Rafako. W czerwcu dowiemy się czy jest, czy nie ma inwestora
- Realizujemy harmonogram, który pozwoli nam w czerwcu albo wykluczyć pojawienie się inwestora, albo skonkretyzować ten proces - powiedział 2 czerwca prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki. Spotkanie z dziennikarzami poprzedziło konferencję programową Porozumienia Jarosława Gowina poświęconą transformacji energetyki i górnictwa, którą zorganizowano w Domu Strzeleckim Rafako S.A.
Przełomowy miesiąc
- Jestem optymistą. Mam nadzieję, że pracownicy Rafako i całe nasze otoczenie biznesowe podzielą ten optymizm. Kończymy procesy restrukturyzacji i inwestorski. Kumuluje się to w czerwcu. Jeśli dobrze się to potoczy, będziemy filarem energetyki - twierdzi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako S.A.
Rafako to wciąż największy pracodawca w Raciborzu. Firma przechodzi proces restrukturyzacji. Prezes Domagalski-Łabędzki w rozmowie z Nowinami przyznaje, że "tego typu procesy zawsze są bolesne", a wielu pracowników "jest już tym zmęczonych".
- Rafako musi zmienić model biznesowy. Tradycyjne kompetencje nie przystają do obecnych realiów, musimy skonfrontować się z rzeczywistością. Stąd z jednej strony zmęczenie, o którym mówiłem, a z drugiej strony optymizm, bo widzimy wiele możliwości rozwoju Rafako, nie tylko w kraju - mówi prezes Rafako.
Odpowiedzialność polityków
Konferencja programowa Porozumienia Jarosława Gowina rozpocznie się o godz. 16.00. Wydarzenie będzie transmitowane tutaj: https://pjg.org.pl/konferencje-programowe. Wezmą w nim udział:
- Jarosław Gowin - wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii (zdalnie)
- Krzysztof Drynda – prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
- Radosław Domagalski – Łabędzki - prezes RAFAKO S.A.
- Wojciech Myślecki - ekspert ds. energetycznych (zdalnie)
- Aron Kudelski Lichtenberg – prezes zarządu PRG Liter S.A.
- Daniel Ozon – doradca marszałka ds. górnictwa
- Sylwia Birawski – Linter Group
- Tego typu konferencja ma służyć temu, aby wypracować odpowiednie narzędzia, które pozwolą w sposób racjonalny, z korzyścią dla państwa i regionu, zagospodarować potencjał, którym dysponujemy - mówi Dariusz Polowy, prezydent Raciborza i członek Porozumienia.
Zdaniem prezydenta Polowego, wybór Rafako na gospodarza wydarzenia nie jest przypadkowy.
- Rafako jest przykładem tego, z jakimi wyzwaniami muszą zmagać się podobne firmy okołoenergetyczne. Odpowiedzialnością polityków jest to, żeby odpowiedzieć na te wyzwania
- twierdzi Dariusz Polowy.
Co do tego, że tego typu wydarzenia są potrzebne, nie ma wątpliwości prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki. Umożliwiają one komunikację między biznesem, a samorządem i państwem.
- Transformacja energetyki i górnictwa, czyli dwóch filarów naszej gospodarki, jest jednym z najbardziej istotnych problemów dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej Polski. Rafako reprezentatywnie pokazuje problemy wielu firm, które muszą dostosować się do nowych regulacji i wymogów. Rafako kończy proces restrukturyzacji, mamy dobry pomysł na biznes, dla nas ważne jest dopasować się do tych trendów - dodaje prezes Rafako.
Rafako, czyli wielki dobroczyńca
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy mówi o Rafako jako o "dobroczyńcy" Raciborza. Rozwój miasta przez wiele lat był ściśle powiązany z tym przedsiębiorstwem.
- Rafako jest jednym z podstawowych zakładów, które stanowią o liczbie aktywnych zawodowo osób w Raciborzu. W wielu przypadkach jest również naszą lokalną dumą, bo to marka rozpoznawalna w Polsce i na świecie. Naszym zadaniem jako samorządu jest pomóc wykorzystać ten potencjał - mówi prezydent Polowy.
Jednocześnie D. Polowy przyznaje, że uwaga władz miasta skupia się nie tylko na Rafako. - Staram się odwiedzać również inne firmy działające na terenie Raciborza i maksymalnie prostować im ścieżki, aby mogły powiększać przychody i... płacić podatki - dodaje z uśmiechem.
Zwolnienia grupowe, układ z wierzycielami, poszukiwanie inwestora
Rafako przechodzi przez proces restrukturyzacji. W kwietniu zakończono zwolnienia grupowe. Pracę straciło około 400 osób. Aktualnie przedsiębiorstwo wciąż zatrudnia około 1000 mieszkańców naszego regionu.
Pod koniec zeszłego roku firmie udało się zawrzeć układ z wierzycielami, który w styczniu 2021 roku został zatwierdzony przez sąd. Dotychczas nie doszło do uprawomocnienia układu, gdyż jeden z wierzycieli złożył zażalenie. Bez uprawomocnienia układu z wierzycielami stojące na krawędzi bankructwa Rafako nie jest w stanie pozyskiwać nowych zleceń.
Jednocześnie Rafako poszukuje inwestora. Nieoficjalnie mówi się, że może nim być jeden z podmiotów Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Głównym akcjonariuszem Rafako S.A. pozostaje PBG S.A. Obecnie PBG jest zarządzane przez nadzorcę ustanowionego przez sąd (ma chronić interesy wierzycieli PBG S.A.). Wspomniany nadzorca już w maju zeszłego roku ogłosił, że pakiet 33% akcji Rafako jest na sprzedaż.
Wojciech Żołneczko
Ludzie
Radny, były prezydent Raciborza
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Jak Rafako stanie ponownie na nogi to się każdy bedzie chciał opalać w blasku prezesa. Ale patrzmy kto jest jak jest ciężko, jak wizerunkowo trudno jak jest niepewnie.patrzmy i pamiętajmy. Byli nawet politycy którzy kłamali że ojciec pracuje w Rafako tylko dlatego, żeby się przykleić do Firmy. Pamiętam imprezy w czasach świetności, to wszyscy walili drzwiami i oknami. Teraz są ci, którzy dobrze życzą firmie i miastu.
Takiego prezydenta jak Polowy potrzebujemy. Wykorzystuje wszystkie możliwości aby zadbać o sprawy miasta i rafakowskich firm.
Rafako musi mieć zatwierdzony sądownie układ,wtedy dostanie zlecenia bo z kompletnym bankrutem to tylko w miescie umowy podpisują, ale na swiecie to juz niekoniecznie. A jeden z wierzycieli bruzdzi, bo Rafako mu wisi np 2x a on wisi Rafako około 20x.. i cale te konferencje to pompowanie balona.. Rafako powinno też spalarnie śmieci stawiać ale w mieście nie ma klimatu, za to jest ciągła próba lansu.prymitywnego
Dla mnie na plus że Polowy nagłaśnia temat. Uważam że takie działania nie zaszkodzą a mogą pomoc. W końcu ściągnięcie do miasta wicepremiera który ma realny wpływ na podejmowane decyzje to coś o czym poprzednia ekipa mogła pomarzyć
Dobrze, że Woś, Polowy i cała reszta coś próbują robić dla Rafako. Obawiam się jednak, że prezydent jest za cienki na ten temat. Poważne tematy wykorzystuje do lansu, zamiast coś załatwić do końca. Plus, na razie wisi nad nim fatum porażek.