Obszar zagrożony wystąpieniem ptasiej grypy zniesiony, ale kury zostają pod kluczem
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wodzisławiu Śl. uchylił swoje rozporządzenie z 10 lutego w sprawie wyznaczenia granic obszaru zagrożonego wysoce zjadliwą grypą ptaków. Nadal jednak obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wodzisławiu uchylił swoje rozporządzenie z 10 lutego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu wodzisławskiego, na podstawie którego wyznaczono granice obszaru zagrożonego na terenie gminy Gorzyce i Godów.
Niestety drób hodowlany nadal musi pozostać w zamknięciu. Uchylenie rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wodzisławiu Śl. nie kończy bowiem działań profilaktycznych, mających na celu eliminację zagrożenia ze strony ptasiej grypy. Od 28 grudnia w całym kraju obowiązuje bowiem rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
- Rozporządzenie jest odwoływane po 30 dniach od wystąpienia ostatniego ogniska ptasiej grypy. Tymczasem ostatnie ognisko wystąpiło 8 marca i trudno przypuszczać, że było ono ostatnim - mówi Maciej Witt, powiatowy lekarz weterynarii w Wodzisławiu.