Koniec wojny o Jaworzno. Tauron otrzymał 240 mln zł, ugoda z Rafako weszła w życie
25 kwietnia przejdzie do historii raciborskiego Rafako i polskiej energetyki. Tego dnia weszła w życie ugoda, kończąca kontrakt na budowę bloku energetycznego w Jaworznie.
Ugoda Rafako i Tauronu weszła w życie
- Tauron otrzymał 240 mln złotych z tytułu roszczeń będących konsekwencją nienależytego wykonania przez Rafako kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie. Ugoda weszła w życie po spełnieniu ostatniego z warunków zawieszających - na koncie Taurona zaksięgowana została cała kwota żądania uzgodniona podczas mediacji - czytamy w komunikacie, który 25 kwietnia ukazał się na stronie internetowej spółki energetycznej.
W myśl zawartej ugody, Rafako ma otrzymać 65,05 mln zł m.in. na rozliczenie z podwykonawcami oraz z tytułu sprzedaży dokumentacji projektowej bloku. Dzięki temu Tauron będzie w stanie eksploatować jednostkę bez udziału Rafako, współpracując z dotychczasowymi podwykonawcami firmy z Raciborza.
Konflikt, który otarł się o Morawieckiego, Tuska i Sasina
Spór Tauronu i Rafako trwał od miesięcy. Tauron obwiniał Rafako za usterki i awarie bloku. Rafako utrzymywało, że winą jest nieprawidłowa eksploatacja bloku energetycznego przez Tauron, w tym podawanie na blok węgla o parametrach odbiegających od tych zawartych w kontrakcie.
- Spór wokół bloku 910 MW w Jaworznie: Tauron i Rafako podają sprzeczne informacje
- Prezes Rafako zmiażdżył Tauron. Krok po kroku przedstawił, jak zmieniała się narracja o bloku w Jaworznie
Na początku 2023 roku pomiędzy zamawiającym a wykonawcą wybuchła otwarta wojna. Tauron zażądał od Rafako ponad miliarda złotych, co postawiło spółkę z Raciborza w stan zagrożenia upadłością. Sprawa stała się polityczna, głos w sprawie bloku w Jaworznie zabierali czołowi politycy, od premiera Mateusza Morawieckiego, przez wicepremiera Jacka Sasina, byłego premiera Donalda Tuska, po parlamentarzystów z obu stron sceny politycznej.
- Donald Tusk rozmawiał z załogą RAFAKO. Firma z Raciborza stoi na krawędzi upadłości z powodu konfliktu z TAURONEM [RELACJA NA ŻYWO]
- Poseł Bolesław Piecha z PiS obwinia Donalda Tuska za kłopoty RAFAKO
- Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie RAFAKO i TAURONA
- „Nikt nie niszczy RAFAKO”. Wicepremier Jacek Sasin ma radę dla prezesa Domagalskiego-Łabędzkiego
- Poseł Gawęda o relacjach Rafako i Tauronu: Jesteśmy w kluczowym momencie
- W Sejmie RP o RAFAKO i TAURONIE. "Miejsca pracy w Raciborzu i Jaworznie są zagrożone"
Ostatecznie strony wróciły do mediacji, których skutkiem było zawarcie ugody 31 marca. Wejście w życie ugody zostało obwarowane szeregiem warunków zawieszających. W ciągu niespełna miesiąca Rafako udało się spełnić wszystkie warunki.
Atomowe plany najbogatszego Polaka
Zakończenie kontraktu na budowę bloku energetycznego w Jaworznie kończy pewien etap w historii Rafako. To świetna wiadomość, ale przyszłość firmy, która przez dekady była filarem gospodarki Raciborza, wciąż jest niepewna. Wiele w tym względzie zależy od powodzenia procesu inwestorskiego. Zakupem pakietu kontrolnego akcji Rafako jest zainteresowana spółka MS Galleon, wchodząca w skład imperium biznesowego Michała Sołowowa. Najbogatszy Polak planuje wspólnie z Orlenem budować małe reaktory modułowe. Rafako mogłoby mieć udział w realizacji tych zamierzeń.
Po zakończeniu konfliktu z Tauronem wydaje się, że jedynym, co powstrzymuje MS Galleon od finalizacji procesu inwestorskiego, jest spór Rafako z Vilniaus Kogeneracinė Jėgainė (dalej VKJ, wchodzi w skład Ignitis Grupe). Rafako miało zbudować dla VKJ elektrociepłownię, ale nie zrealizowało kontraktu. Roszczenia VKJ względem Rafako szacuje się na kwotę 15 mln euro. Rafako chciałoby konwersji wierzytelności na akcje Rafako nowej emisji, jednak strona litewska jak dotąd nie przystała na tę propozycję.
Zobacz również:
Rafako pozbywa się zadłużenia, inwestor coraz bliżej. W perspektywie atom i "dwusetki"
Ludzie
Prezes Rady Ministrów
Były Prezes Rady Ministrów