Jarosław Wieczorek
Poseł na Sejm, były Wojewoda Śląski
Urodził się 27 stycznia 1981 roku, pochodzi z Gliwic. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim. Przed objęciem urzędu Wojewody Śląskiego był przedsiębiorcą, współwłaścicielem i prezesem spółki kapitałowej, a także działaczem samorządowym, będąc gliwickim radnym oraz członkiem zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, jak również wiceprzewodniczącym Rady Instytutu Gospodarki Rynkowej.
Od 2001 r. jest związany z partią Prawo i Sprawiedliwość, a obecnie sprawuje też funkcję szefa gliwickich struktur tej partii. Kandydował w wyborach na prezydenta Gliwic. W gliwickiej radzie miasta zasiadał trzecią kadencję, gdzie przewodniczył komisji budżetu i finansów, był także członkiem komisji statutowej.
Po objęciu urzędu Wojewody Śląskiego uczestniczył w pracach nad tworzeniem Ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, a następnie nad powołaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – pierwszej metropolii w Polsce. Jest współautorem i przewodniczącym Komitetu Sterującego Programu dla Śląska – pierwszego programu w polityce regionalnej rządu, który stanowi jednocześnie narzędzie koordynujące krajowe i europejskie źródła finansowania rozproszone w wielu programach i instytucjach, pochodzące m.in. z krajowych programów operacyjnych i środków budżetu państwa.
Jarosław Wieczorek ma żonę i dwóch synów.
W wyborach w 2023 uzyskał mandat posła X kadencji, otrzymując w okręgu gliwickim 23 451 głosów. 2 listopada tego samego roku przestał pełnić funkcję wojewody.
Wraz z zakończeniem roku szkolnego na terenie województwa śląskiego rozpoczynają się działania w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2021", które potrwają do 1 września 2021 r.
Zbliżający się weekend to kolejna szansa na zaszczepienie się bez wcześniejszej rejestracji jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.
Radny Józef Kocem zawnioskował do burmistrza Andrzeja Strzedulli o zagospodarowanie placu na skrzyżowaniu ulic Staszica i Długiej. To teren po pomniku wdzięczności Armii Czerwonej, który obecnie świeci pustkami.
Mieszkańcy powiatu raciborskiego od ponad roku mają utrudniony dostęp do wielu świadczeń medycznych. Znaczna część szpitala jest zarezerwowana dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Zapytaliśmy Ministra Zdrowia oraz Wojewodę Śląskiego, czy szpital w Raciborzu już zawsze pozostanie zakaźny.
Od niemal roku przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej kończyło się tylko na ustaleniu daty. Czwarty termin okazał się jednak szczęśliwy i wybory się odbędą.
Nowy radny został wybrany bez głosowania. Zadziało się to na podstawie kodeksu wyborczego, bo był jedynym kandydatem ubiegającym się o ten urząd.
Ten dzień strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. będą długo pamiętać. Nie dość, że byli gospodarzami wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka, to jeszcze otrzymali upragniony sztandar. - Strażacy zawsze służyli potrzebującym mieszkańcom powiatu wodzisławskiego. Ale pod sztandarem to jeszcze większe zobowiązanie...
Prezydent Dariusz Polowy cieszy się na Facebooku pozyskaniem rządowego dofinansowania na remonty dróg w Raciborzu. Przy okazji dziękuje trzem osobom. W prezydenckim wpisie brak jednego nazwiska, co mówi więcej o lokalnej polityce niż tysiąc słów.
– Wolne miejsca są zapełniane w ciągu kilku godzin – mówi Krzysztof Kowalik, dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu.
Sytuacja systemu ochrony zdrowia w związku z pandemią koronawirusa jest w woj. śląskim bardzo trudna, ale robimy wszystko, aby dać bezpieczeństwo obywatelom – powiedział w środę rano w TVN24 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
– Zawsze będziemy go wspominać uśmiechniętego i kochającego życie – powiedział wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój.
LUBOMIA Urząd Gminy w Lubomi rozstrzygnął konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi. Został nim Jarosław Wieczorek, dotychczasowy pracownik GOKSiR-u.
Znów na tydzień przed przeprowadzeniem wyborów uzupełniających w Kuźni Raciborskiej wojewoda Jarosław Wieczorek przeniósł je na inny termin.
Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa wojewody Jarosława Wieczorka wyjaśnia, jaki był powód przesunięcia wyborów uzupełniających w Kuźni Raciborskiej na tydzień przed ich przeprowadzeniem.
Prawie czterystu ozdrowieńców Jastrzębskiej Spółki Węglowej do tej pory zgłosiło się do Barbórkowej Akcji Oddawania Krwi i Osocza.
Pierwsi ratownicy górniczy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczynają pracę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W ostatnich dniach MCK zamieniło się w szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Górnicy-ratownicy zasilą również szpitale w regionie.
Obecnie 74 nauczycieli jest na zwolnieniach lekarskich, w tym 25 osób ma dodatni wynik badań na koronawirusa. To najnowsze dane z placówek oświatowych podległych Starostwu Powiatowemu w Raciborzu.