Ze łzami w oczach wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego, kiedy nie dał rywalom żadnych szans na Mistrzostwach Świata Klasy Hansa 2.3 w regatach. Andrzej Bury, jadąc do portugalskiej miejscowości Marina de Portimão wiedział, że jest w stanie powalczyć. Jednak wynik przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Do Jastrzębia-Zdroju wrócił ze złotym medalem.
W Jastrzębiu-Zdroju obchody Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie zaczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem w Bziu i mszy świętej za Ojczyznę w kościele „na górce”. Był też polonez w wykonaniu uczniów „Korfantego”, musztra klas mundurowych oraz koncert pieśni patriotycznych. Odbył się również Marsz Niepodległości.
Świętowanie Dnia Niepodległości w „Korfantym” przybrało w tym roku szkolnym wyjątkowy charakter. Rozpoczęto od uroczystego tańca narodowego - poloneza. Ze względu na dużą liczbę uczestników - około 1 tysiąc, rolę sali balowej przejęło boisko sportowe. Piękna, jesienna aura stanowiła naturalną scenografię dla tego wydarzenia.
Jakub Kornhauser był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Tradycyjnie na spotkanie przyjechał na rowerze. Tematem jego opowieści były zwierzęta, gdyż jest on autorem książek, w których są głównymi bohaterami.
Na wiosnę na osiedlu Staszica zakwitną wiśnie japońskie. Nasadzenia drzewek zostały wykonane w ramach programu unijnego „Śląskie. Przywracamy błękit”, który jest wdrażany przez Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój.
W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.
W dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich oraz miejsca pamięci narodowej. Wielu z nas zapala symboliczny znicz. Organizowane są także zbiórki na rzecz Hospicjum Domowego im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC przy parafii św. Katarzyny i Opatrzności Bożej oraz Związku Harcerstwa Polskiego.
W dniu Wszystkich Świętych wspominamy osoby, które odeszły. Najczęściej są to bliscy. Wówczas palimy znicze na ich grobach. Są jednak miejsca w Jastrzębiu, gdzie nikt nie jest pochowany, a mimo to ludzie darzą je estymą. Jest też jeden grób szczególny - tych wszystkich, którym nie było dane się narodzić.
Czy mamy rynek w Jastrzębiu-Zdroju? To pytanie pobudza do dyskusji. Każdy (prawie każdy) przecież wie, że rynku w naszym mieście nigdy nie było. Jednak ostatnio pojawiła się nowa przestrzeń miejska, która z powodzeniem może pełnić tę rolę.
W piątek uroczyście otwarto deptak w Zdroju. Wieczorem odbył się pokaz multimedialny fontann. Uwagę licznie zgromadzonych mieszkańców przykuwała ławeczka z doktorem Mikołajem Witczakiem, polskim właścicielem uzdrowiska.
Reprezentatywne Organizacje Związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformowały o tym, że pracownicy spółki otrzymają jednorazową nagrodę. Pieniądze mają wpłynąć na konta w przyszłym tygodniu.
W całym kraju trwają wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7:00 i zostaną zamknięte o godzinie 21:00. Głosować mogą pełnoletni obywatele Polski. Frekwencja w Jastrzębiu-Zdroju na godzinę 17:00 wynosi 52,50%.
Z bezpłatnej komunikacji na terenie Jastrzębia-Zdroju mogą korzystać dzieci i młodzież oraz studenci. Już niedługo także pozostali mieszkańcy dołączą do tego grona. Darmowych przejazdów mogą spodziewać się po nowym roku.
Czy spory, kłótnie, a czasami czyny, za które grozi kara, zawsze muszą skończyć się w sądzie? Niekoniecznie, możemy uniknąć nieprzyjemnego widoku składu sędziowskiego, zeznań i wszystkiego, co się z tym wiąże. Tak, jest to możliwe, jeśli skorzystamy z pomocy wykwalifikowanego mediatora. Pozwala to zaoszczędzić, czas, nerwy, a nawet pieniądze.
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego, a dokładnie klasy o profilu fotograficznym zrealizowali projekt pt. „Gwiazdy Jastrzębskiego Sportu”. Przedsięwzięcie powstało przy współpracy ze Stowarzyszeniem Jastrzębski Sport. Wystawa wpisuje się w jubileusz 60-lecia miasta Jastrzębie-Zdrój. Jest też jednym z wydarzeń...
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd był współfinansowany przez program „Poznaj Polskę” 2023.
Każdy pomiędzy 18. a 30. rokiem życia, kto jeszcze nie był zatrudniony na umowę o pracę, może liczyć na profesjonalne wsparcie. W grę wchodzą nie tylko szkolenia, ale również pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia i czasowe sfinansowanie wynagrodzenia.