Politycy od prawa do lewa wstawiają się za Rafako
Firma z Raciborza aktywnie zabiega o poparcie parlamentarzystów w sporze ze spółkami Skarbu Państwa oraz pomoc państwowych agencji. Do premiera Morawieckiego oraz ministra Jacka Sasina wpływają kolejne interpelacje w tej sprawie.
Przyszłość Rafako wciąż jest niepewna. Układ z wierzycielami czeka na uprawomocnienie. Bez tego Rafako nie może myśleć o wdrażaniu planu naprawczego i pozyskiwaniu nowych zleceń. Tymczasem sytuacja finansowa największego pracodawcy z Raciborza pogarsza się z tygodnia na tydzień. Złożony do Agencji Rozwoju Przemysłu wniosek o udzielenie pożyczki wciąż czeka na rozpatrzenie. Branżowy portal Business Insider twierdzi, że bez tych pieniędzy Rafako może mieć problem z wypłatą wynagrodzeń w marcu. Nieoficjalnie mówi się, że rozważane są różne scenariusze, od przejęcia firmy przez państwo (poprzez Polski Fundusz Rozwoju lub inny podmiot, np. którąś ze spółek Skarbu Państwa) po... upadłość.
W Rafako dwoją się i troją, aby problemami spółki zainteresować jak najwięcej wpływowych osób. 13 stycznia senator Ewa Gawęda (PiS) zwróciła się do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego niektóre ze spółek Skarbu Państwa (m.in. Gaz-System S.A.) głosowały przeciwko układowi Rafako z wierzycielami. Reprezentująca nasz region senator Gawęda zwróciła uwagę na rolę Rafako w życiu gospodarczym Raciborza, województwa śląskiego oraz Polski.
W następnych tygodniach związkowcy oraz pracownicy Rafako wysłali listy do innych parlamentarzystów, w tym do premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prosili o udzielenie pomocy Rafako przez państwowe agendy, m.in. Polski Fundusz Rozwoju oraz Agencję Rozwoju Przemysłu, a także wpłynięcie na nieprzejednana postawę wrogich Rafako spółek Skarbu Państwa.
Sprawą Rafako zainteresowali się również parlamentarzyści opozycyjni. Poseł Lewicy Maciej Kopiec z Rybnika wskazał, że ewentualny upadek Rafako przysporzy spółkom Skarbu Państwa sporych strat (konieczność rozpisania nowych przetargów na realizację inwestycji, które wykonuje na ich rzecz Rafako, m.in. elektrociepłownia Radlin oraz bloki w Bełchatowie). M. Kopiec zwrócił się do premiera również z pytaniem, czy planuje sprawdzić, dlaczego Agencja Rozwoju Przemysłu dotychczas nie przyznała Rafako pożyczki, która umożliwiłaby firmie przetrwanie trudnego czasu. Zapytania w sprawie Rafako zostały skierowane przez posła Kopca również do Ministra Aktywów Państwowych oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.
O wyjaśnienie działań spółek Skarbu Państwa wobec Rafako zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych również poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Krząkała z Rybnika (razem z parlamentarzystami Martą Golbik z Gliwic oraz Jarosławem Urbaniakiem z Ostrowa Wielkopolskiego). Oprócz spraw podjętych już wcześniej, M. Krząkała zapytał również o widoki na przejęcie Rafako przez Państwowy Fundusz Rozwoju lub inny podmiot należący do Skarbu Państwa.
O działania rządu zmierzające do zapobieżenia upadkowi Rafako pytała Ministra Aktywów Państwowych również Mirosława Nykiel - posłanka Koalicji Obywatelskiej z Bielska-Białej. Dotychczas żadna ze wspomnianych interpelacji nie doczekała się odpowiedzi.
Ludzie
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Była senator.
Senator, wcześniej poseł na Sejm RP.
Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.
Były Prezes Rady Ministrów
Czyli co komuna wraca?
Nie ma o co kopii kruszyć , Rafako po upadłości zostanie zagospodarowane przez rząd ZP zgodnie z interesem narodowym , a nie w interesie kombinatorów z III Rp