Rafako i Rafamet po walnych zgromadzeniach akcjonariuszy
Strata Rafako zostanie pokryta z kapitału zapasowego spółki. Rafamet wypłaci akcjonariuszom dywidendę.
26 czerwca w Rafako oraz Rafamecie przeprowadzono zwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy. Zgromadzenia te są najwyższym organem władzy w spółkach. Akcjonariusze decydują o udzieleniu absolutorium radzie nadzorczej oraz zarządowi z wykonania przez nich obowiązków, zatwierdzają sprawozdanie finansowe spółki oraz powołują członków rad nadzorczych na kolejne lata.
Bywa, że w trakcie zgromadzeń akcjonariuszy dochodzi do zmian we władzach spółki - odwołania członków rad nadzorczych, ograniczenia liczby ich członków, powołania nowych, w konsekwencji czego może również dojść do zmian w zarządzie. Do takich sytuacji w tym roku nie doszło. Zarządy oraz rady nadzorcze Rafako i Rafametu uzyskały absolutorium z wykonania obowiązków w minionym roku. Zatwierdzono też sprawozdania finansowe spółek. Skład rad nadzorczych nie uległ zmianie.
W Rafamecie zdecydowano o wypłacie dywidendy. Do akcjonariuszy trafi w sumie 1,295 mln zł. Pozostała część wypracowanego w zeszłym roku zysku zasiliła zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (80 tys. zł) oraz kapitał zapasowy spółki (1,310 mln zł).
W przypadku Rafako akcjonariusze zdecydowali o pokryciu straty netto za ubiegły rok - 62,240 mln zł - z kapitału zapasowego spółki. Ponadto wprowadzono zmiany w statucie dotyczące działalności przedsiębiorstwa. Dopisano punkty związane z inżynierią wodną "na wypadek podjęcia przez spółkę decyzji o rozpoczęciu faktycznej działalności w tym zakresie" (cytat z uzasadnienia wprowadzonej zmiany). Póki co Rafako kontynuuje działalność w niezmienionym zakresie.
Rada nadzorcza Rafako, już po zgromadzeniu akcjonariuszy, zdecydowała się powołać zarząd spółki (w obecnym składzie) na kolejny rok.
Wojtek Żołneczko
Akcjonariusze, rada nadzorcza i zarząd
Głównym akcjonariuszem Rafako jest PBG S.A., które posiada 50% i 1 akcje spółki. Drugim co do wielkości akcjonariuszem są Fundusze Emerytalne Nationale-Nederlanden, do których należy 9,48% akcji spółki.
W skład rady nadzorczej wchodzą: Jerzy Wiśniewski (przewodniczący), Dariusz Sarnowski (wiceprzewodniczący), Małgorzata Wiśniewska, Krzysztof Gerula, Przemysław Schmidt, Dariusz Szymański, Adam Szyszka. Do zarządu należą: Agnieszka Wasilewska-Semail (prezes), Jarosław Dusiło (wiceprezes), Krzysztof Burek (wiceprezes), Edward Kasprzak (wiceprezes), Tomasz Tomczak (wiceprezes).
Głównym akcjonariuszem Rafametu jest Agencja Rozwoju Przemysłu (kontrolowana przez Skarb Państwa), która posiada 47,29% akcji spółki. 26,20% akcji posiada fundusz inwestycyjny Sezam, 6,57% akcji należy do Krzysztofa Jędrzejewskiego.
Skład rady nadzorczej Rafametu: Janusz Paruzel (przewodniczący), Piotr Regulski (wiceprzewodniczący), Aleksander Gaczek, Michał Rogatko, Michał Tatarek. Rafametem zarządzają E. Longin Wons (prezes) oraz Maciej Michalik (wiceprezes).