W ubiegłym tygodniu zakończył się rok szkolny. Uczniowie otrzymali świadectwa, niektórzy z czerwonym paskiem. Oni musieli osiągnąć średnią arytmetyczną ze wszystkich przedmiotów na poziomie 4,75 lub wyższą oraz ocenę z zachowania - wzorową lub bardzo dobrą. To z tą grupą uczniów celebruje się uroczyste zakończenie roku szkolnego....
„Każda ścieżka, jak ma początek, tak ma i koniec”. To jedno z najmądrzejszych, oczywistych stwierdzeń jakie znam. Oznacza, że wszystko ma swoje granice. Bez wyjątku. Z jednej strony to pocieszające, z drugiej smutne. Bo swój początek i koniec ma to co złe, i to co dobre.
Jastrzębie jest miastem górniczym, a przynajmniej tak jest kojarzone. Przemysł wydobywczy, który wkroczył do małej, uzdrowiskowej miejscowości w latach 60. XX wieku naznaczył jego historię. Przeobraził teren gospodarczo i socjologicznie. A gdyby tak górnictwa nie było. Jak potoczyłyby się losy Jastrzębia-Zdroju?
Młodzi ludzie, którzy zaczynają dorosłe, samodzielne życie zadają sobie pytanie: wyjechać czy zostać w Jastrzębiu-Zdroju? Związać swoją przyszłość z miastem czy znaleźć sobie inną przestrzeń na realizację swoich planów i zamierzeń?
Przyglądając się polskiej scenie politycznej trudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnim czasie nastąpił mocny skręt Platformy Obywatelskiej w lewo. Świadczą o tym zarówno decyzje władz partii i poglądy jakie prezentują, jak i decyzje konserwatystów, którzy opuszczają szeregi tej formacji.
Przed nami ciepłe i długie dni lata. Aktywność na świeżym powietrzu staje się codziennością. W Parku Cegielnia robi się gęsto od spacerowiczów, biegaczy, rolkarzy. Teren zaprasza do uprawiania sportów, a nowo powstała tężnia solankowa kusi obietnicą poprawy zdrowia. Tylko wyjść z domu i korzystać. Pora dnia nie ma znaczenia. Tak jak i pora życia.
Umiejętności skupiania uwagi na tym co nas otacza, co w danej chwili widzimy, czujemy i myślimy nie wpiszemy w swoje CV. Nie pochwalimy się nią w towarzystwie, choć na temat uważności dużo się obecnie mówi i pisze. Dostępne są książki, blogi, kursy, strony i grupy na portalach społecznościowych. Czy warto zaangażować się w naukę...
Tradycyjnie w maju odbywają się pierwsze komunie święte. Dla osób wierzących to duże przeżycie religijne. Jest celebrowane przez całą rodzinę. Z pewnością powinno to być ważne wydarzenie dla młodego człowieka, który wchodzi do społeczności kościelnej jako jej pełnoprawny uczestnik. Czy jednak jest to wyłącznie uroczystość o charakterze duchowym?
Czego się obawiam? Lista jest niepokojąco długa. Ośmieszanie, półnagie zdjęcia, hejt, agresja słowna, seksting, nieprzemyślany sharenting, cyberprzemoc – znasz to? Jestem pewna, że tak. To problemy świata online, w którym dorastają nasze dzieci.
Szok to stan, którego doświadcza wielu kandydatów tuż po ogłoszeniu wyników wyborczych. Niektórzy nie potrafią z niego wyjść przez kilka lat.
Nie ma miasta bez autobusów, a czasem tramwajów. Wielkie aglomeracje mają metro. Wszystko po to, aby szybko i w miarę komfortowo przewozić ludzi. Chodzi też o to, aby nie zrujnować ich finansów. Częstotliwość kursowania też ma znaczenie, bo nikt nie chce stać 40 minut na przystanku i czekać aż przyjedzie autobus. Czy komunikacja...
O tym, że w Jastrzębiu i nie tylko mieszkają psiaki, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jakie są zalety posiadania czworonoga wiedzą najlepiej ich właściciele. Mają też świadomość - albo mieć powinni - obowiązków, jakie się wiążą z posiadaniem psa. Czy da się pogodzić wielbicieli zwierzaków z tymi, którzy uważają,...
Straż miejska wzbudza kontrowersje. Są tacy, którzy uważają, że odgrywa ważną rolę w naszej lokalnej społeczności. Inni natomiast twierdzą, że należy ją zlikwidować, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na policję, która ma o wiele szersze uprawnienia.
Kto wychowuje dzieci? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Czy jednak koledzy, środowisko, media społecznościowe nie przejmują tej roli? A może nawet - paradoksalnie - dzieci wychowują się same? Robią co chcą, żyją jak chcą, a rodzice nie są dla nich żadnym autorytetem. Ich rola sprowadza się do opłacenia abonamentu...
Patrząc na nasze osiedlowe śmietniki oraz teren do nich przylegający widzimy tam wszystko - stare meble, opony, szkło, zużyty sprzęt AGD. Z segregowaniem też jest - mówiąc delikatnie - różnie. Czy jedynym sposobem zaradzenia temu jest tropienie sąsiadów i donoszenie na nich?
Urzędnicza płodność w tworzeniu absurdalnych przepisów jest znana od dawna. Ostatnio jednak jesteśmy świadkami dziwactw, które przerosły najśmielsze oczekiwania.
W polityce ogólnopolskiej doszło już do pewnych fuzji. Łączą się ugrupowania, które na pierwszy rzut oka niewiele mają wspólnego. Widać , że zaczyna się coś dziać. Każdy, kto śledzi uważnie temat wyborów parlamentarnych, które odbędą się jesienią, doskonale wie, że rozpoczął się nerwowy wyścig z czasem.