Co dalej z górnictwem? Fakty - komentarze - prognozy
Rząd przedstawił program naprawy polskiego górnictwa. Zakłada on sprzedaż i likwidację części należących do Kompanii Węglowej kopalń. Pracę może stracić około 11 tys. osób. Związkowcy nie zgadzają się na takie rozwiązanie. Morowe nastroje panują również w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Górnicy protestują.
Mimo wcześniejszych gwarancji pracy w kopalniach nie dostało prawie ćwierć tysiąca absolwentów szkół górniczych.
Izabela Kloc napisała list otwarty do premier Ewy Kopacz w sprawie sytuacji w górnictwie. Pyta szefową rządu, czy w ogóle wie, co się dzieje w tej branży przemysłu. Poniżej list w całości.
Trwa strajk we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Strajkujący górnicy czekają na wynik poniedziałkowych rozmów z udziałem mediatora. Ma być nim były minister pracy Longin Komołowski
Kancelaria, która reprezentuje górników walczących o swój węgiel, wyjaśnia, co zrobić, aby w naszej piwnicy pojawiła się brakująca tona węgla. – Część z osób jest zdezorientowana i nie wie jak egzekwować swoje prawa – mówi radca prawny Michał Zapart.
- W moim mieście już od dawna pracę mają tylko ci w nielicznych maleńkich firmach i tysiące ludzi w państwowych administracjach. Poszukujący pracy wyemigrowali. Nie liczę nauczycieli i służby zdrowia. I moje miasto powoli umiera. Mają tak zasnąć w letargu Gliwice? Które miasto na Śląsku przeżyje? Katowice? - pyta w swojej relacji...
17 stycznia podpisano porozumienie w sprawie planów naprawczych dla Kompanii Węglowej. - To zdrowy kompromis dla dobrej przyszłości polskiego górnictwa - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas podpisania porozumienia w Katowicach.
- Tam na Majdanie to była walka o godność, to samo widzę na Śląsku - powiedział w programie "Piaskiem po oczach" rady sejmiku dolnośląskiego Paweł Kukiz. Tymczasem w negocjacjach związkowców i strony rządowej miało dojść do przełomu. W obronie kopalń stanęli również radni sejmiku wojewódzkiego (jednogłośnie).
Do protestujących górników z 14 kopalń Kompanii Węglowej dołączyli koledzy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W kopalni Budryk w Ornontowicach po zakończeniu porannej zmiany wszyscy górnicy zostali pod ziemią.
Poseł Platformy Obywatelskiej mówi jak odebrał słowa przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy, który oznajmił wczoraj: "wiemy, gdzie mieszkacie" śląskim politykom, którzy popierają rządowy program restrukturyzacji kopalń.
Prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski dementuje doniesienia medialne, jakoby poprzedni prezes miał otrzymać 960 tysięcy złotych odprawy.
Już we wszystkich 14 kopalniach Kompanii Węglowej trwają podziemne protesty. Wczoraj o 14.00 po zakończeniu porannej zmiany do akcji dołączyli górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.
Górnicy masowo publikują paski z wypłat, chcąc pokazać ile w rzeczywistości zarabiają na rękę.
Najprawdopodobniej do końca tygodnia podziemne akcje protestacyjne zostaną podjęte we wszystkich kopalniach funkcjonujących w polskim górnictwie - powiedział Dominik Kolorz podczas konferencji Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
Bez porozumienia zakończyły się dwunastogodzinne negocjacje pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym a delegacją rządową z premier Ewą Kopacz na czele, która w poniedziałek przyjechała do Katowic. - Nie udało się podpisać porozumienia, które satysfakcjonowałoby górników strajkujących pod ziemią - powiedział...
W czterech kolejnych kopalniach Kompanii Węglowej rozpoczęła się akcja protestacyjna przeciwko rządowemu programowi restrukturyzacji górnictwa, który zakłada likwidację kopalń i tysięcy miejsc pracy. W kopalniach Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy-Anna pod ziemią protestuje kilkuset górników.
- Protestujący w obronie swoich miejsc pracy górnicy to zakamuflowane "pisiory" (jeśli jeszcze nimi nie są, to staną się nimi wkrótce), które kopią dołki pod zmuszoną do podjęcia trudnych decyzji premier Ewą Kopacz - dowiedziałem się z czwartkowego materiału "Faktów".
Rada Ministrów przyjęła dziś Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej SA. przygotowany przez Pełnomocnika Rządu ds. Restrukturyzacji Węgla Kamiennego Wojciecha Kowalczyka. - Kompania Węglowa, która dziś znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i jest o krok od upadłości, niereformowana może być olbrzymim obciążeniem dla regionu....