Na jakie choroby zakaźne zapadali wodzisławianie?
Ospa wietrzna, wirusowe zakażenie jelit i borelioza. To właśnie na te choroby najczęściej zapadali w ubiegłym roku mieszkańcy Wodzisławia Śl.
WODZISŁAW ŚL. Na ostatniej sesji wodzisławskiej rady, radni zapoznali się z informacją o stanie bezpieczeństwa sanitarnego na terenie Wodzisławia Śl. za ubiegły rok. Zgodnie z nią, w mieście odnotowano 602 zachorowania na choroby zakaźne. – W większości przypadków utrzymywały się one na zbliżonym poziomie, jak w latach ubiegłych – mówiła podczas obrad Beata Brawańska, kierownik sekcji higieny pracy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śl.
Podium chorobowe
Najwięcej, bo 242 mieszkańców Wodzisławia Śl. zachorowało na ospę wietrzną. Dla porównania w 2018 r. zachorowało na nią 281 osób, więc jest to niewielki spadek. Pod względem liczby zachorowań na następnej pozycji znajduje się wirusowe zakażenie jelit. W zeszłym roku odnotowano 152 przypadków, z kolei w 2018 r. – 176. Trzecie miejsce zajęła borelioza. W 2019 r. zachorowało na nią 115 mieszkańców Wodzisławia Śl. Jest to niewielki wzrost w porównaniu do 2018 r. Wówczas odnotowano 105 przypadków. Ponadto w zeszłym roku na terenie powiatu wodzisławskiego prawie 37 tys. osób zachorowało na grypę i infekcje grypopodobne. W porównaniu do roku wcześniejszego jest to spadek, ponieważ wtedy odnotowano prawie 39 tys. przypadków.
Pozostałe zachorowania
Mieszkańców Wodzisławia Śl. w zeszłym roku atakowały także inne choroby zakaźne. Spadała ilość zachorowań na płonicę (szkarlatynę), przeciwko której nie ma szczepionki. W ubiegłym roku odnotowano 18 przypadków, z kolei w 2018 r. – 40. Zarejestrowano również 3 przypadki świnki i 1 przypadek różyczki. 8 osób zachorowało na gruźlicę, 7 – na wirusowe zapalenie wątroby (typu B,C,B+C,A), a 6 na zatrucie pokarmowe. Odnotowano także 2 przypadki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (wirusowe, bakteryjne) oraz 1 przypadek choroby wenerycznej. 15 wodzisławian rozpoczęło szczepienia przeciwko wściekliźnie. W zeszłym roku nie zanotowano przypadków zachorowań m.in. na krztusiec oraz chorobę meningokokową. Na terenie powiatu wodzisławskiego wykryto z kolei 3 przypadki zakażenia wirusem HIV.
(juk)
A może zajmiecie się sprawą że czasie koronawirusa pacjęci chorób zakaźnych np boreliozy nie mają się gdzie leczyć? Lekarze zakaźnicy mają zakaz przyjmowania w przychodniach