Od przetwarzania odpadów po inwestycje w innowacje. Taką misję ma Raciborskie Centrum Recyklingu
Ekologia stanowi istotę działalności RCR R3, gdzie zielone odpady są poddawane maksymalnie naturalnemu przetwarzaniu. Jednakże kluczową rolę w budowaniu lepszej przyszłości dla Raciborza, jak podkreśla prezes spółki Jan Makowski, odgrywa współpraca z lokalną społecznością.
RCR R3 – co to takiego?
– Naszym celem jest zapewnienie czystego i przyjaznego dla mieszkańców Raciborza środowiska, w którym zminimalizowana jest ilość odpadów, gdzie większość z nich jest odpowiednio przetwarzana, zmniejszając naszą negatywną presję na planetę – taką deklarację znajdziemy na stronie internetowej Raciborskiego Centrum Recyklingu R3. Ale co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą?
R3 odnosi się do pojęcia wynikającego z Ustawy z 2012 roku o odpadach. – To zagadkowa nazwa, która dla branżystów nie stanowi problemu, ale dla pozostałych osób może brzmieć tajemniczo. Chodzi o proces przetwarzania odpadów, tych najbardziej ekologicznych – tłumaczy prezes RCR Jan Makowski, miejskiej spółki komunalnej, którą wcześniej nazywano jako Zakład Zagospodarowania Odpadów (ZZO).
Ekologia w centrum działalności
Spółka zajmuje się odbieraniem odpadów zielonych, które są następnie przetwarzane w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego. To działanie ma związek z drugim obszarem jej działalności, czyli produkcją RAKOR-u a w przyszłości RAKOR-u Plus – bezpiecznych nawozów organicznych. Ich głównym celem jest poprawa jakości gleby oraz zachowanie zdrowego ekosystemu.
R3 specjalizuje się także w przetwarzaniu odpadów innych niż niebezpieczne, czyli bezpiecznych. Głównie są to odpady komunalne po przetworzeniu w instalacjach MBP (RIPOK), które, choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi czy zwierząt wymagają odpowiedniego postępowania. O to właśnie dbają w spółce, aby te były przetwarzane i unieszkodliwiane zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi.
Inwestycja w innowacje
Na tym jednak działalność tej firmy się nie kończy. Dla usprawnienia swoich działań, 17 maja 2023 roku spółka utworzyła centrum badawczo-rozwojowe. Jak tłumaczy prezes, decyzja ta wynika z rosnących wyzwań w sektorze zagospodarowania odpadów komunalnych.
– Wzrost poziomów odzysku odpadów, minimalizacja składowania oraz zwiększające się koszty eksploatacji środowiska wymagają szybkiego rozwoju technologii i procesów optymalizacji zarządzania odpadami. Spółka podejmuje innowacyjne rozwiązania, aby sprostać wymaganiom konkurencyjności oraz regulacji Unii Europejskiej i krajowych programów ochrony środowiska – informuje Raciborskie Centrum Recyklingu R3 na swojej stronie internetowej. – Wprowadzanie takich zmian ma na celu maksymalizację wartości dodanej generowanej z odpadów, w tym odzysku surowców, produkcji kompostu, humusu i energii elektrycznej z biogazu składowiskowego – czytamy w dalszej części.
Jan Makowski podkreśla, że głównym celem firmy, którą kieruje, na nadchodzące lata jest zwiększenie zdolności przyjmowania i składowania odpadów komunalnych, przy jednoczesnym efektywnym wykorzystaniu tych materiałów. Dążąc do wydłużenia żywotności składowiska, firma zakupiła w 2023 roku kompaktor, co pozwoliło na wydłużenie jego użyteczności o ponad 5 lat poprzez usprawnienie procesu kompresji odpadów. Dodatkowo R3 koncentruje się na neutralizacji odorów, redukcji oraz zwiększeniu wskaźnika recyklingu. Jednakże, prace nad wykorzystaniem dżdżownic do poprawy jakości biokompostu stanowią jedno z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju.
Mowa o technice przetwarzania odpadów organicznych przy wykorzystaniu dżdżownic, które przekształcają je w kompost bogaty w składniki odżywcze, będący ekologicznym nawozem dla roślin. Ten proces jest nie tylko wydajny i szybki, ale także przyczynia się do redukcji ilości odpadów zielonych. – Kluczową zaletą jest jego ekologiczność, która skraca czas przetwarzania, eliminując jednocześnie nieprzyjemne zapachy – zauważa Makowski. Spółka nawiązała współpracę m.in. w tej kwestii z uczelniami, takimi jak Politechnika Krakowska oraz Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, wykorzystując ich wiedzę i doświadczenie naukowe.
To jednak nie wszystko – Jan Makowski dodaje, że marzy o utworzeniu laboratorium, które będzie służyć ciągłemu monitorowaniu jakości pracy oraz wszystkich procesów w Raciborskim Centrum Recyklingu. – Chodzi o zoptymalizowanie naszej pracy, aby osiągnąć jeszcze większe korzyści dla środowiska oraz wzrost zysków spółki – tłumaczy.
Prezes R3 planuje pozyskać 3,5 miliona złotych środków unijnych na realizację tych zamierzeń. – Jeśli chodzi o aspekt merytoryczny, mamy już to, czego potrzebujemy, ponieważ zamierzamy zastosować technologię, która już istnieje na skalę przemysłową. Teraz naszym celem jest wprowadzenie tego procesu u nas – wyjaśnia. Kiedy będą składane wnioski o dotacje? Prezes szacuje, że wkrótce, jednak jeśli nie uda się pozyskać tych środków, zamierza je znaleźć w budżecie firmy. Dotąd proces realizacji tych planów był bezkosztowy dla spółki.
Klucz do lepszej przyszłości Raciborza
Według szefa raciborskiej spółki komunalnej kluczem do kształtowania lepszej przyszłości w Raciborzu jest synergia między działalnością firmy a partnerstwem społecznym. – Naszym przesłaniem jest budowanie partnerstwa opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu – podkreśla. W ten sposób nawiązuje do prowadzonych konsultacji z lokalną społecznością oraz organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska, mających na celu opracowanie umowy społecznej. Prezes Makowski wyjaśnia, że głównym celem jest ustalenie norm i zasad akceptacji między miejscem składowania odpadów a mieszkańcami, przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na otoczenie.
Realizacja i publikacja cyklu materiałów poświęconych gospodarce odpadami oraz działalności przedsiębiorstwa jest współfinansowana przez Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Racibórz Sp. z o.o.
Tekst sponsorowany