To pierwszy w Polsce kierunek studiów podyplomowych skierowany do osób w sposób zawodowy myślących o komunikacji rowerowej. Przez dwa semestry chętni będą mogli uczestniczyć w zajęciach z zakresu m.in. planowania przestrzennego, studiów miejskich, prawa i inżynierii ruchu. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu Miasta Rybnik z Uniwersytetem...
XIV Marsz Pamięci przypadnie w 80. rocznicę ewakuacji więźniów oświęcimskich z KL Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego (Loslau). Będzie odbywał się tradycyjną trasą, jaką w styczniu 1945 r. przebyli więźniowie KL Auschwitz Birkenau do stacji Loslau w czasie marszu śmierci.
Koncert świąteczny, jaki odbył się w murach Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju był wielkim wydarzeniem dla społeczności osiedla. Mieszkańcy dopisali, a dzieci dały z siebie wszystko! Impreza wprowadziła wszystkich w nastrój świąt Bożego Narodzenia.
W mikołajki tradycyjnie obdarowujemy się prezentami. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 postanowiły, że w tym roku niespodzianką będzie czas spędzony na wspólnym czytaniu. Uczniowie klas ósmych zaprosili do lektury swoje młodsze koleżanki i kolegów.
W Rybniku otwarto jedyne w kraju Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych. Placówka działa przy Zespole Szkół Technicznych, a powstała we współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Głównym Instytutem Górnictwa. W ramach BCU otwarto 9 nowoczesnych pracowni, a sztolnia ćwiczebna...
Wydłużono termin II naboru wniosków o przyznanie stypendium w ramach projektu "Śląskie. Inwestujemy w talenty Plus – I edycja".
O tym czy jesteśmy dziećmi gwiazd i ile kosmosu jest w nas, będzie opowiadał znany popularyzator nauki Karol Wójcicki. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek w gościnnych progach Łaźni Moszczenica.
Czy szkolna przerwa może być słodka, jasne i to jeszcze jak! Uczniowie klas gastronomicznych w „Korfantym” potrafią wyczarować smakowite specjały i jeszcze sprzedać z zyskiem. Wszystko to pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Jastrzębie-Zdrój zdobyło 10 mln zł na realizacje edukacji przedszkolnej. Pieniądze, pochodzące z Unii Europejskiej, pozwolą na organizację dodatkowych zajęć i rozwój pasji najmłodszych mieszkańców.
Prezydent Michał Urgoł w przeddzień święta niepodległości spotkał się z uczniami „Korfantego” i rozmawiał o mieście. Młodzi ludzie pytali o inwestycje, aquapark, przyszłość miasta i kolej. Nie zabrakło też pytań o motywacje, które stały za tym, aby ubiegać się o najważniejszy urząd w mieście.
Wyłoniono finałową dwudziestkę 9. edycji plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.
W popularnym „Korfantym” wręczono stypendia dla zdolnych i aktywnych uczniów. Młodzież będzie dostawała pieniądze przez cały rok szkolny. Wszystko to było możliwe dzięki współpracy szkoły z Fundacją Świętego Mikołaja.
Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie stypendium dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Potrwa do 26 listopada.
Małego chłopca idącego bez opieki zauważyli mieszkańcy Radlina. Na miejsce wezwano policję. Okazało się, że dziecko samo opuściło teren przedszkola. Jak do tego doszło?
Czy uczniowie mogą być dyrektorami przedsiębiorstwa gastronomicznego? Oczywiście, jednak pod warunkiem, że sami je założą. Mogą też oferować swoje produkty w szkole, w której się uczą, a przy okazji spróbować zarobić pierwsze pieniądze. Taka nauka biznesu wciąga i daje konkretne efekty.
87 projektów naukowych, 237 uczestników z 43 szkół średnich z ponad 20 miast – te liczby doskonale ilustrują III edycję Projektu Politechnika, który cieszy się rosnącą popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Wśród laureatów znalazła się również szkoła z regionu.
Edukacja jest ostatnio tematem często obecnym w mediach. Szczególnie mocno zauważamy to 14 października w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Czy to dobry dzień na utyskiwanie, krytykowanie, czasem atakowanie, albo też bezkrytyczne idealizowanie pedagogów – niech każdy oceni sam. Może jednak w tym dniu pomyślmy o tych nauczycielach,...