Ryszard Czernecki, mając 7 lat, został wraz z mamą zesłany na Syberię. Mieszkał w dawnym województwie wołyńskim, które zajęli Rosjanie we wrześniu 1939 roku. On, jak i tysiące Polaków zostali wypędzeni z rodzinnego domu i wywiezieni aż za Ural, do Azji. Pan Czernecki od lat niestrudzenie przypomina o gehennie narodu polskiego. Nieustannie...
Pracownicy firmy JSW Szkolenie i Górnictwo spotkali się w sobotę z senator Ewą Gawędą w sprawie alokacji pracowników SiG w struktury JSW. Działacze WZZ Sierpień 80 deklarują, że w przypadku niepowodzenia rozmów z zarządem spółki zorganizują strajk ostrzegawczy.
„Chleba i igrzysk” - ten okrzyk rzymskiego pospólstwa bywa przywoływany w kontekście współczesnych kampanii wyborczych. Politycy, chcąc zapewnić sobie przychylność rządzonych, bardzo chętnie organizowali rozrywki i zaspokajali potrzeby materialne ludzi. Celem było niczym niezmącone sprawowanie władzy.
Bardzo dobre informacje dotarły z Kaszub, gdzie zawodniczka Klubu Sportowego Nautilus zdobyła tytuł Mistrza Polski w pływaniu długodystansowym w płetwach. Zawody zostały przeprowadzone na jeziorze w Wdzydzach Kiszewskich, 3 września.
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego uczą się języków obcych w nowoczesnej pracowni. Do jej powstania przyczyniła się Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w 90% sfinansowała przedsięwzięcie.
Uczniowie w całym kraju wrócili po wakacjach do szkół. W Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju już po raz 50. zainaugurowano nowy rok szkolny.
W niedzielę Jastrzębie-Zdrój przeniosło się na chwilę do czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Lata, kiedy panował u nas komunizm, potraktowano z przymrużeniem oka. Jednak pomyślano o tym, aby przybliżyć młodemu pokoleniu historię tamtego czasu.
W 43. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego do Jastrzębia-Zdroju przybył premier Mateusz Morawiecki. Jak co roku, złożono wieńce pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego na placu przy kopalni Zofiówka.
Na otwarciu Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica Carbonarium pojawiły się tłumy jastrzębian. Chętni do zwiedzenia obiektu stali w długiej kolejce.
W jednej z jastrzębskich szkół uczniowie nie boją się, że ze sprawdzianu dostaną ocenę niedostateczną, ale nie mogą też otrzymać bardzo dobrej czy celującej. Czy to znaczy, że tam w ogóle nie oceniają poziomu ich wiedzy? Oceniają, ale nie w skali 1-6. Mają inny sposób. Wprawdzie na półrocze i koniec roku szkolnego pojawia się...
Niedawno spore zainteresowanie wzbudziła budowana galeria handlowa. Odezwały się głosy krytyki: po co, na co i dlaczego. Może warto postawić pytanie, czy Jastrzębie-Zdrój rzeczywiście potrzebuje nowej galerii handlowej, a tego typu obiekty są jak piramidy egipskie - trwałe i wiekowe?
Koniec wakacji zbliża się nieuchronnie. Dzieci i młodzież wrócą do szkół. Ci najmłodsi przeważnie się cieszą i odliczają dni do rozpoczęcia lekcji. Jednak, mówiąc delikatnie, nieco starsi niezbyt entuzjastycznie podchodzą do tego faktu. A więc, co zrobić, żeby chciało się iść do szkoły? Ciekawość jest tu słowem kluczowym.
Na jednym z bloków, znajdującym się tuż nieopodal Parku Zdrojowego, pojawił się mural przedstawiający Mikołaja juniora i Jarmiłę Witczaków. Odwołuje się do czasów, kiedy jastrzębskie uzdrowisko przeżywało okres swojej świetności, czyli dwudziestolecia międzywojennego. Przypomina o czasach prosperity dawnego kurortu.
Tego jeszcze nie było - kosmos w Parku Zdrojowym, a właściwie kosmiczne pożegnanie wakacji. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich, ale szczególnie najmłodszych, do wspólnego zgłębiania tajemnic wszechświata.
Jadowite skorpiony i pająki można oglądać w Galerii Zdrój. Bez obawy, nie znajdują się w pudełkach z bananami czy innymi owocami cytrusowymi. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Można ogładą je na ekspozycji pt. „Wystawa pająków”, która jest otwarta do końca września.
Wakacje wcale nie muszą być nudne. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zabiera wszystkich chętnych, szczególnie najmłodszych, na ciekawe wycieczki. Akcja jest realizowana we współpracy z Fundacją Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Duma - to słowo ostatnio nabrało jakby negatywnego znaczenia. Jednak w końcu bycie dumnym to pozytywne zjawisko. To poczucie własnej godności i wartości. Czy można powiedzieć, że ktoś jest dumny jak jastrzębianin? A to już zależy, na jakiego mieszkańca natrafimy.