Dawid Wacławczyk
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Ur. 29 grudnia 1979 r., mgr turystyki. Współwłaściciel Przystanku Kulturalnego KONIEC ŚWIATA oraz Biura Podróży ORINOKO, znany działacz społeczny, radny miejski VI kadencji, młody przedsiębiorca i aktywny społecznik, organizator wielu imprez, projektów i przedsięwzięć z pogranicza sztuki, kultury, podróży i życia społecznego. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Artystów i Podróżników GRUPA ROSYNANT; niestrudzony budowniczy społeczeństwa obywatelskiego (był pierwszym przewodniczącym Raciborskiej Koalicji Organizacji Pozarządowych), właściciel Przystanku Kulturalnego „KONIEC ŚWIATA i biura podróży ORINOKO. Raciborzanom znany jako pilot wycieczek i przewodnik górski (członek elitarnego SKPG HARNASIE – nr blachy przewodnickiej – 366); niezależny dziennikarz współpracujący z największymi w Polsce magazynami studenckimi. Bystry obserwator, chłodny analityk, asertywny (aczkolwiek kulturalny) krytyk, zawsze skory do pomocy i zaangażowania w ciekawe pomysły, projekty i akcje. Radny miejski Raciborza VI kadencji 2010-2014. Radny powiatu Raciborskiego w latach 2014-2018 oraz 2018-2020. Od stycznia 2021 roku I wiceprezydent miasta Racibórz. W wyniku wyborów przeprowadzonych 7 kwietnia 2024 roku - Radny Miasta Racibórz.
Przestrzeń, ekologia, transport i mieszkania – te sfery życia społecznego interesowały 14 kwietnia uczestników warsztatów tematycznych z budowania strategii Raciborza do 2030 roku. Dzięki aktywnemu udziałowi szefów wydziałów z Batorego, padły konkrety dotyczące m.in. potencjalnego parku przy Ogrodowej czy przyszłości żwirowni na Ostrogu.
Za dużo aut, nazistowski głaz i nadzieja w Odrze - to tylko część wątków interesującej dyskusji, do której doszło w trakcie prac nad nową strategią rozwoju Raciborza.
Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk poinformował redakcję Nowin, że miasto zakupi i zamontuje tablice informujące o tym jak szkodliwe jest dokarmianie ptactwa pieczywem.
Przedsiębiorca zrobił to, czego przez cztery lata nie potrafiło zrobić miasto ze swoimi władzami i służbami.
Racibórz się zazielenia. Tylko tej wiosny ma zostać posadzonych 160 drzew i 800 krzewów. Sprawdź, w których częściach miasta pojawi się więcej zieleni.
Bożydar Nosacz sprawdził, o czym śpiewał 1 kwietnia wiceprezydent Dawid Wacławczyk. Ta wiedza natchnęła złośliwca do złożenia samorządowcom propozycji...
Nie kończy się spór między opozycyjnymi radnymi i wiceprezydentem Wacławczykiem związany z podejrzeniem go o skopiowanie opracowania o połączeniu Zamku z Muzeum. Zastępca Polowego złożył skargę do sądu na działanie radnych, a ci odpowiedzieli na nią. Wynajęli w tym celu prawnika, co wywołało kontrowersje.
7 kwietnia odbyło się on–line ostatnie z cyklu pięciu spotkań twórców nowej strategii rozwoju Raciborza z mieszkańcami. Frekwencja była podobna do poprzednich, choć przez moment w warsztatach brała udział tylko jedna osoba, w dodatku z ziemi wodzisławskiej. Wiceprezydent Dawid Wacławczyk, któremu podlega projekt opracowania nowej...
Zaciekawiło to radną markowicką Justynę Henek-Wypior.
Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele środowiska otoczenia biznesu debatowali nad przyszłością Raciborza. Wirtualne spotkanie zorganizowano w ramach cyklu konsultacji społecznych nowej strategii Raciborza oraz programu wspierania przedsiębiorczości. Oto najciekawsze wątki z dyskusji.
Wśród raciborskich klubów i stowarzyszeń zapanowało wielkie wzburzenie. Powodem jest rozstrzygnięcie konkursu na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej i turystyki. Na 45 złożonych wniosków pieniądze przyznano tylko 18 wnioskodawcom, przy czym prawie połowę puli środków otrzymała Unia Racibórz Sp. z o.o.
Wiceprezydent Raciborza, podejrzewany przez opozycję o złamanie prawa przy stworzeniu opracowania na temat połączenia zamku z muzeum, zarzuca im, że popełnili błędy przy decyzji o zawiadomieniu prokuratury.
Artykuł okazał się primaaprilisowym żartem. Niestety, nie zanosi się na złagodzenie konfliktu politycznego w mieście, nie wspominając o jego zażegnaniu.
Magistrat zaplanował w 2021 roku modernizację systemów grzewczych m.in. w mieszkaniach socjalnych. Zamieszkujący je ubodzy raciborzanie nie chcą wpuszczać pracowników MZB i odmawiają wymiany pieca kaflowego na ogrzewanie gazowe lub na prąd. Boją się zwiększonych kosztów za zapewnienie ciepła w mieszkaniu.
Pierwszy zastępca prezydenta Raciborza poinformował na marcowym posiedzeniu komisji oświaty, że 70% kadry mu podległej w urzędzie (Wacławczyk zarządza m.in. lokalówką, ochroną środowiska i promocją miejską) znalazło się na chorobowym lub na kwarantannach z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem.
Dotarliśmy do korespondencji, jaką Dawid Wacławczyk skierował do starosty raciborskiego Grzegorza Swobody. Ten zażądał od zastępcy prezydenta Raciborza przeprosin za użycie logotypu Powiatu Raciborskiego w jego opracowaniu o połączeniu zamku i muzeum.
Pismo w przepraszającym tonie, na jakie zdecydował się względem starosty raciborskiego były radny powiatowy Dawid Wacławczyk, to za mało, aby usatysfakcjonować Grzegorza Swobodę.