Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Biedronka z Azji wciska się do domów. Lepiej się jej pozbyć

Pcha się do domów, zostawia żółte plamy. I gryzie, przez co jest niebezpieczna dla zdrowia. Podobny do naszej rodzimej biedronki chrabąszcz, zwany arlekinem jesienią sprawia najwięcej problemów.

Biedronka z Azji wciska się do domów. Lepiej się jej pozbyć

Ostatnio jednym z głównych tematów rozmów mieszkańców naszego regionu jest tzw. biedronka azjatycka - Harmonia axyridis – zwana potocznie arlekinem. Ten inwazyjny, jeszcze niedawno całkowicie nieobecny u nas gatunek chrząszcza, coraz bardziej uprzykrza nam życie. Teraz kiedy nadeszła jesień i zrobiło się chłodniej, wciska się – i to dosłownie – do domów. Niestety może być groźny dla zdrowia.

Pchają się do mieszkań

– Te biedronki to jest plaga, dosłownie inwazja. Kilka dni temu zostawiłem otwarte okno i wyszedłem do sklepu. Jak wróciłem to były na parapecie, firankach, wszędzie. Naliczyłem ponad 30. Wszystkich trzeba się od razu pozbywać, bo inaczej rozchodzą się po domu i później wędrują po suficie albo meblach - mówi pan Andrzej z Pszowa. Dodaje, że uwielbiają nasłonecznione miejsca. - Wchodzą tylko od strony południowej, gdy mocno świeci słońce – podkreśla. Z podobnym doświadczeniem zmagają się mieszkańcy całego naszego regionu. - Mieszkam na parterze, nie mogłam nawet otworzyć okna, a co dopiero balkonu, ponieważ od razu chmara tych owadów, wchodziła do mieszkania. Poza tym, kiedy kilka zabiłam, to pomarańczowy ślad pozostał na tapecie. Plamy nie da się w żaden sposób zmyć – opowiada nam pani Danuta z Wodzisławia Śl.

Okrężna droga

Harmonia axyridis występowała pierwotnie we wschodniej i środkowej Azji. Okazuje się, że przyleciała do nas okrężną drogą. Kilka lat temu badania nad tym gatunkiem prowadziło Centrum Badań Ekologicznych Polskiej Akademii Nauk. Placówka ta już nie istnieje, ale zanim została zlikwidowana, jej naukowcy wzięli przybysza z Azji pod lupę. I odnotowali, że po raz pierwszy w Europie arlekiny zostały zauważone w 1999 r. w Niemczech. Później owad ten rozprzestrzeniał się po całym Zachodzie, aż w końcu w 2006 r. przybył po raz pierwszy do Polski. Inwazja ta jest następstwem manipulacji człowieka który, wielokrotnie próbował wypuszczać tego chrząszcza, poza obszarem jego naturalnego występowania w celu biologicznego zwalczania mszyc i innych szkodników upraw.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
znawca 27.10.2017 20:31
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Panie Szatan, w samo sedno ;)

szatan 27.10.2017 19:07
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

To jest tak jak z emigrantami