Będzie sąd nad pyłem?
Wójt gminy Daniel Jakubczyk wezwał firmę, która na terenie bazy przy ul. Leśnej, magazynuje i transportuje m.in. muł węglowy, do zaprzestania emisji pyłów na gminne działki. W przeciwnym razie zapowiedział wkroczenie na sądową drogę z powództwa cywilnego.
Jastrzębie uznało, że piroliza nie taka groźna dla środowiska
Miasto Jastrzębie–Zdrój wciąż prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy zakładu pirolizy w Kolonii Fryderyk. Pod koniec lipca wydało postanowienie zmieniające klasyfikację przedsięwzięcia z mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, na mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Skąd zmiana klasyfikacji? – Pierwotnie wniosek zakładał wydajność zakładu na poziomie 57000 ton przetwarzanych odpadów na rok. Inwestor przedłożył uzupełnienie, z którego wynika, że w ramach inwestycji planuje się załadunek dwóch reaktorów 1 raz na dobę, przy czym w każdym reaktorze przetwarzanych będzie 40 Mg (ton) odpadów na dobę. W związku z tym planowane przedsięwzięcie nie będzie osiągać progu określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Rozporządzenie kwalifikuje tego rodzaju przedsięwzięcia do mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w przypadku, gdy ich wydajność jest nie mniejsza niż 100 ton dziennie – tłumaczy Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jastrzębiu–Zdroju.
Miasto wezwało też inwestora do uzupełnienia wniosku o kartę informacyjną przedsięwzięcia, zawierającą podstawowe informacje o planowanym przedsięwzięciu. – Po jej otrzymaniu zwróciliśmy się do RDOŚ, Sanepidu i Dyrektora Zarządu Zlewni – PGW Wody Polskie o wydanie opinii w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i ewentualnego zakresu raportu dla budowy zakładu pirolizy gumy. Zmiana kwalifikacji przedsięwzięcia wiąże się bowiem z koniecznością uzyskania od organów współdziałających takich opinii. Obecnie na nie czekamy – wyjaśnia Wołczańska.
brakuje tutaj "woli politycznej"
W kościele zbieraja podpisy jako protest społeczny przeciw syfowi z tego zakładu i pirolizie opon
Skoro pyroliza nie taka groźna, to niech ją Jastrzębie weźme do siebie i tam im zbudują tan zakład..Śmiało - przecież to samo zdrowie...
Jak narazie nie da się jeździć po drodze od gorzyc jeden wielki syf tiry zostawiają czarną maź na drodze. Auto dziennie do mycia
Daniel jak ty mi imponujesz
A co ze składowiskiem pyłów z filtrów kominowych na terenie byłej cegielni