Zaczął się maraton maturalny. Pierwszym przedmiotem egzaminacyjnym jest tradycyjnie język polski. Następnie abiturienci zmierzą się z matematyką, językiem angielskim i wybranym przedmiotem rozszerzonym. O tym, jakie mają obawy, na jakie lektury stawiają, mówi młodzież z „Korfantego”.
Kresy Wschodnie są częścią historii Polski. Także wśród jastrzębian żyją ludzie, którzy właśnie stamtąd wyprowadzają swój rodowód. Dawne województwo wołyńskie kojarzy się przeważnie z rzezią Polaków dokonananą przez Ukraińców. Jednak tereny te mają długą i barwną historię, o której można będzie posłuchać we wtorek w Galerii Historii Miasta.
Sporo jastrzębian obserwowało sceny, jakie miały miejsce na jednym z bloków przy ulicy Katowickiej. 31-letni mężczyzna wzbudzał niemałą sensację, ponieważ groził popełnieniem samobójstwa, skacząc z dachu. Niektórzy nawet zawierali zakłady czy desperat zdecyduje się na tak dramatyczny krok.
O tym, że wybór przyszłego zawodu jest ważny w życiu człowieka, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Największa szkoła średnia w mieście, popularny „Korfanty”, gościła w swoich murach wszystkich zainteresowanych dalszą drogą kształcenia. Było w czym wybierać.
Laura Grzyb, najlepsza polska pięściarka zawodowa, gościła w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. W poniedziałek obchodziła swoje urodziny i uczniowie zaśpiewali jej tradycyjne „100 lat”. Spotkanie z młodzieżą odbyło się w ramach współpracy placówki ze stowarzyszeniem „Jastrzębski Sport”.
Wiosenne Wietrzenie Szaf w Jastrzębiu odbyło się w sobotę w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 16 w sołectwie Moszczenica. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Zapowiadane są kolejne edycje przedsięwzięcia.
Kolejne spotkanie z cyklu "Przidź po szychcie" odbyło się w sobotę w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastrzębiu Górnym. Organizatorem był zespół folklorystyczny „Jastrzymbioki”, kultywujący tradycję śląską.
W Galerii Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż wystawy Sylwii Korpalskiej pod intrygującą nazwą „Czasoprzestrzeń”. Impreza zgromadziła spore grono zainteresowanych tym rodzajem sztuki.
Jastrzębska Noc Maturzystów cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów ostatnich klas szkół średnich. Organizatorzy, czyli Młodzieżowa Rada Miasta, zadbali o to, aby było ciekawie, zaskakująco i naukowo.
Rok 2024 szczególnie zapisze się w pamięci społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Placówka obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. To okazja do wspomnień, ale tez radosnego świętowania.
Już w czwartek odbędzie się Noc Maturzystów. Zainteresowanie imprezą jest duże, ale można jeszcze zapisać się na tę wyjątkową powtórkę przed maturą. Organizatorzy przewidzieli nie tylko naukę, ale i dobrą zabawę.
Język naszych zachodnich sąsiadów cieszy się popularnością wśród młodzieży. Specjalnie dla niej zorganizowano, już po raz 12., Miejski Konkurs Języka Niemieckiego „Der Verbmeister”. Uczniowie wykazywali się umiejętnością odmiany czasowników.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich był doskonałą okazją, aby spotkać się z pisarzem i porozmawiać o tym, jaki jest sposób na stworzenie bestsellera. Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju zaprosiła w swoje progi Macieja Siembiedę znanego z thrillerów historycznych.
W industrialnych wnętrzach Łaźni Moszczenica zainaugurowano festiwal JAZZtrzębie. Tym razem to wyjątkowa impreza, bo wystartowała po raz 10. Pierwszemu recitalowi towarzyszyła wystawa Anety i Macieja Kaników przestawiająca muzyków, którzy na przestrzeni 9 lat zagrali przed publicznością.
Wybitny Ślązak, prawnik i historyk tej ziemi, doktor Józef Musioł zaprezentował w Domu Zdrojowym swoją najnowszą książkę pt. „Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci”. Autor znany jest z tego, że to właśnie ludziom i ich losom poświęca swoje publikacje. Tym razem napisał o sobie.
Teza postawiona w tytule artykułu może wydawać się nieco kontrowersyjna. Jednak czy na pewno jest ona nieprawdziwa? Właśnie jesteśmy w trakcie wyłaniania władzy samorządowej i - sądząc po frekwencji - ludzi to nie interesuje, przynajmniej większości.
Prezydent Anna Hetman debatowała z mieszkańcami o przyszłości miasta. Spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa na Wydział Nauk Społecznych w Jastrzębiu-Zdroju. Kandydatka deklarowała, że tylko ona daje gwarancję rozwoju miasta.