Hałda z krótkim terminem ważności. Co z przyszłością kopalni?
Hałda Szarlota w Rydułtowach znów w centrum uwagi. Kopalnia i związki zawodowe biją na alarm, że za 3-4 lata na hałdzie skończy się miejsce na składowanie kruszyw. A to stawia funkcjonowanie kopalni pod dużym znakiem zapytania. Czy rozbiórka hałdy to jedyne rozwiązanie?
Kopalnia chce rozbiórki
W tej sytuacji wraca widmo rozbiórki części hałdy Szarlota. Kopalnia chce realizować plan, który został opracowany już wcześniej. Mianowicie - zlikwidować zapożarowanie poprzez „wybranie materiału aktywnie termicznego z miejsc położonych w części południowo-zachodniej i południowej byłego stożka nr 3 i jego schłodzenie przy użyciu specjalistycznego sprzętu”. W praktyce to by oznaczało, że w ruch pójdą koparki i spycharki, a materiał z hałdy zostanie wywieziony ciężarówkami. W ten sposób przygotuje się miejsce na lokowanie kamienia pochodzącego z wydobycia w kolejnych latach. - W miejsce wybranych odpadów planuje się wbudować materiał produkowany z odpadów wydobywczych - tłumaczy Tomasz Głogowski z PGG.
Co na to miasto?
W tym miejscu przypomnijmy, że pomysł rozbiórki części hałdy budzi sprzeciw wielu mieszkańców Rydułtów. Ludzie boją się zapylenia i uciążliwości, bo z rydułtowskiej hałdy Szarlota mają być wywiezione ciężarówkami 3,8 mln ton kamienia. Transport ma odbywać się publicznymi drogami. Dochodzi więc problem degradacji dróg.
W takiej sytuacji trudno o rozwiązanie, które zadowoli wszystkie strony.
Jakiś czas temu do rady miasta w Rydułtowach zwrócili się przedstawiciele związków zawodowych rydułtowskiej kopalni. Zaapelowali o zorganizowanie spotkania - by wypracować wspólną politykę dotyczącą palącego problemu hałdy i miejsca pod lokowanie kamienia. Pod pismem podpisało się osiem związków zawodowych.
Władze Rydułtów są w kropce. - Kopalnia alarmuje, że na hałdzie zaczyna brakować miejsca na składowanie kruszywa - przyznaje burmistrz Rydułtów Marcin Połomski. Włodarz ma świadomość, że dalsze funkcjonowanie kopalni to dla miasta priorytet. - Ruch Rydułtowy zatrudnia około 2800 osób. Z czego około 700 to mieszkańcy Rydułtów. Pracownicy mają swoje rodziny. To pokazuje, ile osób jest zależnych od funkcjonowania kopalni - mówi burmistrz.
Włodarze Rydułtów nie raz pokazywali jednak, że są przeciwni rozbiórce hałdy. Sceptycznie podchodzą też do tematu istnienia zapożarowania. - Starostwo i urząd marszałkowski twierdzą inaczej. Wskazują, że zapożarowanie jest i że jedynym rozwiązaniem jest przebudowa hałdy polegająca na częściowym jej rozebraniu i wywiezieniu zapożarowanego materiału - mówi burmistrz Połomski. Przyznaje, że znalezienie salomonowego rozwiązania nie będzie proste. - Na pewno musimy patrzeć na przyszłość kopalni. Uważam, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli władze kopalni przygotują rzetelne materiały, które naświetlą aktualną sytuację i przedstawią możliwe scenariusze. Chcielibyśmy pokazać te materiały mieszkańcom, żeby mieli świadomość jakie są szanse i jakie zagrożenia. To pomoże w wypracowaniu najlepszej decyzji - puentuje.
(mak)
A trzeci wątek ? Firma - borok nie umie załatwić papierka. Przez chyba trzy lata załatwiają papierek, który inni mają w miesiąc. Może kopalnia powinna zmienić firmę ? Może panowie Mar... i Hlu... są za cieńcy na rozbiórkę hałdy ?
Taki obrazek wczoraj widziałem: 32 stopnie upał,starsza babka z facetem zrzucają węgiel do piwnicy,płakać się chce jak się widzi takie obrazki,typowa ciemnota ze śląska!
Trzeba zacząć w końcu technologie zgazowania węgla na wodór.
Po Pszowie sobie jeżdżą wanny z kamieniem do woli, to i w Rydułtowach dadzą radę.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Jak się czyta te komentarze to się ma wrażenie że tu nie ma innych jak tylko pełno zwykłych wiejskich głupków. Zamknąć kopalnie !!!! nie będzie szkód górniczych a jak będzie wyglądać to miasteczko ??? Pszów w rydułtowskim wydaniu ? Ludzie zanim napiszecie zastanówcie sie
Pod przykrywką "litości" kopalnia przepcha swój plan, ktoś zarobi astronomiczne $$$, zasyfią to co już zniszczyły szkoda górnicze tj. budynki i drogi a za 3-4 lata kopalnia i tak zostanie zamknięta. Tak to niestety będzie wyglądało ;(
To ze braknie miejsca jest pretekstem do tego zeby zaczac rozbierac szarlote na te okazje czekaja sepy ktorzy juz dawniej sie do tego zabierali na czele z Marianem H
Rydułtowy idą ku rozpaczy
Zamknąć kopalnie i przestanie tąpać
lechu2110 jo ci zasypia łep ciulu
lechu2110 spokojnie ... tabletki ..... zapomniałeś .....
Zasypać te całe Rydułtowy
king12@ te barbórki to pikuś przy 500+ i obniżonym wieku emerytalnym....
ufff nareszcie koniec, Ile można dopłacać do waszych barbórek ?
Moja propozycja by była taka aby istniejącą hałdę powiększyć lub obok zrobić drugą. Zalesić zazielenić, utworzyć w starej części punkt widokowy plus jakieś inne atrakcje turystyczne.