Pożar samochodu w centrum Raciborza [RAPORT STRAŻAKÓW]
W poniedziałek 21 września strażacy z powiatu raciborskiego wyjeżdżali do akcji jedenaście razy. Prawie połowa zgłoszeń dotyczyła owadów, które zagrażały mieszkańcom.
Rankiem 21 września strażacy udali się na ul. Sienkiewicza w Raciborzu, gdzie ugasili pożar samochodu osobowego godz. 7.16). Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 12 tys. zł. Przypuszczalna przyczyna zaprószenia ognia to zwarcie instalacji elektrycznej.
Kolejne zgłoszenie dotyczyło zadymienia w budynku wielorodzinnym przy ul. Fabrycznej w Chałupkach (godz. 12.18). Do akcji skierowano dziewięć zastępów strażaków, w tym zawodowców z Raciborza i Wodzisławia. Na miejscu okazało się, że przyczyną zadymienia jest tzw. cofka kominowa. Strażacy wygasili palenisko, oddymili pomieszczenia, a przedstawicielowi administracji budynku polecili kontrolę drożności przewodów kominowych.
O godz. 12.38 na ul. Gliwickiej w Rudach doszło do zderzenia fiata ducato z jeleniem. Kierującemu samochodem nic się nie stało. Strażacy usunęli z jezdni płyny eksploatacyjne, które wyciekły z rozbitego samochodu. Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 15 tys. zł.
Godzina 14.28 to mieszkanie przy ul. Długiej w Raciborzu, w którym uruchomiła się czujka tlenku węgla. Strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla w powietrzu, tak więc urządzenie zadziałało prawidłowo i ochroniło lokatorów przed śmiertelnie groźnym czadem.
O godz. 15.23 strażacy udali się do lasu w pobliżu Kuźni Raciborskiej, aby zabezpieczyć niewybuch z II wojny światowej. Pocisk został odnaleziony przez postronną osobę, która przeniosła znalezisko w pobliże drogi leśnej. Miejsce pozostawienia pocisku oznaczyła deskami. Służby odradzają ten sposób postępowania z niewybuchami. Na miejsce wezwano również policjantów oraz patrol saperski, który zajął się unieszkodliwieniem pocisku.
W nocy strażacy udali się na drogę krajową nr 4 w Rudniku, aby usunąć plamę substancji ropopochodnej (godz. 21.42).
Na zakończenie dodajmy, że tego dnia strażacy z powiatu raciborskiego usuwali jeszcze gniazda os, które zagrażały mieszkańcom Raciborza (ul. Łąkowa), Owsiszcz (ul. Wojska Polskiego), Rzuchowa (ul. Rybnicka), Pawłowa (ul. Nowa) oraz Siedlisk (ul. Gliwicka).