5 ważnych pytań o przyszłość Rafako
Największy zakład pracy w Raciborzu wchodzi w kolejny etap reorganizacji. Zatrudnienie w Rafako jest coraz mniejsze, a zarząd nie wyklucza... zwolnień. Postanowiliśmy zaczerpnąć informacji na temat sytuacji Rafako u źródła, dlatego zwróciliśmy się do prezes Rafako Agnieszki Wasilewskiej-Semail z szeregiem pytań. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy.
Prezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail o planach na kolejne trzy lata, w czasie których będzie zarządzać Rafako
Rafako coraz mocniej otwiera się na nowe rynki biorąc udział w przetargach za granicą. Właśnie wzrost przychodów z eksportu to jeden z naszych strategicznych celów. Mamy świadomość, że rynek inwestycji energetycznych w Polsce będzie stopniowo się kurczył. Dlatego rozwijanie działalności eksportowej jest koniecznością, aby móc planować przyszłość w perspektywie 5 – 10 lat. Chcemy, aby w przeciągu najbliższych dwóch lat udział kontraktów eksportowych w przychodach ze sprzedaży Rafako osiągnął poziom 25 – 30 proc.
Dążymy także do pozyskania kolejnych zagranicznych kontraktów nie ograniczając się do rynku europejskiego. Nadal więc aktywnie ofertujemy na rynkach zagranicznych (Indie, Indonezja, Iran). Zamierzamy, aby już w najbliższej przyszłości eksport stanowił 1/3 przychodów.
Wartość portfela zamówień Grupy Kapitałowej Rafako na dzień 31 marca 2017 wynosiła ponad 3,7 mld złotych. Największą część stanowi projekt Jaworzno – 2,4 mld złotych, z czego 0,3 mld złotych pozostało do realizacji przez jednostkę dominującą, a 2,1 mld złotych poprzez spółkę celową SPV Jaworzno. Dodatkowo w konsorcjum z Polimexem uczestniczymy też w największym krajowym kontrakcie energetycznym na budowę bloku Elektrowni Ostrołęka oraz projektach dot. spalarni śmieci.
Przechodząc do planów i celów, jakie Zarząd Rafako stawia sobie i swoim pracownikom, mają one dwojaką naturę: przychodową i kosztową. W ujęciu przychodowym będziemy konsekwentnie dążyć do pozyskiwania kolejnych zleceń, w kraju i zagranicą, szczególnie w roli głównego wykonawcy. Na rynku krajowym liczymy na kontrakty związane z dostosowaniem polskiej energetyki do wymogów BAT (od ang. best available technologies – najlepsze dostępne technologie – red.). Pierwsze zlecenia powinny pojawić się już w IV kw. br.
jak to się robi że od razu po studiach zostaje się Dyrektorem ?
Tak się dziwnie składa, że RAFAKO ma problemy finansowe oraz wiele innych odkąd ma nowego właściciela. Co jest więc przyczyną tych problemów? Logika się kłania
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
w produkcji jest 350 ludzi a nie 700!!!! kierowników i majstrów i referentów nie wliczajcie w produkcjie bo oni nie wytwarzają produkcji!
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu