Najwyższy czas na zmiany w Rafako
O zwolnieniach grupowych pomocy dla pracowników pieniądzach oraz setce dyrektorów rozmawialiśmy z wiceprezesem Rafako Krzysztofem Burkiem.
– Jaka jest relacja decyzji o zwolnieniach grupowych z wynikami finansowymi spółki?
– Jest to relacja bezpośrednia. Oczywiście na decyzję o tak głębokiej restrukturyzacji miało wpływ więcej czynników i jednoznacznie negatywnych trendów. Tym niemniej jednak parametry finansowe to jeden z najważniejszych aspektów, które przyczyniły się do naszej decyzji. Niepokojące dla nas było na przykłd to, że na przestrzeni ostatnich 4 lat obrotowych (2012 – 2016) odnotowaliśmy znaczny, bo aż 31% wzrost kosztów pośrednich. Większość tych kosztów alokowana była w obszarze nadmiernie rozbudowanego wsparcia organizacyjnego. W tym samym okresie nasze wyniki sprzedaży spadły o 316%.
Aktualne prognozy na rok 2017 także nie napawały optymizmem. Koszty pośrednie w roku 2017 miały być aż o 415% wyższe od poziomu z 2012 roku. Jednocześnie koszty sprzedaży w tym samym ujęciu wzrosły o 10% i to przy prognozie wyników sprzedażowych niższych o 415% od poziomu z roku 2012!
Brak realizacji zakładanych poziomów sprzedaży związany był zarówno z czynnikami zewnętrznymi - niezależnymi od organizacji - jak i z brakiem efektywności kosztowej Rafako. Dlatego mając na uwadze dalsze pomyślne funkcjonowanie naszej firmy jak i widoczne już zmiany na rynku energetycznym, był to najwyższy czas, aby przedsięwziąć jakieś kroki, które te niekorzystne trendy pozwolą odwrócić.
– W ostatnim półroczu spółka wypracowała dodatni wynik finansowy... Zysk netto na jakim poziomie byłby satysfakcjonujący dla zarządu?
– Tak jak wspomniałem wcześniej, ambicją zarządu jest uczynienie z Rafako organizacji, która będzie w stanie nie tylko poradzić sobie na trudnym zmieniającym się rynku, ale także rozwijać się i pozyskiwać nowe zlecenia, a tym samym generować dodatni wynik finansowy.
Natomiast satysfakcja Zarządu ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest, aby wynik firmy zabezpieczał docelowy poziom zatrudnienia i możliwości jej rozwoju - także w kontekście oferty dedykowanej na nowe rynki. Dla wyjaśnienia: dodatni wynik za I półrocze 2017 dotyczył Grupy Rafako (wynik skonsolidowany Grupy Kapitałowej Rafako), zaś wynik jednostkowy był niestety ujemny. Dlatego w pierwszej kolejności proces reorganizacji dotyczy Rafako S.A.
– Mówi się że w Rafako pracuje 100 dyrektorów. Co Pan na to?
– Rafako jako organizm działający od kilkudziesięciu lat - najpierw jako zakład pracy w realiach PRL, a później jako spółka już w wolnej Polsce - obrósł bardzo skomplikowaną i wielopiętrową strukturą organizacyjną – to prawda. Przyczyn takiego stanu rzeczy było wiele. Niektóre miały swoje uzasadnienie, ale intuicyjnie dało się wyczuć od pewnego czasu pewien przerost struktur i nadmierne skomplikowanie procesów. Przeprowadzony audyt potwierdził tę ocenę i wygenerował określone rekomendacje. Dołożymy starań by docelowa struktura była możliwie płaska i efektywna. Część pozycji zarządzających zostanie na nowo zdefiniowana przy założeniu uproszczenia procesu decyzyjnego, jak również i wynikającej z tego odpowiedzialności.
Efektywna struktura pozwoli nam na bieżącą identyfikację, w których miejscach organizacji zapadają decyzje przekładające się na nasz sukces, a w której nie. Ta wiedza pozwoli nam na ciągłe optymalizowanie naszego działania i doskonalenie procesu zarządzania.
Zmiana podejścia pozwoli na stopniowe eliminowanie nie tylko zbędnych stanowisk managerskich, ale też na ciągłą racjonalizację procesu decyzyjnego. W wielu miejscach konieczne jest ponowne przeanalizowanie procesów regulujących funkcjonowanie naszej firmy - w tym miejsc podejmowania decyzji. Jednym z nadrzędnych celów jest eliminacja wszelkich ról zbędnych dla efektywności tego procesu. Zmierzamy do kaskady i przyspieszenia procesu decyzyjnego. Będziemy starali się, aby proces ten miał miejsce tam, gdzie istnieje wiedza niezbędna do jego realizacji, ale też gotowość do podejmowania ryzyka i wzięcia za to odpowiedzialności. Jest to naszym zdaniem niezbędne do odniesienia sukcesu w nowych globalnych uwarunkowaniach rynkowych.
W kolejnym wydaniu „Nowin Raciborskich” wrócimy do sytuacji Rafako i zmian, które zachodzą w tej firmie. – To będą głębokie zmiany, w niektórych obszarach nawet rewolucyjne – zapowiada prezes Agnieszka Wasilewska–Semail.
to wszystko co się dzieje w Rafako jest winą związków zawodowych
scheis polacki he he
czy bendom pszyjmowac wkrutce jakichs nowych dyrektorufff ???? chentnie bym siem zglosil na takie pszyjemne stanowisko....
Najpierw była synergia, potem biznes unity, teraz zwinność. Stado nieudaczników.
Jak firma będzie zwinna to lepiej będzie ją zwinąć
Chciałbym sprostować: spadek wyników sprzedaży (rozumień, że to poz. zysk brutto ze sprzedaż w sprawozdaniu finansowym) na przestrzeni ostatnich 4 lat obrotowych (2012 – 2016) wyniósł 88%, nie 316%, jeżeli spółka zachowa taką samą dynamikę działalności jak w pierwszym półroczu 2017 roku to koszty pośrednie (rozumień, że to poz. kosztów ogólnego zarządu w sprawozdaniu finansowym) wyniosą około 42 mln zł to jest wzrost o 23% w porównaniu do 2012 roku, nie 415% (chyba, że zarząd planuje duże premie), koszty sprzedaży wyniosą około 39 mln zł tj. wzrost w tym samym okresie o 87%, nie 10%, zysk brutto na sprzedaży spadnie 0,53%, nie 415%.
Jeżeli zarząd ma takie pojęcie o podstawowych wielkościach firmy, to nie dziwię się, że takie podejmują decyzje.
Dodam, że w tym samym czasie 2016/2012 wynagrodzenie wypłacone członkom Zarządu wzrosło o 42%.
To tak jak by powiedzieć, że za katastrofę Titanica odpowiedzialni są pracownicy kotłowni.
Źródło: Sprawozdanie finansowe Spółki.
A zarząd o tych kosztach przez 4 lata nie miał pojęcia.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Aha, czyli problemem jest wzrost kosztów pośrednich oraz skomplikowana i wielopiętrowa struktura organizacyjna, a zwalniacie zwykłych pracujących ludzi z samego dołu tej struktury, którzy nie generują kosztów pośrednich? Gdzie sens, gdzie logika?
Panie żet, w całym tym artykule/wywiadzie nie ma ani jednego przecinka! Nawet po "który"! Nie da się tego czytać. Już któryś raz zwracam Panu uwagę na Pana j. polski. Już o błędach rzeczowych w innych artykułach nie wspomnę... Panie dziennikarzu.
Koszty Rafako wzrosły od momentu pojawienia się w tej firmie ludzi z województwa wielkopolskiego. Po opróżnieniu skarbca w pierwszej kolejności. Jedynym problemem Rafako jest PBG? On tańczy dla mnie...