"Zależy nam na przyszłości Rafako". Borys Budka deklaruje wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych
28 grudnia w Ministerstwie Aktywów Państwowych zorganizowano spotkanie dotyczące przyszłości Rafako. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz PZU, PKO BP, mBanku i BGK.
W Ministerstwie Aktywów Państwowych rozmawiano o przyszłości Rafako
- Zależy nam na przyszłości Rafako, na tym, by decyzje były podejmowane zarówno w interesie akcjonariuszy i wierzycieli, jak również mając na uwadze dobro publiczne, zabezpieczenie sytuacji pracowników oraz bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – stwierdził minister Borys Budka podczas spotkania.
Jak informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, minister Borys Budka rozmawiał z wierzycielami i akcjonariuszem spółki o możliwych działaniach mogących przyczynić się do rozwiązania obecnych problemów Rafako. Omówiono bieżącą sytuację spółki oraz możliwe scenariusze, które będą poddane dalszej analizie. Minister zadeklarował też – w ramach posiadanych uprawnień – wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych w proces naprawy sytuacji Rafako, by umożliwić firmie dalsze funkcjonowanie, ochronę miejsc pracy i rozwój, z jednoczesnym zadbaniem o słuszne interesy akcjonariuszy.
- Mając na uwadze los 900 osób zatrudnionych w Rafako S.A. wraz z ich rodzinami oraz fakt, że dalsze istnienie spółki jest w strategicznym interesie energetycznym Polski, istotnym jest by każdy z podmiotów uczestniczących w tych procesach stał po tej samej stronie – napisał kilka dni temu minister aktywów państwowych Borys Budka do uczestników Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy tej firmy - napisał minister Borys Budka kilka dni wcześniej do uczestników Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Rafako S.A. Przypomnijmy, że 21 grudnia 2023 r. akcjonariusze Rafako S.A. zgodzili się na konwersję wierzytelności przedsiębiorstwa na akcje nowej emisji. Zobacz również: Światełko w tunelu dla Rafako. Akcjonariusze zgodzili się na konwersję zadłużenia.
Wielkie długi
Raciborskie Rafako S.A. znajduję w trudnym położeniu. Kwota wierzytelności spółki przekracza już 500 mln zł. W tej kwocie zawiera się 240 mln zł wypłacone Tauronowi z gwarancji za blok energetyczny w Jaworznie. Gwarantami inwestycji były wspomniane we wstępie: PZU, PKO BP, mBanku i BGK. To właśnie te cztery instytucje finansowe są teraz głównymi wierzycielami Rafako. W praktyce od ich zgody na przyjęcie oferty konwersji wierzytelności na akcje nowej emisji Rafako zależy los spółki z Raciborza.
Budka i Tusk w Rafako
Na zakończenie dodajmy, że Borys Budka towarzyszył Donaldowi Tuskowi podczas wizyty w Rafako, 20 stycznia 2023 r. - - To rząd powinien podjąć odpowiednie decyzje. Spółką Skarbu Państwa zarządza zarząd wybierany przez premiera Sasina przez swoje decyzje może wykończyć prywatny podmiot. Oczekuję włączenia się do mediacji rządu i cofnięcia decyzji, które mogą doprowadzić do upadłości spółkę Rafako - powiedział wówczas Borys Budka, odnosząc się do konlifktu Rafako z Tauronem. Zobacz również: Donald Tusk rozmawiał z załogą RAFAKO. Firma z Raciborza stoi na krawędzi upadłości z powodu konfliktu z TAURONEM [RELACJA NA ŻYWO].
źródło: MAP, oprac. ż
Jeden z najbardziej załganych ministrów Tuska. Już to widzę jak pomoże Rafako