Czy FALE Dunaju zagrożą Raciborzowi
Na sesji Mirosław Lenk z radnymi napiszą list do premier Beaty Szydło. List dotyczy poparcia koncepcji budowy kanału Odra – Dunaj oraz zmiany przeznaczenia zbiornika Racibórz Dolny. Treść pierwotną prezydent postanowił wzbogacić o wątek bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Radny Klima zaczął zastanawiać się czy wody Dunaju nie zaleją Raciborza.
Mirosławowi Lenkowi zależy na podkreśleniu potrzeby szybkiego zakończenia budowy Zbiornika Racibórz Dolny. - Czy nie mieszamy w ten sposób dwóch spraw - dociekał na ostatnim przed sesją posiedzeniu komisji szef klubu NaM Leon Fiołka. - Polder suchy jest w trakcie budowy, inwestycji pilnuje Bank Światowy. My tutaj myślimy o rozszerzeniu całej tej imprezy - mówił.
Według Lenka marszałek Marek Kuchciński, który gościł niedawno w Raciborzu mówił racjonalnie i spokojnie o nowym rozdaniu w temacie Zbiornika Racibórz. - Mowa była o terminie odległym, bo to są jednak duże pieniądze. Mówiło się o tym w perspektywie wielu lat jeśli chodzi o zbiornik wielofunkcyjny i korytarz Odra - Dunaj - podkreślił prezydent Raciborza.
Włodarz miasta zaznaczył, że słyszy formułowane po sąsiedzku hasła: przeprojektować zbiornik, zrobić nakładkę i zaprojektować drugą śluzę. - Jest obawa, żebyśmy nie dali sygnału, że jesteśmy gotowi zaryzykować z oczekiwaniem na takie zmiany na zbiorniku. Nie wiem czy to jest perspektywa 5 czy 20 lat. Najpierw podkreślmy, że chcemy czuć się bezpiecznie. Najpierw niech powstanie ten zbiornik. Ma być gotowy w 2018 roku i to jest termin dość bliski. Moim zdaniem to perspektywa znacznie bliższa niż ta dotycząca budowy Kanału Odra - Dunaj. Same prace projektowe zajmą kilka lat - przekonywał radnych Mirosław Lenk.
Poparł go radny Jan Wiecha. - Żeby z naszego apelu nie wyszło, że można wstrzymać budowę - zaznaczył.
W dyskusję włączył się Piotr Klima z NaM-u. - Kierujmy się dobrem naszego miasta i regionu bo nikt inny nie zatroszczy się o mieszkańców - apelował. Zastanawiał się głośno czy Dunaj nie będzie Odrze podawał nadmiaru wody w momencie zagrożenia powodziowego innych krajów. - Tej wody będzie dużo, a nasz zbiornik ma pochłaniać nadmiar wody. Żeby nie było sytuacji, żebyśmy się tutaj nie zalali. Chodzi o to, żebyśmy zrobili dobrze, a nie źle przy okazji - podsumował Klima.
Taki wstęp do apelu chce dodać prezydent Raciborza Mirosław Lenk:
W 2017 roku mija 20 lat od powodzi, która dokonała pełnej weryfikacji systemu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Straty materialne społeczności nadodrzańskiej oszacowano na prawie 16 mld zł, a straty moralne są nie do oszacowania. Dlatego też z wielkim zadowoleniem i nadzieją mieszkańcy powiatu raciborskiego oraz województw opolskiego i dolnośląskiego przyjęli informację o rozpoczęciu budowy Zbiornika Racibórz Dolny, który ma zmniejszyć zagrożenie powodziowe w rejonie Raciborza, Kędzierzyna Koźla, Opola i Wrocławia. Dlatego też należy dążyć do jak najszybszego dokończenia budowy zbiornika, który oprócz minimalizowania skutków powodzi pozwoli mieszkańcom nadodrzańskich miejscowości żyć w poczuciu bezpieczeństwa bez konieczności przygotowywania się na odparcie żywiołu przy każdym większym wezbraniu wody w Odrze.
Oto oryginalna treść projektu uchwały - apelu
Stanowisko Rady Miasta Racibórz w sprawie poparcia koncepcji budowy kanału Odra – Dunaj oraz zmiany przeznaczenia zbiornika Racibórz Dolny
W ostatnim okresie media, samorządowcy, niektóre grupy społeczne i polityczne podnoszą kwestię zmiany przeznaczenia budowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny z suchego na wielofunkcyjny; wykorzystania go między innymi jako część korytarza wodnego Łaba – Odra – Dunaj, a także rezerwuaru wody dla żeglugi na Odrze i bezpieczeństwa hydrologicznego. Zbiornik taki pozwoli zarządzać bezpieczeństwem zarówno w przypadku zagrożenia powodziowego, jak i w przypadku suszy.
Informacje te, jak również trwająca budowa zbiornika, wywołują wiele emocji w naszej lokalnej społeczności. Podnoszone są miedzy innymi kwestie bezpieczeństwa mieszkańców Raciborza, szans na rozwój naszego miasta, poziomu wód gruntowych, jak również te dotyczące walorów żeglugowych i turystycznych.
Dnia 24 lutego 2016 r. w Raciborzu odbyła się sesja Rady Miasta poświęcona sprawom budowy zbiornika „Racibórz Dolny”. W sesji uczestniczył również przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który przedstawił wstępne plany działania ministerstwa w zakresie przygotowania analiz, oceny oddziaływania na środowisko oraz innych dokumentów, które pozwolą podjąć ewentualną decyzję w sprawie budowy kanału i rozszerzenia funkcjonalności zbiornika „Racibórz Dolny”. W trakcie dyskusji Radni Miasta Racibórz, jak również przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz użeglownienia rzeki Odry, pozytywnie odnieśli się do zamierzeń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w kwestii budowy kanału i zmiany funkcjonalności zbiornika.
Pragniemy poinformować Panią Premier, że Miasto Racibórz w pełni popiera koncepcję budowy wodnego korytarza na odcinku Łaba – Odra – Dunaj i jest głęboko zainteresowane dalszym rozwojem wydarzeń, idących w kierunku przyjęcia projektu i rozpoczęcia jego realizacji.
Jako władze Raciborza podjęliśmy konkretne działania, dokonując odpowiednich zapisów w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Raciborza” przyjętym Uchwałą Nr XXXVIII/ 575/2009 Rady Miasta Racibórz z dnia 30 grudnia 2009 r. W Studium w Rozdziale 7 „Zasady ochrony środowiska i jego zasobów, ochrony przyrody, krajobrazu kulturowego – obszary i obiekty” wprowadzono następujący zapis: „W granicach administracyjnych miasta przyjmuje się za priorytetowe działania w odniesieniu do systemu wód powierzchniowych związanych z budową polskiego odcinka kanału Odra – Dunaj realizowanego w trybie przepisów odrębnych”. Należy przy tym podkreślić, że w oparciu o Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego realizowane są nowe edycje planów miejscowych oraz ich zmiany. Mamy nadzieję, że gminy położone w dorzeczu Odry z chwilą zakończenia budowy kanału Łaba – Odra - Dunaj będą dysponować dużo większym potencjałem rozwojowym niż obecnie. Dla lokalnego przemysłu powstaną nowe możliwości współpracy z podmiotami gospodarczymi w Europie Środkowej. Zarówno kanał, jak i zbiornik Racibórz Dolny poprawi ochronę przeciwpowodziową w całym dorzeczu górnej i środkowej Odry, a więc nie tylko w naszym mieście, ale także w innych większych ośrodkach, jak Opole czy Wrocław. W konsekwencji dalsze odsuwanie terminu zakończenia trwającej już inwestycji jest przedłużeniem zagrożenia powodzią dla setek tysięcy mieszkańców południowej Polski.
Rada miasta w Raciborzu zamierza podjąć powyższy apel w związku z rozważanymi zmianami przeznaczenia budowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny z suchego na wielofunkcyjny; wykorzystania go między innymi jako część korytarza wodnego Łaba – Odra – Dunaj, a także rezerwuaru wody dla żeglugi na Odrze i bezpieczeństwa hydrologicznego, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz szanse rozwoju miasta niezbędne jest poparcie tych działań przez władze samorządowe miasta Racibórz.
Ludzie
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Radny Raciborza
Radny Gminy Racibórz
Z radością dowiaduję się,że plan budowy kanału Odry z Dunajem nie przepadł.Chwała Wam włodarze miasta.Może dożyję chwili,kiedy będę mógł drogą wodną wybrać się do Wiednia,Budapesztu i aż nad Morze Czarne?