W czasie wykonywania robót konserwacyjnych w jednym z przodków kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło do wypadku.
Spółka z Jastrzębia-Zdroju zmaga się z problemami finansowymi. Zarząd informował o podjęciu działań naprawczych, jednak na ich rezultat trzeba będzie jeszcze poczekać. W tej sytuacji konieczne stało się sięgnięcie po tzw. zaskórniaki.
Decyzją Zarządu Polskiej Grupy Górniczej z początkiem roku 2025 nastąpią zmiany w kadrze kierowniczej w 6 oddziałach spółki.
Przy KWK Knurów-Szczygłowice funkcjonuje Izba Tradycji i Perspektyw– miejsce, gdzie przez lata gromadzone były górnicze pamiątki, a także pasjonaci z SITG przygotowali ciekawe ekspozycje. Obecnie miejsce to chętnie odwiedzane jest m.in. przez wycieczki szkolne.
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował, że do końca grudnia wypłaci pracownikom nagrodę jednorazową. Ma to być realizacja porozumienia z dnia 20 czerwca 2024, jakie związki zawodowe zawarły z kierownictwem spółki.
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Wodzisławskiego z ust pełnomocnika PGG Tomasza Dudy padło sporo krytycznych słów pod adresem firmy wykonującej prace na hałdzie w Radlinie. Na te opinie nie pozostał obojętny dr inż. Stanisław Barosz, prezes zarządu spółki Barosz-Gwimet, która prowadzi rozbiórkę oraz rekultywację hałdy.
W Rydułtowach odbyło się spotkanie z Michałem Pinkowskim, ratownikiem z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, który opowiadał o akcjach i szkoleniach ratowników. Część swojego wystąpienia poświęcił też lipcowej akcji. W spotkaniu również wziął udział Dominik Majlinger, górnik uratowany w KWK Rydułtowy.
Kolejne spotkanie w Galerii Historii Miasta poświęcono dawnym dziejom, ale też przyszłości Jastrzębia-Zdroju. Prelekcja, jaką wygłosił Marcin Boratyn, nawiązywała do tradycji uzdrowiskowej oraz z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kiedy miasto stało się silnym ośrodkiem wydobycia węgla.
Wzrasta wartość ekwiwalentu pieniężnego za posiłek regeneracyjny, czyli tak zwane flapsy. Od 1 stycznia 2025 r. będzie to 69,99 brutto zł za dniówkę. Jak twierdzą działacze z reprezentatywnych organizacji związkowych, nie wszyscy pracownicy kopalni mają mieć w przyszłości prawo do tego świadczenia.
Platforma internetowa „To jest węgiel” została stworzona, aby edukować, angażować i inspirować. Stanowi centrum wiedzy o węglu metalurgicznym – surowcu, który jest nieodzowny w przemyśle stalowym i ma ogromne znaczenie w codziennym życiu każdego z nas.
43 lata temu, dwa dni po ogłoszeniu stanu wojennego, przeciwko górnikom ówczesnej kopalni Manifest Lipcowy użyto broni. Przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele załogi, zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dyrekcji kopalni.
Podczas uroczystej Akademii Barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej S.A. wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz nadano stopnie górnicze.
Po tąpnięciu i wstrząsie wtórnym w lipcu 2024 r. część kopalni została wyłączona z eksploatacji. Opracowano plan dalszego funkcjonowania zakładu.
AKTUALIZACJA
– Każde z tych zdjęć jest zrobione dlatego, że coś poczułem, pojawiła się jakaś myśl, emocje – mówi w rozmowie z Nowinami Arkadiusz Gola, fotograf, który w jastrzębskim Carbonarium po raz pierwszy zaprezentuje wyjątkową wystawę zatytułowaną „Kult”. To seria fotografii, które głęboko poruszają odbiorców.
W Rybniku otwarto jedyne w kraju Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych. Placówka działa przy Zespole Szkół Technicznych, a powstała we współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Głównym Instytutem Górnictwa. W ramach BCU otwarto 9 nowoczesnych pracowni, a sztolnia ćwiczebna...
PGE Polska Grupa Energetyczna i Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzgodniły nowy harmonogram eksploatacji bloków węglowych w elektrowniach konwencjonalnych Grupy PGE. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas spotkania, czas pracy bloków w Elektrowni Rybnik został wydłużony do 2027 roku.
Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok w sprawie przeciwko Donaldowi Tuskowi pozwanemu przez Grzegorza Matusiaka. Chodziło o słowa, jakie Tusk wypowiedział w sprawie protestów górników przed JSW w 2015 roku. Poseł PiS domagał się przeprosin dla górników i 20 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz Fundacji Rodzin Górniczych.