Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomnik przyrody okazał się niebezpieczny

Jeden z marklowickich pomników przyrody nie wytrzymał próby czasu. Ponad 240-letni dąb szypułkowy runął na ziemię, niszcząc przy tym dwa samochody, garaż i wiatę.

Pomnik przyrody okazał się niebezpieczny

W 2004 r. radni podjęli uchwałę o objęciu ochroną dwóch dębów szypułkowych rosnących na terenie gminy. Ponad 200–letnie okazy można było podziwiać przy ul. Dębowej i ul. Mroza. Jedno z drzew nie wytrzymało próby czasu i runęło na ziemię.

Stare drzewo i duże straty

14 sierpnia wodzisławscy strażacy zostali wezwani na ul. Mroza w Marklowicach. Przewrócił się tam ponad 240-letni dąb szypułkowy, który przed 14 laty decyzją rady gminy stał się pomnikiem przyrody. – Drzewo spadło na znajdujące się w pobliżu garaż i wiatę. Przygniotło i zniszczyło renault lagunę oraz uszkodziło karoserię Fiata 126p – mówi Czesław Honisz w Powiatowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. W pobliżu na szczęście nikogo nie było. Jak wstępnie ustalono, przyczyną przewrócenia się drzewa była jego korozja biologiczna.

Gminy nie dbają o pomniki przyrody

Odpowiedzialność za ochronę przyrody, a tym samym za cenne przyrodniczo obszary i obiekty, spoczywa na gminach z mocy ustawy o ochronie przyrody. Na początku lipca Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport dotyczący ochrony cennych przyrodniczo obiektów. Kontrolerzy mówią wprost: w Polsce nie dbamy o pomniki przyrody. Wielu włodarzy polskich miast w ogóle nie interesuje się tym zagadnieniem. Prawie połowa skontrolowanych gmin nie dba o ich odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie. Brakuje nie tylko rzetelnego podejścia do problemu ochrony zabytków przyrody, ale w ogóle jakiejkolwiek troski w tym zakresie. Okresowe (przynajmniej raz w roku na wiosnę) przeglądy stanu obiektów chronionych i określania potrzeb w zakresie ich pielęgnacji przeprowadzano zaledwie w 17% skontrolowanych gminach.

Kilka lat temu dąb wydawał się zdrowy

Jak na tle raportu NIK–u wypadają więc Marklowice, skoro jeden z ich dwóch pomników przyrody już nie istnieje?

Zastępca wójta Piotr Galus tłumaczy, że marklowickim pomnikom przyrody niczego nie brakuje. – Kilka lat temu wykonaliśmy na drzewach cięcia pielęgnacyjne oraz dokonano przeglądu ich stanu – mówi. Dodaje, że powalony dąb przy ul. Mroza nie wykazywał dotąd żadnych objawów chorobowych. – Drzewo wydawało się zdrowe. Miało bogate przyrosty. Ale rosło na terenie podmokłym i poddawanym ciągłym ruchom związanym z eksploatacją górniczą. Być może to miało wypływ na jego przewrócenie się – dodaje Galus. Wygląda więc na to, że gdyby ostatni przegląd wykonano wiosną, a nie kilka lat temu, to udałoby się wcześniej ocenić kiepski stan drzewa i go albo zabezpieczyć, albo bezpiecznie usunąć.

(juk)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].