O Rafako w Sejmie RP. Spółka z Raciborza odżyje, gdy zmieni właściciela
Posłowie oraz przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu debatowali o przyszłości Rafako. Choć jednoznaczne deklaracje nie padły, przebieg rozmowy może prowadzić do wniosku, że Rafako zmieni właściciela.
Jedyna taka firma w Polsce
25 marca o godz. 12.00 rozpoczęło się posiedzenie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, które zostało poświęcone sytuacji Rafako S.A. Spółka z Raciborza, która przez dziesięciolecia budowała polskie elektrownie, znajduje się na krawędzi upadłości. W imieniu wnioskodawców zwołania posiedzenia głos zabrała Gabriela Lenartowicz. Posłanka zreferowała trudne położenie Rafako, a także znaczenie tej firmy dla sektora energetycznego Polski. G. Lenartowicz podkreśliła, że Rafako jest jedyną dużą polską firmą, która posiada kompetencje uprawniające ją do udziału w procesie transformacji polskiej energetyki węglowej na gaz i wodór. Bez Rafako polska energetyka będzie zmuszona korzystać w tym procesie z firm zagranicznych.
Posłanka przypomniała również, że upadłość Rafako oznacza stratę w wysokości miliarda złotych dla spółek Skarbu Państwa, które finansowo i kontraktowo są powiązane z Rafako S.A. Upadłość Rafako równałaby się też utracie pracy przez ponad tysiąc pracowników firmy, co spowodowałoby wzrost bezrobocia w powiecie raciborskim o około 77%. - Spółka Rafako S.A. jest dla raciborzan i połowy Śląska od wielu, wielu pokoleń miejscem uosabiająca polską myśl techniczną - podkreśliła G. Lenartowicz.Posłanka z powiatu raciborskiego przekazała również pytania, które za jej pośrednictwem zadały organizacje związkowe oraz osoby związane z Rafako, dotyczyły one m.in. możliwości wsparcia przedsiębiorstwa przez państwo, czy planowane jest objęcie przez państwo - lub podmioty z nim powiązane (Polimex Mostostal) - większościowego pakietu akcji Rafako, wiedzy na temat nierynkowych praktyk polegających na inspirowaniu przez jedną ze spółek Skarbu Państwa akcji głosowania przeciwko układowi Rafako z wierzycielami, a także ewentualnych postępowań prokuratorskich dotyczących Rafako.
Rafako niezbędne i potrzebne Polsce
Następnie głos zabrał Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas. Zapewnił, że ministerstwo uważnie obserwuje sytuację w Rafako. - Zgodzę się, że jest to ważna firma na mapie Polski. Taka firma jest Polsce niezbędna i potrzebna - powiedział wiceminister. Z. Gryglas stwierdził też, że Rafako "ma do odegrania wielką rolę w projekcie transformacji energetycznej". - Pole działania takich firm jak Rafako z całą pewnością będzie bardzo duże - dodał.
Pozyskanie inwestora coraz bliżej?
Prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki przyznał, że w ostatnim czasie w Rafako doszło do skumulowania bardzo wielu problemów z przeszłości, na które złożyły się zarówno błędy w zarządzaniu jak i zdarzenia losowe. Obecny prezes zapewnił, że wspomniane błędy już się nie powtórzą. Ubolewał, że spółki Skarbu Państwa głosowały przeciwko zawarciu przez Rafako układu z wierzycielami, choć propozycje były korzystne dla wierzycieli spółki, o czym świadczy fakt, że wszyscy pozostali wierzyciele Rafako głosowali za tym układem.
- Spółka nie oczekuje niczego więcej niż to wynika z instrumentów publicznie dostępnych. Nie chcemy żadnego uprzywilejowania - podkreślił prezes Rafako.
Ponadto Radosław Domagalski-Łabędzki stwierdził, że Rafako jest w końcowej fazie procesu inwestorskiego. - Dyskusja jest zaawansowana i zmierza do pozytywnych rozwiązań w niedalekiej przyszłości. Gdy ten proces się zakończy, Rafako będzie filarem polskiej energetyki - zapowiedział prezes Rafako, wskazując jednocześnie, że firma z Raciborza może być również liderem dekarbonizacji w Polsce.
W tym miejscu przypomnijmy, że głównym akcjonariuszem Rafako S.A. jest PBG S.A. Firma ta obecnie jest zarządzana przez nadzorcę ustanowionego przez sąd (ma chronić interesy wierzycieli PBG S.A.). PBG S.A. posiada w sumie 33% akcji Rafako. Wspomniany zarządca już w maju zeszłego roku ogłosił, że pakiet akcji Rafako jest na sprzedaż.
Ludzie
Była senator.
Poseł na Sejm RP
Poseł na Sejm RP
Poseł na Sejm RP
Politycy są prości, bo prości są wyborcy, którzy ich wybierają. Nieprostych lud nie chce. No może poza panem posłem Suskim, który jest odrębnym bytem polityczno-socjologicznym. W sprawie Rafako akurat bycie prostym może być zaletą, jeśli przeciwstawić ich cwaniakom (prostym i bardziej skomplikowanym), którzy wydrenowali Rafako z kasy i doprowadzili swoimi decyzjami do takiego dramatu.
większość z wymienionych polityków w tym artykule to prości,wiejscy ludzie , którzy trafili tam z przypadku a polityka to ich prostszy sposób na życie niż inne prace ,które dotychczas wykonywali. Nie mają pojęcia o giełdzie,finansach, rynku inwestycyjnym, energetyce. Artykuł to też za dużo powiedziane hmmm to bardziej baśń,bajka może satyra, komediodramat
Firmę przejmie Państwo i Git.
To co? Napchać kabzę wypomadowanego prezesa mają podatnicy? Mówię wielkie krótkie raus!
PBG mocno się postarało i dużo zrobiło złego dla Rafako. Bankructwo należy się wszystkim po równo, prywatnym i publicznym zakładom też.
Dobra robota gabi, dobrze żeś to zwołała
Ktoś pisze o zasługach Wosia... istny cyrk. Jakby nie było to ja tu widzę że to najbardziej posłanka Lenartowicz działa w tej sprawie. Inni pięknie leją wodę z mydlinami.
Tak? To ciekawe bo efektów brak... no oprócz pięknych sweet foci
Panie Suski. Państwo pobiera podatki zarówno od firm państwowych jaki prywatnych bo odpowiada za całą gospodarkę polską. To państwo przystąpiło do programu dekarbonizacji forowanego przez UE, a nie Rafako i m.in. dlatego państwo powinno poczuwać się do wsparcia polskiej firmy, która w tej chwili również i z tego powodu kłopoty. Pomagacie kopalniom, odkupujecie aktywa, które zarabiają potem dla Skarbu Państwa więc pomóżcie w tym trudnym momencie polskiej firmie z Raciborza. Wielu ludzi głosowało na was z nadzieją, że będziecie dbać o polskie firmy, więc nie zawiedźcie ich...
Woś działaj już pol roku wcześniej zanim inni posłowie się zorietowali