Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na drugie życie kopalni nie ma pieniędzy

– Stowarzyszenie powstało z rozpaczy. Chcemy uratować to dziedzictwo kulturowe, które znajduje się na terenie byłej kopalni Anna – mówi Marek Kubik, jeden z założycieli Stowarzyszenia Sympatyków Byłej Kopalni „Anna”.

Na drugie życie kopalni nie ma pieniędzy

Stowarzyszenie Sympatyków Byłej Kopalni „Anna” powstało w marcu tego roku. Jego założycielami byli Mirosław Czech, Marek Kubik, Andrzej Stroka oraz Marcin Biegalski. Chcieli uratować jak najwięcej zabytków (m.in. słynnego niemieckiego architekta Hansa Poelziga) industrialnych, które znajdują się na terenie pszowskiej kopalni.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) Oddział KWK "Anna" zajmuje aktualnie powierzchnię 76,2 ha. Na jej terenie znajdują się nieruchomości niezabudowane (np. strzelnica czy tereny zieleni) oraz zabudowane (np. markownia, budynek maszyny wyciągowej Chrobry I, budynek łaźni kobiecej nr 1 przy szybie Jan). Miasto może przejąć tereny oraz obiekty od SRK całkowicie za darmo.

Marek Kubik wyjaśnia, że stowarzyszenie ma koncepcje na ponowne wykorzystanie pokopalnianych terenów i obiektów. - W maszynowni kompleksu Chrobry chcielibyśmy założyć muzeum górnictwa ze szczególnym uwzględnieniem kopalni Anna. W magazynie chcielibyśmy, aby powstała sala koncertowo-wystawowa. Betonowym szybem Chrobry chcielibyśmy zainteresować inwestorów. Mamy pomysł, żeby w tamtym miejscu powstała ścianka wspinaczkowa. Jego górną część można by wykorzystać na punkt widokowi z jakąś gastronomią. Przy dobrej pogodzie widać stamtąd nawet Tatry - opowiada Marek Kubik. Dodaje, że Pszów mógłby zostać wpisany jako przystanek na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Więcej o sprawie piszemy w aktualnym numerze Nowin Wodzisławskich

48 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
EMIL77 12.10.2017 21:29
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

do "ciekawy."..a niech kuźwa dopłacają...nasza gospodarka utrzymywała całą Polskę...a najważniejsze jest to żeby górnicze rodziny zostawiały kasę na śląsku

~ciekawy (78.31. * .74) 12.10.2017 18:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pszowikk a to niech będzie moja odpowiedzią

http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1141683,Budzet-rocznie-doplaca-55-mld-zl-do-gornictwa-Stac-nas-na-to

~pszowikkk (91.200. * .18) 12.10.2017 18:16
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

piszecie glupoty na temat kopalni tylko nikt z was musze nie ladnie napisac deklami nie pomysli ze nie jedno pokolenie zostalo wychowane na kopalni anna i to nie tylko mieszkancy pszowa w latach swietnosci to sporo jeszcze z regionu dojezdzalo tutaj do pracy ,dzis jestesmy swiadkami jak zamyka sie jakis etap w naszym miescie i co najgorsze te miasto na swoj sposob sie konczy smutne ale prawdziwe

~Hildegarda_z_Pszowa (205.201. * .19) 12.10.2017 16:37
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Każdą kopalnie powinni zalać gównami i zrównać z ziemią, żeby potomni nie widzieli jaki kiedyś człowiek był głupi i palił węgiel w piecu.

~damia (87.101. * .62) 12.10.2017 16:04

a na kopalni anna powinni znaleźć prace emerytowani górnicy ci którym ciągle mało i odbierają prace młodym ludziom i nie tylko

~ciekawy (78.31. * .74) 12.10.2017 15:50
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tak tak, dopłacamy do istniejących kopalni, dopłacamy do 45 letnich emerytów górniczych więc pewnie nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy zaczeli dopłacać do zlikwidowanych kopalni

~strażaksam (31.0. * .92) 12.10.2017 14:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

KWK Anna to kawał zajebistej historii, a zabytkowe budynki powinny znaleźć właściciela.

~oberwator (83.15. * .50) 12.10.2017 14:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Panie Marku
Teraz sympatyk kopalni a dawniej FUNA, która nie do końca uczciwie współpracowała z górnictwem