Dariusz Polowy i jego strategia dla Raciborza czyli "Dziesiątka Polowego"
Port rzeczny, miejskie taksówki, budowa kilku nowych rond, nowy żłobek i manufaktura czekolady - to zaledwie ułamek obszernego programu wyborczego Dariusza Polowego. Kandydat na prezydenta Raciborza zaprezentował go w środę 10 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Materiał wideo:
W środę 10 października Dariusz Polowy zaprezentował na Zamku Piastowskim w Raciborzu swój program wyborczy. Opiera się on na założeniu, że w kolejnych latach Śląsk stanie się centrum logistycznym o wielkim znaczeniu. Władze Raciborza mogą zdecydować, czy odegrać w tym procesie aktywną rolę, czy też zdać się na łaskę losu.
- Nie zamierzamy opierać naszej strategii dla miasta wyłącznie na trafności tej analizy, ale nie chcemy też sprowadzać naszego programu tylko do łatania dziur i remontów placów zabaw. Będziemy konsekwentnie realizować naszą wizję, łącząc ją z bieżącymi działaniami - zapowiedział D. Polowy. Dodał, że "najbliższe lata będą czasem dla prawdziwego gospodarza, który wykorzysta każdą szansę dla dobra miasta i jego mieszkańców".
Program wyborczy Dariusza Polowego dzieli się na dziesięć sfer. Każda z tych sfer dzieli się na kolejne podpunkty. Całość prezentuje się więc dość obszernie. Oto najważniejsze części tego programu.
Drogi lądowe i rzeczne
Pierwsza ze sfer pn. "Geopolitycznie i lokalnie" skupia się na wspieraniu działań zmierzających do budowy kanału Odra-Dunaj, wykorzystaniu potencjału żeglugi śródlądowej, lobbowaniu na rzecz budowy drogi Racibórz - Pszczyna czy wschodniej obwodnicy miasta. D. Polowy zapowiada również aplikowanie po środki z rządowego programu "Pakiet dla Miast Średnich".
Tanie działki, bonifikaty, żłobek
Druga sfera programu D. Polowego oscyluje wokół szeroko pojętej demografii. Kandydat zapowiada m.in. uruchomienie programu sprzedaży tanich działek pod budownictwo rodzinne dla młodych małżeństw, utrzymanie bonifikat przy wykupie mieszkań z zasobów MZB czy budowę żłobka.
Darmowa komunikacja, miejskie taksówki i nowe ronda
W dziedzinie komunikacji D. Polowy zamierza doprowadzić do optymalizacji transportu publicznego, tak aby PK i PKS nie konkurowały ze sobą. Mało uczęszczane linie mają być objęte usługą "miejskich taksówek" wzywanych wiadomością SMS. Transport publiczny ma być darmowy, a rozkład jazdy praktyczny.
Ponadto D. Polowy zapowiada m.in. budowę jednokierunkowej drogi dla samochodów ciężarowych z Koloni Pawłów do ul. Starowiejskiej (co ma rozładować korki na ul. Głubczyckiej), budowę rond przy "Mechaniku", mleczarni, skrzyżowaniach Słowackiego z Ogrodową oraz Opawskiej i Bogumińskiej, a także przy zjeździe na Brzezie. Wyremontowana ma zostać również droga z Ocic do Żerdzin, a dzielnice mają zostać połączone z centrum drogami rowerowymi.
Boisko ze sztuczną nawierzchnią i lodowisko
Racibórz przyjaznym, bezpiecznym i komfortowym miejscem - to kolejny punkt programu Dariusza Polowego, na który składa się m.in. unowocześnienie systemu monitoringu, wsparcie rewitalizacji parku Jordanowskiego, budowa pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, zadaszenie i rewitalizacja lodowiska.
D. Polowy zamierza również wspierać szpital w pozyskiwaniu kadry, m.in. poprzez udostępnianie mieszkań dla lekarzy, którzy zdecydują się na podjęcie pracy w raciborskim szpitalu.
Ulgi podatkowe i szkolenia
W sferze biznesowej D. Polowy zapowiada m.in. zwolnienia podatkowe dla firm zwiększających zatrudnienie, bezpłatne szkolenia dla młodych, czy ulgi w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, których dotknie spadek w obrotach spowodowany np. długotrwałym remontem drogi dojazdowej do firmy.
Plac Długosza po nowemu, miejski architekt i raciborska Stodolnia
Kolejne zapowiadane przez D. Polowego działania skupiają się w dziale "Centrum - życie i biznes". Składają się nań m.in. ograniczenie stref płatnego parkowania, nowa koncepcja rewitalizacji placu Długosza (budowa podziemnego parkingu oraz reprezentacyjnego budynku o funkcjach mieszkaniowo-gospodarczych, rezygnacja z budowy miejskiej pralni), powołanie miejskiego architekta, a także utworzenie w mieście tzw. "miejskiej strefy rozrywki" na wzór Stodolni w Ostrawie (zwolnienie inwestorów z opłat czynszowych).
Dyżury w dzielnicach, niższe opłaty oraz pomoc przy wypełnianiu wniosków
W ramach "Profesjonalnego Raciborza" D. Polowy chciałby powiększenia budżetu obywatelskiego. Zapowiada też dyżury prezydenckie w różnych częściach miasta.
Ponadto Racibórz Dariusz Polowego ma być tańszy (podjęcie działań zmierzających do obniżenia opłat za śmieci i ścieki) i bardziej ekologiczny (pomoc dla mieszkańców w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła i termomodernizację z rządowego programu, nowe nasadzenia drzew).
Księstwo Odrą i czekoladą płynące
Ostatnie punkty programu Dariusza Polowego oscylują wokół turystyki i kultury, to m.in. stworzenie marki "Księstwo Raciborskie", powołanie lokalnej organizacji turystycznej, inwestycje w gród rycerski oraz manufakturę organizującą słodkie warsztaty dla młodych turystów "Raciborskie Księstwo Czekolady Mieszko", wsparcie artystów oraz organizatorów imprez artystycznych i festiwali.
Kto przyszedł?
W konwencji programowej D. Polowego wzięło udział około 80 osób, m. in. parlamentarzyści Wojciech Piecha i Czesław Sobierajski (PiS), radni miejscy Leon Fiołka, Piotr Klima, Anna Ronin, Leszek Szczasny, Zuzanna Tomaszewska, a także radni powiatowi Szymon Bolik, Katarzyna Dutkiewicz, Dominik Konieczny, Teresa Frencel, Anna Wacławczyk i Dawid Wacławczyk. Nie zabrakło również innych osób sympatyzujących z RSS Nasze Miasto, Klubem Gazety Polskiej oraz PiS. Dariusza Polowego wspierali m.in. Łukasz Bordo (entuzjasta kolei), Jarosław Łęski (prowadzi na Facebooku profil Jawny Racibórz), Ewa Klimaszewska (postulowała zakup oczyszczaczy powietrza do żłobków), Tomasz Bieliński (środowisko sportowe), kandydaci PiS do rady powiatu Tomasz Kusy (były radny miejski i kandydat na prezydenta Raciborza) i Elżbieta Biskup (była radna miejska, nauczyciel śpiewu, animator kultury), a także były radny miejski Dariusz Ronin.
Oklaski dla Polowego, Dominiak o smogu
Dariusz Polowy kilkakrotnie został nagrodzony brawami, m.in. gdy mówił o nowym rozkładzie jazdy autobusów, spotkaniach z mieszkańcami w dzielnicach, stworzeniu strefy rozrywki w centrum miasta, czy rezygnacji z budowy pralni miejskiej na placu Długosza.
Działania proekologiczne zreferował Piotr Dominiak - były radny, w ostatnich latach zaangażowany w działalność Raciborskiego Alarmu Smogowego. - Nie możemy czekać 20 czy 30 lat, aż ten problem (smogu - red.) rozwiąże się sam - powiedział P. Dominiak. Stwierdził, że koniecznością jest skorzystanie z rządowego programu dopłat do wymiany pieców i termomodernizacji budynków.
Wacławczyk o turystyce
Kwestie turystyczne poruszył z kolei Dawid Wacławczyk. Wspominał, że gdy osiem lat temu po raz pierwszy mówił, że Racibórz mógłby się stać alternatywą np. dla jury krakowsko-częstochowskiej, został wyśmiany. Dzisiaj sytuacja jest już inna - w Raciborzu pojawiły się profesjonalne miejsca noclegowe, oprowadzane po mieście wycieczki są już czymś normalnym.
- Biznes zrobił swoje. Są miejsca noclegowe, są dobre restauracje, są usługi przewodnickie. To wszystko stało się w ciągu ostatnich ośmiu lat. Teraz samorząd musi dogonić biznes - powiedział D. Wacławczyk. Zwrócił uwagę na konieczność utworzenia marki Raciborza - Księstwa Raciborskiego - którą będą posługiwać się wszystkie gminy powiatu raciborskiego.
Tomaszewska o kulturze
O tym czego brakuje w życiu kulturalnym Raciborza mówiła z kolei radna Zuzanna Tomaszewska. Powiedziała, że koniecznością jest stworzenie jednolitego systemu informowania o wydarzeniach kulturalnych. - Nasze miasto potrzebuje jeszcze więcej wspierania i promocji naszych artystów lokalnych. Powinniśmy się chwalić tymi artystami, którzy są już na szczycie kariery. Powinniśmy ich pokazywać i mówić, że są raciborzanami - powiedziała Z. Tomaszewska.
Radna stwierdziła również, że młodzi ludzie nie mają gdzie rozwijać swoich pasji. Powiedziała, że Dom Kultury "Strzecha" powinien być otwarty dla młodzieży (sala do prób początkujących zespołów muzycznych, studio fotograficzne).
Wyraziła również przekonanie o konieczności wspierania wyjątkowych wydarzeń, promujących Racibórz w Polsce (np. Intro Festival). - Myślę, że już wiecie Państwo, na kogo macie głosować - zakończyła, zebrawszy za to oklaski.
"Zrobimy to"
- Oto cała "dziesiątka Polowego". Zrobimy to i Racibórz będzie wielki - powiedział Dariusz Polowy. Na zakończenie głos zabrali jeszcze senator Wojciech Piecha, radny powiatowy Dawid Wacławczyk oraz radna miejska Anna Ronin. Zachęcali do zmiany Raciborza na lepsze i głosowania na D. Polowego. Poseł Czesław Sobierajski opowiedział w krótkich słów o rządowym programie budowy dróg. - Ile Racibórz na tym skorzysta? To będzie zależało od tego jak będą przygotowane projekty - powiedział poseł. Dodał, że mając "takiego kandydata i taki program, zwycięstwo jest pewne".
- To nie jest tak, że to wszystko zrobi Dariusz Polowy. Ja kandyduję na urząd prezydenta, ale są ludzie, którzy kandydują do rady miasta i powiatu. Ważne jest to, żeby idąc do wyborów, głosować na kandydatów, którzy będą realizowali ten program - powiedział, zachęcając do głosowania na kandydatów KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki (wybory do rady miasta) oraz PiS (wybory do rady powiatu oraz Sejmiku Śląskiego).
Ludzie
Radna Miasta Racibórz
Radna Gminy Racibórz.
Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie doradca wojewody
Radny, były prezydent Raciborza
Były radny Gminy Racibórz.
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa
Architekt miejski w UM Racibórz
Radny Miasta Racibórz
samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik
Radny Raciborza
Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.
Radny Gminy Racibórz
Radny Powiatu Raciborskiego
Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"
Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS
Były senator
Była radna Miasta Racibórz
Dobrze jest, Polowy na Prezydenta.
na sali same klakiery były -to i klaskały.
mnie zastanawia co innego..wg Polowego wszystko co w tym naszym Ratuszu sie dzieje -to jest niedobre ..Czy w takim razie Polowy czuł obrzydzenie jak jego firma drukowała materiały kancelaryjne do sekretariatu Prezydenta np teczki ozdobne i takie tam inne pierdoły?
Kto wie na jaką kwotę ten krytykant Prezydenta -Polowy wystawił Ratuszowi faktur za swoje usługi ?
Jak ktos nie wie to niech w Ratuszu spyta i sie pewnie dowie ,że
że ten niedobry Ratusz zapłacił tyle firmie Polowego,ze można teraz za to sfinansować kampanie.więc tak to Darek reke karmiącą teraz kąsa?
Ale tak myślę, że jak tak to fajnie u Polowego wygląda to zróbmy tak, że 21 października WSZYSCY GŁOSUJĄ NA POLOWEGO! On wygrywa w I turze i my mieszkańcy za dwa tygodnie, kiedy w innych miastach będzie II tura, to my w Raciborzu będziemy mieć wolną niedzielę a Polowy będzie dla nas już harował i realizował ten fajny ale obszerny program wyborczy. Co Wy na to?
Polowy miażdży konkurencję: przebojowością i pomysłowością!
Udana konwencja, nie byłem co prawda ale przekaz w mediach jest bardzo optymistyczny.
No i fajnie. Miał być program i był.
a to opis dziennikarski a nie hejterski "Oklaski dla Polowego, Dominiak o smogu
Dariusz Polowy kilkakrotnie został nagrodzony brawami, m.in. gdy mówił o nowym rozkładzie jazdy autobusów, spotkaniach z mieszkańcami w dzielnicach, stworzeniu strefy rozrywki w centrum miasta, czy rezygnacji z budowy pralni miejskiej na placu Długosza."
Przeciez to wszystko wymyslił Dawid ( jak zawsze)Ale zeby zrealizować czesc tego programu trzeba :
rozwiązac umowę PPP na zagospodarowanie odpadów,przejąc RIPOK ,naruszyć prawa autorskie do nazwy Mieszko, zerwać umowy na dotacje unijne związane z rewitalizacja Placu Długosza. hallo czy jakis pilot tam z nimi leciał? .a ten Pan w galabiji na spodnie wywalonej-to chyba żywy eksponat -kmieć zagłoba -co będzie po grodzie rycerskim dzieciaki oprowadzać ?
Kanał Odra Dunaj to fantazja i to szkodliwa. Stworzenie organizacji turystycznej ? Po co to jest moim zdaniem za miejskie pieniądze potencjalne nabijanie obrotów tegp kto to wymyślił a domyślam się kto to wymyślił. Tylko nie pan Dominiak .Uważam ze pokazał już wcześniej jak był radnym jak.mu zależało na walce ze smogiem tzn zero działań w tym zakresie za to kulturą może się zajmować ktoś wg mnie bardziej wiarygodny niż pan Dominiak np.p Rapnicki.Wypełnianie wniosków o termomodernizacje i wymianę kotłów to brzmi jakby p.Polowy uważał że mieszkańcy Raciborza nie potrafią tego sami zrobić. Miejskie taksówki to bezsensowny pomysł zmierzający do zniszczenia naszych taksówkarzy. Mam nadzieje że odpowiednio oni zagłosują w wyborach ich rodziny i znajomi.
W końcu ktoś łączy problemy małe oraz sprawy duże. Patrzy na Racibórz jako ważną część większej całości. Taki program może być.
Ci co wstrzymywali remont łąkowej pod pretekstem wycinki drzew i mącąc w głowach mieszkańcom - powinny politycznie odpowiedzieć. Sami namącili, a później na starostę zwalili.
Było całkiem dobrze, program bogaty, rozbudowany. Będzie teraz kwik i atak innych kandydatów bo Polowy podszedł konkretnie do tematu przyszłości Raciborza.
Jestem pozytywnie zaskoczyny. Polowy zrobił kawał dobrej roboty. W porównaniu do podpunktów z ptaszkiem kontrkandydatów wygląda i brzmi to bardzo dobrze.
O czym ty piszesz, przecież to jest lista Polowego a pozostali to jego wspierają! A każdy przecież może popierać kogo chce? Tak?
ten pan co mu sie koszula juz w spodniach jakoś nie miesci od lat walczył o kazdy krzew ,który nawet dla higieny i ochrony przyrody miał być wyciety,przy planach wycinki drzew prawie robił publicznie harakiri -ostatnio nawet jakis remont waznej ulicy sie nie odbył i srodki trzeba było zwracać..i ten gosc teraz pod szyldem partii co lex szyszko wprowadziła ( nawet niektórym las cały sie wyrznąć pod developerke udało), rznęła puszczę póki europa nie powiedziała STOP..i ten gościu teraz pod szyldem tej partii sie produkuje i do naprawy miasta wzywa? czy to przypadkiem nie jest szczyt nonsensu?
@ ~Podpowiadacz - Może to przyszły rzecznik :)
Znowu z konferansjerem....Zatrudni go na doradcę???
Trzeba przyznać, że podaje konkrety, a nie lanie wody dla ludu. Nic nie mówił o możliwości rozwoju na jednakowych zasadach podmiotów gospodarczych? Nie widzi faworyzowania podmiotów gospodarczych w mieście?