Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Jastrzębiu i Wodzisławiu rośnie odsetek dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze. Nieco lepiej jest w Rybniku i Żorach, a najlepiej w powiecie raciborskim

Najwięcej kontrowersji budzi szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce. Jednak lekarze nie mają wątpliwości - jeśli nie ma przeciwwskazań, dziecko należy zaszczepić. Również po to, aby ochronić te dzieci, które nie mogą zostać poddane szczepieniu ze względu na zły stan zdrowia. Dla nich kontakt z osobą chorą na odrę stanowi śmiertelne zagrożenie. Jak zatem wygląda sytuacja w naszym regnionie? Okazuje się, że na terenie podległym wodzisławskiemu sanepidowi odsetek niezaszczepionych dzieci jest dwa razy większy niż w Raciborzu. Co z Rybnikiem i Żorami?

W Jastrzębiu i Wodzisławiu rośnie odsetek dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze. Nieco lepiej jest w Rybniku i Żorach, a najlepiej w powiecie raciborskimarch. Nowiny.pl (stacje PSSE), domena publiczna (dziecko chore na odrę)
W naszym regionie działają trzy stacje sanitarno-epidemiologiczne. W dwóch z nich odnotowano spadek, a w jednej wzrost liczby niezaszczepionych dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce. Zdjęcie ilustracyjne, przedstawia m.in. archiwalną fotografię dziecka chorego na Odrę

Na Śląsku pogarsza się stan zaszczepienia dzieci przeciwko oodrze

Z roku na rok w województwie śląskim obniżył się stan zaszczepienia dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce. W 2022 roku wynosił 93,2%, a w 2023 roku było to już 91,5%. Jednak w przypadku pozostałych obowiązkowych szczepień ochronnych poziom zaszczepienia w minionym roku nie był niższy niż 96%. Z czego wynika ta różnica?

- (...) szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce (...) budzi największe kontrowersje wśród rodziców. Zaistniała, niekorzystna sytuacja jest skutkiem m.in. aktywności ruchów antyszczepionkowych podważających celowość i zaufanie do szczepień oraz obaw rodziców przed rzekomym szkodliwym wpływem szczepionki na zdrowie dzieci. Dopatrują się związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy podaniem szczepionki, jej składnikami, a występowaniem chorób i zgonów u dzieci. To właśnie szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce (M-M-RvaxPro) jest tą, o której słyszymy fałszywie negatywne opinie na temat bezpieczeństwa i skuteczności, a przede wszystkim jej związku z występowaniem autyzmu u zaszczepionych dzieci. Sytuacja ta skutkuje z roku na rok spadkiem wyszczepialności dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce - czytamy w "Ocenie stanu sanitarno-epidemicznego województwa śląskiego w 2023 roku", sformułowanej przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach

Czy ruch antyszczepionkowy w naszym regionie rośnie w siłę? Dane ze stacji sanepidu w Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim

Czy tak jest również w naszym regionie? Aby się tego dowiedzieć, wystąpiliśmy do Państwowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Raciborzu, Rybniku oraz Wodzisławiu Śląskim z prośbą o udostępnienie informacji na temat liczby dzieci z roczników objętych programem szczepień ochronnych przeciwko odrze, śwince i różyczce, oraz liczby dzieci, które zostały i nie zostały zaszczepione.

W tym miejscu warto podkreślić, że w grupie dzieci niezaszczepionych są zarówno te, których rodzice uchylają się od obowiązku poddania dzieci szczepieniu, jak i te, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów zdrowotnych. Szczepieniom nie są poddawane dzieci zmagające się z chorobą nowotworową lub po chorobie nowotworowej, czy też dzieci przyjmujące sterydy z powodu astmy (piszemy o tym w dalej części artykułu).

W porównaniu z 2022 rokiem odsetek niezaszczepienia nieznacznie wzrósł na terenie PSSE w Wodzisławiu Śląskim (o 0,14% - z 7,27% do 7,41%) i spadł na terenie PSSE w Rybniku (nieznacznie, o 0,2% - z 6,09% do 5,89%) i PSSE w Raciborzu (o 0,88% - z 4,29% do 3,42%).

Przedstawiciele raciborskiego sanepidu w rozmowie z Nowiami podkreślają, że jest to dla nich powód do dumy. Przyczyn poprawy sytuacji upatrują w konsekwentnym edukowaniu rodziców odmawiających szczepień, w czym duża zasługa nie tylko sanepidu, ale również raciborskich poradni pediatrycznych.

Liczba zachorowań na odrę w województwie śląskim

Od kilku lat mówi się o powrocie odry, która w Polsce została praktycznie wyeliminowana po 1975 roku, czyli po wprowadzeniu obowiązkowych szczepień ochronnych. Jednak w praktyce, pomimo alarmistycznego wydźwięku artykułów pojawiających się w mediach głównego nurtu, przypadków zachorowań na odrę jest wciąż niewiele. Przykładowo w całym województwie śląskim odnotowano 5 przypadków zachorowań na odrę w 2022 roku i 8 przypadków zachorowań w 2023 roku, w związku z czym hospitalizowano odpowiednio jedną i dwie osoby.

- Będąc młodą lekarką, miałam w poradni wielu pacjentów, którzy faktycznie chorowali na odrę. Po wprowadzeniu szczepień liczba zachorowań zmniejszyła się radykalnie. Ostatnio słyszymy, że znowu pojawiła się odra, ale w naszym szpitalu nie mieliśmy takiego przypadku - mówi dr n. med. Katarzyna Musioł, specjalista chorób dziecięcych, ordynatorka pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

Odra - objawy, powikłania

Czy odrę można "przegapić"? Pomylić ją z inną chorobą? - Kaszel, katar, spuchnięta nasada nosa, spuchnięte powieki, wysypka. Wysypki występują w wielu chorobach wirusowych, dlatego odra może być pomylona z inną chorobą - przyznaje dr Katarzyna Musioł.

Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Osoba chora kaszle i kicha, zarażając w ten sposób osoby w swoim otoczeniu. Chory może zarazić w ten sposób osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko odrze. Mogą to być również osoby dorosłe, które dorastały przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień i nie przeszły tej choroby w dzieciństwie. Samo przechorowanie odry nie jest groźne, jednak groźne mogą być powikłania. Należą do nich m.in. zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu, czy podostre twardniejące zapalenie mózgu, które może ujawnić się dopiero po wielu latach od pierwotnego zachorowania na odrę (objawia się postępującym regresem funkcji psychicznej, motorycznej, zaburzeniami mowy, może prowadzić do śmierci).

Dla nich odra jest śmiertelnym zagrożeniem

Odra jest również bardzo groźna dla dzieci, które zmagają się z innymi, poważnymi schorzeniami.

- Dzieci chore na chorobę nowotworową, będące po chorobie nowotworowej, przyjmujące sterydy z powodu astmy - to są dzieci, które nie mogą zostać zaszczepione, a jednocześnie wymagają opieki, potrzebują takiego kokona bezpieczeństwa, żeby nie stykały się z osobami chorymi. Dlatego nalega się, żeby osoby z otoczenia tych dzieci były zaszczepione. Stąd tak jest ważne, żeby osoby, które mogą się szczepić, robiły to - nie tylko, żeby chronić siebie, ale również po to, żeby chronić dzieci, które nie mogą się zaszczepić. Dla nich ta choroba byłaby wielkim niebezpieczeństwem. Dla dziecka chorego na białaczkę zachorowanie na odrę jest śmiertelnym zagrożeniem - mówi Nowinom dr Katarzyna Musioł.

Szczepionka przeciwko odrze a autyzm. Skąd wziął się ten mit?

W takim razie skąd biorą się twierdzenia, szczególnie często pojawiające się mediach społecznościowych, w myśl których szczepionka przeciwko odrze może powodować autyzm?

- Wiele jest takich spiskowych teorii dotyczących szczepień - że powodują autyzm, że zawierają rtęć. Trzeba odnieść się do faktów. Była taka publikacja Andrew Wakefielda, który, badając niewielką grupę pacjentów, powiązał szczepionkę z autyzmem. Te dane zostały zweryfikowane. Okazało się, że badanie kliniczne było niewłaściwe przeprowadzone. "The Lancet" (renomowane czasopismo medyczne - red.) wycofał artykuł, a doktor został pozbawiony prawa wykonywania zawodu w Anglii. Jednak ten pogląd pokutuje do dziś. Żadna praca naukowa nie udowodniła związku autyzmu ze szczepieniami. Nie ma żadnych danych mówiących, że autyzm wynika ze szczepień - podkreśla dr Katarzyna Musioł.

Z mitem wiążącym szczepionki z występowaniem autyzmu wielokrotnie rozprawiał się serwis demagog.pl, specjalizujący się w tropieniu tzw. fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji. Można o tym przeczytać np. tutaj

Wojciech Żołneczko


Zobacz również:

Pobierz Ocena_stanu_sanitarno-epidemicznego_województwa_śląskiego_w_2023_roku_.pdf (format pdf, rozmiar ~20.25 M)

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Szczepienia (46.112. * .222) 12 godzin temu
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Teraz jak Pfizer. Astra zeneca i moderna oficjalnie przyznały że szczepionki na covid 19 mogą powodować zakrzepicę,udar lub nawet w niektórych przypadkach śmierć to się nie dziwię że odsetek szczepień spada na wszystkie szczepionki.

~AAaaAA (89.64. * .12) 12 godzin temu

Do "ble": zaszczepieni chyba są chronieni??

~POnieRadziSobieZniczym (46.204. * .114) 17 godzin temu
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

ble 19 godzin temu

Ludzie są jednak coraz głupsi. Oby tak dalej, to bombelki będą padać, jak muchy, tych niezaszczepionych mi nie żal, żal tych, co się zaszczepią i przez głupotę pozostałych są bardziej zagrożone. :(