Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ignorowanie czerwonych świateł, znaku "stop", zamykających się rogatek. To w 99 proc. przypadkach przyczyny tragedii na przejazdach kolejowych

Zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, w tym właściwe zachowanie kierowców i pieszych podczas przekraczania torów kolejowych były tematem konferencji zorganizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w związku z działaniami realizowanymi w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd".

Ignorowanie czerwonych świateł, znaku "stop", zamykających się rogatek. To w 99 proc. przypadkach przyczyny tragedii na przejazdach kolejowych
Niestety nie brakuje sytuacji z naszego regionu, kiedy kierowcy utknęli na przejeździe kolejowym pomiędzy rogatkami. Na zdjęciu sytuacja z Wodzisławia Śląskiego

Setki ulotek oraz liczne materiały edukacyjne

- Pośpiech, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach, dlatego tak ważne są regularne działania Ambasadorów bezpieczeństwa w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”. Inicjatywa PKP PLK wpływa na świadomość kierowców i pieszych, co przekłada się na bezpieczeństwo na torach - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Za pomocą ogólnopolskich akcji na przejazdach, setek ulotek oraz licznych materiałów edukacyjnych kolejarze apelowali do kierowców o właściwe zachowanie podczas przekraczania torów.

Ignorowanie czerwonych świateł, znaku "stop", zamykających się rogatek i omijanie półrogatek to błędy kierowców, które w 99% przypadkach są przyczyną tragedii. W ramach kampanii przedsięwzięcia realizowane były między innymi w Szczecinie, Suchedniowie, Sosnowcu, Zduńskiej Woli i Nakle nad Notecią.

Żółte naklejki spieszą z pomocą 

Jednym z flagowych projektów PKP Polskich Linii Kolejowych, zwiększających bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, są tzw. żółte naklejki. Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP PLK, jest dodatkowo oznakowany – posiada indywidualny numer identyfikacyjny, numer alarmowy 112 oraz numer do służb technicznych PLK. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Na efekty tej akcji nie trzeba było długo czekać. Od pierwszego roku wprowadzenia żółtej naklejki 2400 razy został wstrzymany lub ograniczony ruch pociągów po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym wystąpiło zagrożenie życia, możliwość tragedii, strat i problemów komunikacyjnych.

Aby zwiększać bezpieczeństwo na kolei, budowane są również bezkolizyjne skrzyżowania, montowane sygnalizatory oraz rogatki, posterunki dróżników wyposażane są w dodatkowe urządzenia, szkoleni są pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

Niewiele brakowało do tragedii

Niejednokrotnie informowaliśmy na naszych łamach, chociażby o kierowcach, którzy utknęli na przejeździe pomiędzy rogatkami. Wróćmy do sytuacji z 30 maja, kiedy na strzeżony przejazd w ciągu ul. Kopernika w Wodzisławiu Śl., pomimo braku możliwości kontynuowania jazdy, wjechał mężczyzna. Chwilę po tym, z uwagi na nadjeżdżający pociąg, opuszczone zostały rogatki i kierowca utknął na przejeździe. - Żeby uniknąć zderzenia z pociągiem, 51-latek był zmuszony wjechać pod opuszczony już szlaban. Do tragedii brakowało naprawdę niewiele - przekazywali śląscy policjanci. Czytaj więcej: Wjechał na przejazd kolejowy, chwilę później utknął między rogatkami. "Do tragedii brakowało naprawdę niewiele".

źródło: Ministerstwo Infrastruktury, oprac. (d)

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PodróżnikKera (89.233. * .135) 27.12.2022 12:17

A po wpisach widać, zatroskanie kierowców! O swoje debile d
Żaden nawet się nie zastanowi że przez niego może zginąć maszynista, pasażerowie pociagu itd. Dla nich ważna własna tłusta d...
Później jest jak jest, wymuszanie pierwszeństwa na motocyklistach, rowerzystach, pieszych na światłach skrzyżowaniach. Przecież jego tłuste d nie ucierpi

~okel (46.223. * .214) 24.12.2022 06:25

Głupi kierowca jest już ujęty w tych 99 procentach. Są jakieś inne propozycje?

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 23.12.2022 17:11

Mój instruktor nauki jazdy wpoił mi żelazną zasadę: "Nie masz miejsca na lub za skrzyżowaniem lub przejazdem (który też jest skrzyżowaniem) - nie pchaj się - a zwłaszcza na przejazd". A jak utkniesz - olej porysowanie auta przez szlaban lub jego złamanie - te kilkaset złotych jest warte mniej niż życie kierowcy czy pasażerów. Niestety - czas od opuszczenia zapór pozwala jedynie na ucieczkę z pojazdu i zadzwonienie - bo zanim się połączysz, poinformujesz, oni przekażą i wdrożą procedurę - to auto masz już dawno skasowane - pociąg nie stanie w miejscu - tylko zatrzymie się kilkaset metrów dalej.

~do_niżej (193.169. * .48) 23.12.2022 15:07

Tak !
głupi kierowca

~okel (46.223. * .1) 23.12.2022 14:52

No nie... 99% wypadków na przejazdach wynika z ignorowania czerwonego, stopu i rogatek. Są jeszcze jakieś inne możliwości???