Na cmentarzu przy parafii pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej sporo ludzi. Udają się na mszę, a następnie na groby bliskich. Przed wejściem harcerze oferujący znicze, tuż obok jest młodzież kwestująca na jastrzębskie hospicjum domowe. Nieopodal stoły, na których można kupić słodkości. Dzień Wszystkich Świętych, jak co roku ma różny wymiar.
Do Jastrzębia-Zdroju przyjechali młodzi adepci sztuki kulinarnej, aby rywalizować w konkursie gastronomicznym. Reprezentowali szkoły z całego województwa śląskiego. Trzynaście zespołów miało za zadanie przygotować karczek wieprzowy wraz z burakami.
Dla nauczyciela już sama nominacja do konkursu Nauczyciel Roku jest dużym sukcesem, a Agnieszce Kraińskiej, która na co dzień uczy w I LO, udało się znaleźć wśród finalistów konkursu. Zgłosili ją tam jej uczniowie, dla których jest ona wzorem nauczyciela. Zapytaliśmy finalistkę konkursu Nauczyciel Roku 2022 o jej podejście do uczniów.
Sześć prelekcji z różnych obszarów tematycznych odbędzie się w ramach III Konferencji Naukowej, jaką zaplanowano w Rydułtowach na 19 listopada.
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego odwiedzili Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Młodzież zapoznała się z zagrożeniami, jakie mogą zdarzyć się w życiu codziennym i sposobach radzenia sobie z nimi.
STOP-FON to nazwa aplikacji na telefony komórkowe, która pomaga chronić ludzkie życie na drodze. Użytkownik smartfona otrzymuje powiadomienie w chwili, kiedy będzie zbliżał się do przejścia dla pieszych. Chodzi o oderwanie wzroku człowieka od ekranu komórki.
Drugi dzień obchodów 100-lecia I LO im. Karola Miarki w Żorach przyniósł uroczystą galę absolwentów, która odbyła się w Kinie na Starówce. Wcześniej w kościele farnym odbyła się msza święta w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów. ZOBACZ ZDJĘCIA!
W sali widowiskowej żorskiego domu kultury odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia szkoły, w której udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Żorach. To pierwsza część dwudniowych obchodów 100-lecia placówki. Zobacz zdjęcia!
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju zakwalifikowali się do finału prestiżowego konkursu E(x)plory. Każdy może zagłosować na Sebastiana Kura i Pawła Orlika w plebiscycie na Nagrodę Publiczności. Młodzi wynalazcy stworzyli symulator składania komputera.
Uczniowie klas 8 Szkoły Podstawowej nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju zapytali Annę Hetman, jakie są plusy i minusy bycia prezydentem miasta. Uczniowie, we wtorek, odwiedzili magistrat w ramach Lekcji o mieście.
Jaki ma być nauczyciel? Jakiego nauczyciela przyszłości wyobrażają sobie uczniowie? Młodzi ludzie wiedzą, że nie ma ludzi idealnych. Mają jednak swoje wyobrażenie o nauczycielu, człowieku, który nie tyle zmusza do nauki, ile objaśnia i tłumaczy świat.
Święto Komisji Edukacji Narodowej uroczyście obchodzono w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie przygotowali program artystyczny, były kwiaty i życzenia, słowa podziękowania.
Piszemy o nauczycielach, którzy ukształtowali przyszłych posłów, prezydentów, radnych czy przedstawicieli duchowieństwa z Rybnika. Wśród nich są m.in.: katecheta, który próbował zrozumieć młodzież, matematyk, który ufał prymusowi z pierwszej ławki i polonistka, która zamiast zganić za przeklinanie zaproponowała zaskakujący zamiennik.
"Nauczycielem trzeba się urodzić" - tak uważa Jolanta Grabkowska, dyrektor Zespołu Szkół Nr 9 Specjalnych im dr Mikołaja Witczaka. Początkowo chciała być policjantką, jednak została pedagogiem, na dobre związując się ze szkołą. I tak już od 35 lat. W roku 2016 podjęła wyzwanie i odtąd kieruje szkołą specjalną. To w niej,...
Jaki powinien być nauczyciel? To pytanie często pojawia się w okolicach 14 października - Święta Komisji Edukacji Narodowej. Warto to właśnie pytanie skierować do pedagoga o 40-letnim doświadczeniu zawodowym, który już niejedno widział i niejedno przetrzymał w polskiej szkole.
4-letni Piotruś zbudował pojazd marsjański, a 6-letnia Kasia stworzyła Układ Słoneczny. Właśnie taką moc sprawczą mieli uczestnicy Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, której edycja odbyła się również w filii uczelni w Rybniku. W sobotę, 8 października, zorganizowano tam ciekawe warsztaty naukowe.
„Orlęta. Grodno ‘39” na ten film udają się ostatnio wycieczki szkolne. Także młodzi jastrzębianie zasiądą w fotelach kinowych, aby obejrzeć realizację na temat napaści sowieckiej na Polskę. Bez wątpienia jest to film o patriotyzmie, ale też o podziałach, czy nawet nienawiści, która nie ustępuje w czasach wojny, a nawet wybucha...