Do 30 września na konta pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej wpłynie pierwsza transza nagrody jednorazowej, kolejna – w grudniu. Jej wysokość uzależniona jest od stanowiska zajmowanego w firmie. Tradycyjnie, najwięcej otrzymają osoby zatrudnione bezpośrednio przy produkcji.
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej wystosował list do pracowników spółki, w którym zwrócił uwagę na przerost zatrudnienia w grupie pracowników administracyjnych. Zarzucił też swoim poprzednikom brak troski o pracowników bezpośrednio związanych z wydobyciem. W odpowiedzi na to związkowcy zrzeszeni w Związku Zawodowym „Kadra”...
O historii, wybaczeniu i współpracy między narodami była mowa podczas jastrzębskich obchodów z okazji Światowego Dnia Sybiraka. Ryszard Czarnecki, dawny zesłaniec, zwrócił się do młodego pokolenia, aby było strażnikami historii, lecz nie kierowało się uprzedzeniami i stereotypami w kontaktach z sąsiadami.
Nie ma to jak wziąć sprawy we własne ręce i pomóc świętemu Mikołajowi jeszcze we wrześniu. Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju włączył się w akcję wspierania uczniów z niezamożnych rodzin poprzez fundowanie im miesięcznych stypendiów.
Czy można wyobrazić sobie lekcje na promie na Morzu Bałtyckim? Dla klasy o profilu turystycznym w „Korfantym” nie jest to żadnym problemem. Młodzież wypłynęła w rejs, podczas którego realizuje szkolny materiał nauczania.
Sytuacja powodziowa na południowym zachodzie Polski nadal jest dramatyczna. Kolejne instytucje ogłaszają zbiórkę na rzecz poszkodowanych. Poseł Krzysztof Gadowski zbiera dary, które można przynosić do jego biura przy ulicy Katowickiej.
O sytuacji powodziowej w regionie informujemy na bieżąco. Dramatyczna sytuacja ma miejsce na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Jastrzębiu-Zdroju organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych.
Już w najbliższą sobotę, 14 września, jastrzębska porodówka otworzy drzwi dla wszystkich chętnych, chcących poszerzyć swoją wiedzę związaną z ciążą oraz opieką nad noworodkiem. Różnorodne zajęcia i prelekcje będą odbywały się przez cały dzień.
Wielu uczniów wracających do szkół po wakacjach nie jest z tego zadowolonych. Znika luz i poczucie wolności. Szkoła kojarzy im się z przymusową nauką. Jednak czy nauka może być przymusowa? Formalnie tak, w rzeczywistości nie ma mowy o poznaniu czegokolwiek, jeśli nie ma dobrej woli, a przede wszystkim zaangażowania człowieka. Zresztą,...
W naszym regionie górnictwo było popularnym rzemiosłem. Z kopalniami wiążą się różne opowieści i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Według jednej z relacji pod ziemią podobno ukazały się dusze zmarłych górników.
Druga edycja imprezy sportowej Hajer Indoor Triathlon (21 września) zbliża się wielkimi krokami. Lista zawodników szybko się zapełnia, ale jeszcze można się zapisać. Nowością jest to, że w triathlonie wystartują również dzieci. Szykuje się piękna sportowa impreza z górniczym akcentem. O tym, dlaczego warto wziąć w niej udział,...
Pierwszy tydzień nauki już minął. Ten czas szczególnie ważny jest dla pierwszoklasistów. Nastolatki rozpoczęły naukę w szkołach średnich i właśnie z myślą o nich organizowane są zajęcia integracyjne. O tym, jak wyglądają i jakie odczucia mają nowo przyjęci uczniowie, mogliśmy przekonać się, odwiedzając popularnego „Korfantego”.
Ostatnim sołectwem, które świętowało zakończenie żniw była Ruptawa i Cisówka. Również tam mieszkańcy chętnie wzięli udział w uroczystościach i zabawie, jaka wiąże się z tym wyjątkowym czasem.
Znana i lubiana impreza pokazująca w nieco ironiczny sposób czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) zaczęła się inaczej niż dotychczas. Najpierw al. Jana Pawła i al. Piłsudskiego przejechał sznur samochodów z epoki, potem było już tylko lepiej. Wata na patyku, kiosk ruchu i wesele, jak za dawnych lat.
Piknik naukowo-sportowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji i to zarówno związanych z różnorodnymi eksperymentami, jaki i sportem. Każdy znalazł coś dla siebie.
Galeria Sztuki Współczesnej „Łazinki III” prezentuje kontrowersyjną, ale ciekawą wystawę. Główną rolę odgrywają w niej odpadki, z których powstają patologiczne postacie, jak na przykład dyktatorzy – Władimir Putin i Kim Dzong Un. Śmieci zmieniają się też w wizerunek Matki Boskiej czy świętego Jana Pawła II.
Rodzinne Ogrody Działkowe „Zacisze” borykają się ze szkodami górniczymi, a właściwie ich skutkami. Zapadlisko górnicze pochłonęło na przestrzeni ostatnich lat około 200 działek. Ci, którzy jeszcze mają tam ogródek, martwią się jak długo jeszcze, będą mogli się nim cieszyć.