Spółka z Grupy Rafako składa wniosek o upadłość
Choć spółce udało się spłacić 3/4 zobowiązań, to brak dostępu do finansowania oraz nowych kontraktów nie daje szans na poprawę trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
Brak nowych kontraktów, odpływ pracowników
- Spółka zależna z Grupy Kapitałowej Rafako – Rafako Engineeering - podjęła decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie swojej upadłości. Bezpośrednią przyczyną złożenia wniosku był brak możliwości wywiązania się przez spółkę z ciążących na niej zobowiązaniach. Od 2021 roku Rafako Engineering realizowała zawarty Układ z wierzycielami. Dotychczas udało się jej spłacić blisko 75% zobowiązań z niego wynikających. Od początku bieżącego roku Rafako Engineering borykała się z problemami finansowymi wynikającymi przede wszystkim z realizacji bieżących kontraktów. Z uwagi na brak dostępu do finansowania zewnętrznego spółka nie mogła aktywnie uczestniczyć w przetargach i pozyskiwać kontraktów od podmiotów spoza Grupy Kapitałowej Rafako. W związku z jej trudną sytuacją finansową spółka utraciła również kluczowych pracowników, co dodatkowo wpłynęło na ograniczenie jej zdolności do pozyskiwania nowych kontraktów. Spółka nie mogła także liczyć na wsparcie finansowe swoich udziałowców - czytamy w komunikacie rozesłanym do mediów przez Rafako S.A.
Rafako nie mogło pomóc spółce-córce
- W przypadku Rafako Engineering nie udało się uniknąć najgorszego scenariusza, tj. złożenia wniosku o upadłość. Ponieważ samo Rafao walczy o swoje przetrwanie nie byliśmy w stanie wesprzeć tej spółki w jakikolwiek sposób. Nie posiadamy kontraktów w portfelu zamówień, które w części moglibyśmy zlecić do realizacji przez Rafako Engineering i co pozwoliłoby jej na kontynuację działalności, tak jak udało się nam to zrobić z naszą inną spółką zależną, ETE z Gliwic – powiedział Maciej Stańczuk, Prezes Zarządu Rafako S.A, dodając, że upadłość nie wpłynie w żaden negatywny sposób na realizację najważniejszych kontraktów, w których realizację zaangażowana była Rafako Engineering, takich jak budowa w Radlinie czy Barlinku i że nie są one zagrożone.
Prezesem Rafako Engineering jest Przemysław Hopfer. W skład rady nadzorczej spółki wchodzą: Bartosz Sierakowski, Kinga Banaszak-Filipiak, Adam Kotucha i Krzysztof Jeremicz. Stan zatrudnienia w Rafako Engineering na 31.12.2023 r. wynosił 45 osób.
Przypomnijmy, Rafako od kilku lat walczy o przetrwanie. Kondycja finansowa spółki jest fatalna. Wydaje się, że jedynym ratunkiem jest znalezienie inwestora oraz konwersja wierzytelności na akcje nowej emisji. Dotychczasowe rozmowy w tej sprawie nie przyniosły rezultatu. O sytuacji Rafako pisaliśmy wielokronie na naszych łamach. Wszystkie te artykuły dostępne są pod poniższym linkiem:
Wszyscy pracownicy tej spółki wiedzieli (chyba dlatego tak wielu odeszło), wiedzieli również wybitni menadżerowie tej spółki, a mianowicie to, że jak skończy się ich kluczowy kontrakt, ostatnimi laty, czyli naprawianie nowego bloku w Jaworznie, a ich "matka"- RAFAKO S.A. zakręci kurek z pieniędzmi - to tej spółeczki nie ma. I DOKONAŁO SIĘ.
No nie, a ten z uśmiechniętej Polski tyle obiecywał. Czyżby miał Was gdzieś? Co za peszek
sorry 31.12.2024 w sprawie zatrudnienia to chyba MAŁY BŁĄD