Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Morderstwo w Łężczoku, czyli tajemnica krzyża Wyrwicha

W 1921 r. na terenie dzisiejszego rezerwatu Łężczok dokonano zbrodni. Podstępnie zastrzelono Józefa Wyrwicha, strażnika leśnego na służbie u raciborskiego księcia. Miejsce tego zdarzenia upamiętnia dębowy krzyż, stojący na skraju Łężczoka od strony Markowic. Niestety, wie o nim zaledwie garstka pasjonatów, gdyż w to miejsce nie prowadzi żadna ścieżka. O niepublikowanych dotąd szczegółach zdarzeń sprzed prawie stu lat opowiada Leon Wolnik, historyk z Zawady Książęcej.

Morderstwo w Łężczoku, czyli tajemnica krzyża Wyrwicha
Dębowy krzyż Wyrwicha miał pierwotnie ponad 5 metrów wysokości. Od początku jest po prostu wkopany w ziemię, co powodowało jego gnicie. Z tego powodu co jakiś czas wkopywano go coraz głębiej.

Wyrwich na polecenie raciborskiego Herzoga miał pilnować leśnego dobytku. Były to czasy powstań śląskich, kiedy zdobycie broni nie było trudnym zadaniem. Przy użyciu prawdopodobnie takiej broni pewien kłusownik ustrzelił w Łężczoku sarenkę. Strzał usłyszał Wyrwich, któremu towarzyszył pies. Szybko udało im się złapać kłusownika, którego czekała sprawa w sądzie. Dowody były silne i sprawcę skazano na około dwa lata więzienia. Wiele wskazuje, że kłusownikiem był mieszkaniec Łęgu. Osoba ta, gdy nieco więcej wypiła w karczmie rozpowiadała, że ma z Wyrwichem rachunki do załatwienia. Nie chciał jednak wyjawić o co chodzi. Te pogróżki słyszeli koledzy mojego dziadka, którzy później wskazali mi gdzie on mieszkał.

Jednym z zadań Józefa Wyrwicha w lesie była kontrola sprzedaży drewna. U niego kupowali wszyscy masorze, bo miał najlepsze drewno do wędzenia mięsa. Drwale przygotowywali mu porąbane drewno w stosy, tuż przy drodze, aby łatwo je ładować na wozy. Pewnego dnia, zza jednej takiej sterty, w plecy Wyrwicha padł strzał. Jego wystraszony pies pognał do leśniczówki, gdzie Wyrwich mieszkał z żoną. Warto nadmienić, że chodzi o znany dworek myśliwski.

Zaalarmowana i wiedziona szczekaniem psa żona Józefa pobiegła na miejsce zbrodni. Zaalarmowała rybaków, którzy za Babiczokiem mieli mały domek, aby powiadomili Herzoga. Później tę historię opowiadała u nas w wiosce, również mojemu dziadkowi.

Dla upamiętnienia postawy Wyrwicha książę postanowił postawić krzyż jego pamięci. Przybito nań tabliczkę z napisem, w tłumaczeniu: „Tu leży Wyrwich, który zginął od kuli kłusownika”. Na poziomej beli wyryto imię i nazwisko leśnika oraz rok jego śmierci. Z biegiem czasu miejsce to odchodziło w niepamięć. Dziś o tej historii wie garstka osób.

Wspólnie z kołem DFK z Zawady Książęcej planujemy odnowić krzyż. Obecnie szukamy wsparcia dla tego pomysłu.

(woj)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Savanna_SRC (165.225. * .69) 23.05.2017 09:41

Chwila szukania i ... TEGO krzyża już nie ma od 1993 roku. Jest nowy bez tabliczki :
http://www.annababice.pl/krzyze_przydrozne