Ostatnia sesja rady miejskiej była bardzo ciekawa, nie tylko ze względu na podwyżkę podatków, którą zafundowali radni mieszkańcom Wodzisławia Śląskiego, ale też z powodu wystąpienia dwóch radnych, którzy pytali o zatrudnienie przewodniczącego w jednostce podlegającej pod urząd miasta.
To prawdopodobnie najbardziej znana święta na Śląsku – święta Barbara, patronka górników. Do Niej kierują swoje prośby o błogosławieństwo w czasie pracy, to Ona ma w swojej opiece ojców, mężów, synów, którzy w trudnych warunkach głęboko pod ziemią pracują, by wydobywać czarne złoto – węgiel.
Ta historia mogła mieć inne zakończenie, gdyby nie splot wydarzeń, który doprowadził seniorkę na rybnicką komendę. Jednocześnie spraw ukazuje kompletną bezwzględność oszustów, którzy wysłali taksówkę po kobietę, którą zamierzali pozbawić wszystkich oszczędności.
W Rydułtowach tradycyjnie górnicy świętowali Barbórkę. Tegoroczna uroczystość skłaniała do refleksji ze względu na tragiczne wydarzenia w KWK Rydułtowy.
W jastrzębskim Carbonarium odbyło się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Górnika. Mieszkańców miasta i regionu zaproszono na Barbórkę, podczas której zaprezentowano górnicze tradycje.
Na wniosek śledczych i prokuratora rybnicki sąd tymczasowo aresztował 43-latka, który podpalał wiaty śmietnikowe, samochody osobowe, a nawet łącznik przeciwpożarowy w bloku mieszkalnym na terenie Rybnika.
Tradycyjnie w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie odbyły się uroczystości związane z Barbórką.
Forum oświatowe to nowa inicjatywa środowiska pedagogicznego z Akademii Nauk Stosowanych. Raciborska uczelnia wyrosła z tradycji pedagogicznych i te wciąż są tu silne. Organizatorką wydarzenia w ANS była dr Ludmiła Nowacka, była wiceprezydent Raciborza, obecnie przewodnicząca komisji oświatowej w radzie miasta.
4 grudnia Pniówek obchodzi 50-lecie działalności. To pół wieku wydobycia węgla koksowego, rozwoju, ale też tragicznych katastrof górniczych. Zakład wciąż pozostaje jedną z najważniejszych kopalni należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, z bogatą przeszłością i niewątpliwie perspektywami na przyszłość.
W przeddzień wspomnienia św. Barbary, 3 grudnia uroczystości barbórkowe odbyły się w KWK Borynia-Zofiówka-Bzie, gdzie uhonorowano wyróżniających się pracowników.
- To było kolejne niesamowite doświadczenie i przygoda - przyznaje Laura Pieczarek, 16-letnia dziewczyna z Wojnowic, która wzięła udział w Ogólnopolskim Finale Miss Polski Nastolatek. Aby się tam znaleźć, musiała pokonać liczną konkurencję.
Rybnik kupi kolejne 14 autobusów wodorowych. 2 grudnia miasto podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o ich dofinansowanie. Wartość całkowita przedsięwzięcia to 59 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 100 proc. wartości netto, czyli 47,9 mln zł.
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha, pojawił się na ostatniej sesji, aby zabrać głos w sprawach powodziowych. Stwierdził bez ogródek, że podczas wrześniowej sytuacji pogodowej zrzuty z zbiornika w Rybniku rozpoczęły się zbyt późno. - To jest jakieś nieporozumienie - ocenił. Doszło także do wymiany zdań pomiędzy byłym...
Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych są dla placówki z Ostroga okazją, by ich podopieczni pokazali, jak wiele potrafią dać od siebie. - Bo nie jest tak, że niepełnosprawni tylko potrzebują wsparcia. Wiem ze swojej pracy jak cenny, wartościowy jest kontakt z podopiecznymi i nie zamieniłabym tej profesji na żadną inną - mówiła Nowinom...
Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się spotkaniem w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie, który kiedyś był domem kultury KWK Anna. Następnie górnicy udali się do bazyliki na Mszę Świętą.
50 lat temu w Jastrzębiu-Zdroju hucznie świętowano „Barbórkę”. Pamiątkę po tamtym wydarzeniu możemy oglądać również dzisiaj. Jest to budynek dawnego górniczego domu kultury, znajdujący się przy rondzie Zdrojowym. Chyba wówczas, pół wieku temu nikt nie przypuszczał, że w miejscu tym pojawi się market spożywczy, a po kinie nie będzie ani śladu.
Robimy to, by raciborscy Ukraińcy zapomnieli o trudnych sprawach, które towarzyszą im w związku z wojną w ich ojczyźnie. Bo dobro wraca, a my nie tylko pomagamy, ale i uczymy się od uchodźców - mówią o projekcie Together, realizowanym przez Raciborski Fundusz Lokalny i Raciborskie Centrum Kultury.