100 lat temu zmarł pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer. Pochodził z Zabełkowa w powiecie raciborskim
To właśnie Józef Rymer witał Wojsko Polsko wkraczające na Górny Śląsk. Jego podpis widnieje na akcje formalnie kończącym przejmowanie przez Polskę części Górnego Śląska. To właśnie on ślubował w imieniu całego ludu śląskiego wierność Ojczyźnie.
Józef Rymer urodził się 9 lutego 1882 roku w Zabełkowie nieopodal Raciborza. Zmarł 5 grudnia 1922 roku.
- Był aktywnym działaczem społecznym i narodowym, powstańcem śląskim, jednym z najdzielniejszych w walce o powrót Górnego Śląska do Macierzy. Pełnił wiele ważnych funkcji, był m.in. prezesem Centralnego Zarządu Zjednoczenia Zawodowego Polskiego w Katowicach, delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu w 1918 r., przewodniczącym Naczelnej Rady Ludowej Górnego Śląska, zastępcą Wojciecha Korfantego w Polskim Komisariacie Plebiscytowym, posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pierwszym wojewodą śląskim - pisze na Facebooku wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Jarosław Wieczorek przypomina, że to Józefowi Rymerowi przypadł "honor i zaszczyt witać 20 czerwca 1922 r. wkraczające Wojsko Polskie na Górny Śląsk". 3 lipca 1922 roku na rynku w Rybniku odbyło się uroczyste podpisanie aktu formalnie kończącego przejmowanie przyznanej Polsce części Górnego Śląska. Ze strony polskiej dokument podpisał właśnie Józef Rymer.
- Dziś w 100. rocznicę Jego śmierci, na grobie śp. Józefa Rymera znajdującym się na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, złożyłem kwiaty i oddałem cześć. Niech spoczywa w Bożym Pokoju. Część i Chwała Bohaterom! - pisze Jarosław Wieczorek.
Ludzie
Poseł na Sejm, były Wojewoda Śląski