Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kręcą film o tragedii górnośląskiej

– Jo był ukradziony – tymi słowami podsumował swoje losy Ignacy Serwotka z Wodzisławia, który jako młody chłopak został zabrany prosto z drogi i wywieziony w głąb ZSRR. Jego słowa stały się tytułem książki, która porusza tematykę Tragedii Górnośląskiej.

Kręcą film o tragedii górnośląskiej

Pierwsze wydanie książki „Jo był ukradziony – Tragedia Górnośląska” rozeszło się w ciągu dwóch tygodni. Dlatego stowarzyszenie Moje Miasto z Rydułtów, które wydało książkę, zadecydowało o wznowieniu publikacji. Ważnym elementem drugiego wydania były niepublikowane dotąd wspomnienia mieszkańca Rydułtów, więźnia obozu „Zgoda” w Świętochłowicach, który w pierwszym wydaniu nie wyraził zgody na publikacje swojego wywiadu. Na kanwie książki o tragedii górnośląskiej powstał też spektakl. Ale na tym nie koniec, bo będzie też film! - Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy kręcenie filmu dokumentalno-fabularnego na podstawie scenariusza wydarzeń opisanych w książce „Jo był ukradziony” - mówi Marek Wystyrk, prezes stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów.

W projekt bardzo mocno zaangażował się Adam Grzegorzek, twórca filmu „Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem”. - To miłośnik historii. Bardzo spodobała nam się forma jego filmu - podkreśla prezes Marek Wystyrk. Dodaje, że w filmie „Jo był ukradziony” nie zobaczymy profesjonalnych aktorów, ale członków grup rekonstrukcyjnych i statystów. - Losy uczestników tragedii górnośląskiej będzie przedstawiał lektor, natomiast w tle zobaczymy sceny obrazujące te wydarzenia - wyjaśnia zamysł produkcji Marek Wystyrk.

Mundury, broń i inne elementy scenografii już zostały zakupione. Trudnością jest to, że większość wydarzeń opisanych w książce działa się zimą. - Będziemy wykorzystywać specjalny środek, który przypomina śnieg - dodaje prezes Wystyrk. Sceny do filmu będą kręcone m.in. w Radzionkowie, Rybniku czy Świętochłowicach.

Na realizację filmu stowarzyszenie Moje Miasto pozyskało środki z Urzędu Miasta w Rydułtowach (3 tys. zł) i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (10 tys. zł). Film powstanie do końca roku. - Chcemy prezentować film w formie lekcji historii, by młodzi ludzie mieli szansę poznać losy uczestników tragedii górnośląskiej - puentuje Marek Wystyrk.

(mak)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Marcinn 25.08.2019 07:40

w głowie sie to nie mieści ,że takie coś mogło sie przydarzyć tutaj na śląsku i wiele ludzi w to nie wierzy.Rozpowszechniać wszędzie ,gdzie tylko sie da