radzie miasta zasiadał trzecią kadencję, gdzie przewodniczył komisji budżetu i finansów, był także członkiem komisji statutowej.
Po objęciu urzędu Wojewody Śląskiego uczestniczył w pracach nad tworzeniem Ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, a następnie nad powołaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – pierwszej metropolii w Polsce. Jest współautorem i przewodniczącym Komitetu Sterującego Programu dla Śląska – pierwszego programu w polityce regionalnej rządu, który stanowi jednocześnie narzędzie koordynujące krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach, pochodzące m.in. z krajowych programów operacyjnych i środków budżetu państwa.
Jarosław Wieczorek ma żonę i dwóch synów.
W wyborach w 2023 uzyskał mandat posła X kadencji, otrzymując w okręgu gliwickim 23 451 głosów. 2 listopada tego samego roku przestał pełnić funkcję wojewody.
W trzydziestą rocznicę pożaru lasów wokół Kuźni Raciborskiej zorganizowano wielkie ćwiczenia strażackie strażaków z czterech województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Obejmują około 10 tys. hektarów na terenie dwóch nadleśnictw – Rudy Raciborskie i...
Dzięki dotacji szpitale będą mogły zmodernizować swoje placówki czy zakupić sprzęt medyczny, taki jak np. lampy bakteriobójcze, pompy infuzyjne, nowoczesne aparaty RTG oraz USG, kardiomonitory i tomografy.
Wzorem przemarszu wojsk w 1922 roku na 100. rocznicę włączenia Górnego Śląska oraz ziemi wodzisławskiej do Polski także na wodzisławskim rynku odbył się pochód grup rekonstrukcji historycznej. Przemarsz wojsk tłumnie oglądali na rynku mieszkańcy miasta. ZOBACZ ZDJĘCIA!
Trzeci dzień akcji ratunkowej na kopalni KWK Pniówek w Pawłowicach. Co dzieje się na miejscu?
AKTUALIZACJA
W Katowicach przy ul. Wita Stwosza 20 powstał punkt recepcyjny. Pod tym adresem osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym uzyskają pomoc i informacje na temat pobytu w Polsce. Tutaj też zapewniony będą mieć posiłek, podstawową opiekę medyczną czy miejsce na odpoczynek.
Od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Wcześniej na takie rozwiązanie zdecydowała się spółka PKP Intercity. Z kolei na katowickim dworcu uruchomiono punkt informacyjno-doradczy.
Środki na budowę, przebudowę i remonty dróg trafią do naszego regionu. Łącznie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg województwo śląskie otrzyma w tym roku w sumie 150,1 mln zł (po 75 mln na zadania gminne i powiatowe). Co zmieni się na Raciborszczyźnie?
Godzinę temu oficjalnie tego tematu jeszcze nie było. Milczał Zakład Karny w Raciborzu. Milczało biuro poselskie Michała Wosia, któremu jako wiceministrowi sprawiedliwości podlega więziennictwo. W ślad za pytaniami Nowin, do mediów trafił oficjalny komunikat w tej sprawie.
Rada Gminy w Nędzy na powrót pracuje w pomniejszonym o jednego radnego składzie. W najbliższych miesiącach odbędą się wybory uzupełniające, choć nie wiadomo jeszcze kiedy. Decyzję w tej sprawie musi podjąć wojewoda Jarosław Wieczorek. Henryk Postawka był radnym sołectwa Górki Śląskie, z okręgu nr 3, obejmującego ulice: Jasną,...
Idea budowy pawilonu przy szpitalu rejonowym, gdzie leczeni byliby zakażeni koronawirusem znów wróciła do publicznej debaty. Piotr Klima wciągnął w nią wojewodę śląskiego. Wcześniej chciał, Miasto w budżecie zarezerwowało środki na wkład własny projektu - który jego zdaniem mogłyby finansować samorządy i rząd.
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Grzegorza Hudzika i zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusza Krzystyniaka.
Prawnicy wojewody Jarosława Wieczorka stwierdzili nieważność uchwały radnych z Kuźni Raciborskiej. Chodzi o decyzję dotyczącą petycji w sprawie budowy przedszkola i żłobka w Rudach. W ocenie prawników tylko burmistrz, jako organ wykonawczy miał kompetencje, aby petycję rozstrzygnąć.
7 137 osób zaszczepiło się przeciw Covid-19 w ramach zorganizowanej przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka akcji #SzczepimySię w parafiach, która odbyła się w ostatnią niedzielę. Akcja organizowana była także w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie zaszczepiło się najwięcej chętnych.
W blisko 150 parafiach na terenie województwa śląskiego w najbliższą niedzielę (tj. 15 sierpnia) będzie można zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Taka możliwość będzie również na terenie powiatu raciborskiego.
15 sierpnia z inicjatywy wojewody Jarosława Wieczorka odbędzie się akcja #SzczepimySię w parafiach. Mieszkańcy będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 na terenie naszego województwa przy wybranych kościołach. W Żorach akcja szczepień bez rejestracji odbędzie się przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego.
Radość ratowników medycznych i bezpieczeństwo mieszkańców. Wodzisławsko-rydułtowski szpital otrzymał nową karetkę pogotowia. - To dla nas szczególny dzień - mówi dyrektor lecznicy.
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki gości dzisiaj (tj. 12 lipca) na Śląsku. Na jego trasie znalazły się Ogrody Japońskie w Parku Śląskim w Chorzowie, które oficjalnie otwarto. Premier przybył również do Kornic w gminie Pietrowice Wielkie, gdzie wizytuje największego pracodawcę Raciborszczyzny - firmę Eko-Okna S.A. "Na żywo"...