Sprawdzili co dzieje się z ich śmieciami
Mieszkańcy gminy Czerwionka-Leszczyny mieli okazję zobaczyć jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce i zarazem pierwszą w naszym regionie nowoczesną mechaniczno-biologiczną instalację przetwarzania odpadów. Spod urzędu, wyruszyli autobusem do siedziby przedsiębiorstwa Komart w Knurowie – odbiorcy odpadów wytwarzanych na terenie gminy.
Od początku swego istnienia, czyli od 1991 roku spółka kładzie ogromny nacisk na minimalizowanie negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko naturalne oraz wspiera zrównoważony rozwój i minimalizuje negatywne działanie na środowisko naturalne. Celem bezpłatnego wyjazdu organizowanego przez wydział gospodarowania odpadami UGiM było zapoznanie mieszkańców z budową i przeznaczeniem składowiska odpadów, zasadami segregacji odpadów, linią sortowniczą, nowoczesną i zaawansowaną technologicznie kompostownią i sposobami unieszkodliwiania odpadów. Uczestnicy wycieczki, mieli okazję sprawdzić co dzieje się z odpadami zebranymi z terenu gminy, dlaczego tak ważna jest segregacja u „źródła”, jakie surowce wtórne odzyskujemy z odpadów segregowanych, a także zdobyć wiele innych informacji. Podobało się dużym i małym uczestnikom wycieczki. Dla dzieci ogromne maszyny i ciekawostki podawane przez oprowadzających stanowiły nie lada frajdę. – Mam nadzieję, że była to doskonała lekcja edukacyjna, która na długo zapadnie uczestnikom w pamięci – powiedziała naczelnik wydziału gospodarowania odpadami Elżbieta Student. Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn zostali zapoznani z całym cyklem, któremu poddawane są w firmie Komart odpady. – Zaczęliśmy oprowadzanie od wjazdu śmieciarki, następnie waga, sortownia, cały ciąg technologiczny sortowni, składowisko, proces składowania odpadów poprzez wykorzystanie biogazu, a na koniec kompostowanie odpadów, gdzie przetwarzana jest frakcja biologiczna – relacjonował Janusz Różański, wiceprezes PPHU Komart Sp. z o.o.
Wycieczka zainicjowała działania promocyjne w ramach kolejnego projektu „Ekoakcja-segregacja”. – W kampanii będziemy przekonywać o konieczności sortowania odpadów oraz przypominać najważniejsze zasady sortowania w gospodarstwach domowych. W ramach projektu powstaną nowe plakaty, ulotki, uatrakcyjniona zostanie strona internetowa ekoakcja-segregacja.pl, zaproponujemy także mieszkańcom udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Celem konkursu będzie przedstawienie pracy plastycznej, makiety architektonicznej lub rzeźby wykonanej z surowców wtórnych. Finałowe prace zostaną zaprezentowane w przestrzeni publicznej – informuje Hanna Piórecka Nowak, rzecznik prasowa UGiM Czerwionka-Leszczyny.
(ska)