Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Smaczki Roku 2024 w powiecie wodzisławskim

Tradycyjnie z okazji pierwszego wydania Nowin Wodzisławskich w nowym roku – tym razem 2025, zebraliśmy najważniejsze, najciekawsze, najdziwniejsze i najbardziej kontrowersyjne sprawy, jakie było nam dane poruszać na naszych łamach w 2024 roku.

Smaczki Roku 2024 w powiecie wodzisławskim

Smaczki Roku 2024 w powiecie wodzisławskim

Biały kruk roku

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poinformowało o pozyskaniu białego kruka - Kroniki Franza Henkego, spisanej przez rektora szkół w Wodzisławiu i wydanej w 1861 roku. Cenna okazała się nie tylko sama książka, ale także zawarta w niej lista subskrybentów. - Kronik pierwszego wydania wyszła bardzo mała ilość. Sporządzona w kronice lista subskrybentów wskazuje, że były to jedynie 174 osoby, które zarezerwowały dla siebie i bliskich 218 egzemplarzy tegoż dzieła – wyjaśniał Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Centrum roku

W Turzy Śląskiej nastąpiło wielkie otwarcie drugiego na Śląsku Branżowego Centrum Umiejętności. Turskie centrum będzie kształcić w dziedzinie florystyki, a położone jest tuż obok Śląskiego Centrum Florystyki Rekpol. Projekt powstał z myślą o wsparciu kształcenia kadr, a jego realizacja, w wyniku wygrania otwartego konkursu, przypadła w udziale Śląskiemu Centrum Florystycznemu Rekpol Sp. z o.o, które podjęło się tego zadania we współpracy z partnerami – Stowarzyszeniem Florystów Polskich, władzami regionu, instytucjami samorządu i gospodarki, partnerskimi ośrodkami edukacyjnymi. Oficjalne otwarcie BCU nastąpiło w czwartek 29 lutego.

Głosowanie roku

Temat ten wielokrotnie był poruszany na łamach portalu Nowiny.pl oraz Nowin Wodzisławskich. Mieszkańcy Lubomi protestowali przeciwko zmianom, które umożliwiały zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na około 105 hektarach znajdujących się na terenie gminy. Chodzi głównie o działki w okolicach Kopca i Bordynowskiej Pani. Zmiany dotyczyły również budowy biogazowni w Lubomi. Czemu szczególnie sprzeciwiali się mieszkańcy „Paprotnika".W referendum wzięło udział 2299 osób. Uprawnionych do głosowania było 6006. W referendum wzięło udział więcej niż wymagane 30 procent. Frekwencja wyniosła 38,28 procent. 86 osób było za rozmieszczeniem na terenie gminy paneli fotowoltaicznych, przeciw było 2200 osób. Za budową biogazowni było 330 osób, przeciw głosowało 1956 osób.

Hałda roku

Temat rydułtowskiej hałdy Szarlota, prowadzonych tam prac, uciążliwości dla mieszkańców, batalii z PGG i wykonawcą to w tym roku była niekończąca się opowieść. Ostatecznie, po serii spotkań, protestów mieszkańców, interwencjach instytucji kontrolnych oraz licznych publikacjach na naszych łamach, Polska Grupa Górnicza - uwzględniając skargi i pretensje mieszkańców oraz wykryte nieprawidłowości - postanowiła wygasić umowę zawartą w 2016 r. z firmą F.U.H.B Marbud Sp. z o.o. To miało miejsce w lipcu. Później zorganizowano jeszcze spotkanie z ówczesnym prezesem PGG Leszkiem Pietraszkiem (który później został wicemarszałkiem województwa śląskiego), podczas którego zapewniał on mieszkańców o podjęciu szeregu działań, aby sytuacja z uciążliwościami się nie powtórzyła. Pozostaje jeszcze kwestia likwidacji zapożarowania, która nie może zostać przerwana, aby nie zaprzepaścić prowadzonych w tym zakresie prac.

Jubileusz roku

Napiszemy nieskromnie, że może ćwierć wieku to niewiele, ale dla Nowin Wodzisławskich jubileusz 25-lecia to powód do dumy. W ramach obchodów naszych urodzin zaprosiliśmy na koncert fortepianowy, podczas którego ze swojej muzycznej strony mógł zaprezentować się redaktor naczelny, a później nasi Czytelnicy mogli wziąć udział w spotkaniu autorskim, podczas którego przytoczono liczne wspomnienia i anegdoty z 25 lat funkcjonowania naszej redakcji. Serdecznie dziękujemy w tym miejscu gospodarzom tych spotkań – Muzeum w Wodzisławiu oraz Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.

Kandydat roku

15 września w Pszowie odbyły się wybory uzupełniające. To o tyle dziwna sytuacja, że wśród kandydatów był sekretarz powiatu Michał Lorek, który zrezygnował z mandatu radnego i ponownie startował. Chodziło o zarzuty dotyczące miejsca zamieszkania. Ostatecznie Lorek zdobył 49 głosów. Mandat uzyskała Ewelina Swoboda, która zdobyła 111 głosów. Fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.

Klęska żywiołowa roku

Cały powiat walczył ze skutkami powodzi, która nawiedziła nasz kraj. Najtrudniejsze działania były w Olzie i Lubomi, ale trudne akcje były prowadzone w każdej gminie powiatu wodzisławskiego. Strażacy zmagali się z zalanymi drogami, posesjami itd. W niesieniu pomocy i usuwaniu skutków powodzi brały udział wszystkie jednostki PSP i OSP.

Mariaż i rozstanie roku

Kiedy krótko przed drugą turą wyborów samorządowych Mieczysław Kieca ogłosił porozumienie z Marcinem Piwońskim, wielu mieszkańców oraz kibiców Odry okrzyknęło to korupcją polityczną w zamian za stanowisko wiceprezydenta. Taki stan rzeczy po wygranych przez Kiecę wyborach trwał raptem 3 miesiące. 14 sierpnia Marcin Piwoński został odwołany z funkcji wiceprezydenta. W tle były m.in. przygotowywany przetarg na promocję przez kluby sportowe oraz kierowanie pracami Wydziału Informatyki niezgodnie z zaplanowanymi priorytetami. Zgodnie z zapowiedzią Mieczysława Kiecy, odwołanie Marcina Piwońskiego nie przekreśliło jednak zapisów przedwyborczego porozumienia, które zapewne przekonały niektórych wyborców do oddania swojego głosu w drugiej turze na Kiecę. - Będziemy realizować te rzeczy zgodnie z listą, bo to było także moje zobowiązanie wyborcze – zapowiedział Mieczysław Kieca w wywiadzie dla Nowin Wodzisławskich.

Menadżer roku

Miejsce przewodniczącego rady miejskiej po Dezyderiuszu Szwagrzaku zajął Mariusz Blazy. Głośno o nowym przewodniczącym zrobiło się pod koniec roku, kiedy wyszło na jaw, że został zatrudniony zarówno przez powiat wodzisławski, jak i przez MOSiR Centrum na stanowisku menadżera. To zdaniem wielu (także wśród radnych) choć jest zgodne z prawem, budzi dylemat natury etycznej oraz może stanowić konflikt interesów.

Nowe rozdanie roku

W Wodzisławiu Śląskim wybory samorządowe przyniosły nowe rozdanie w radzie miejskiej, natomiast mimo licznej konkurencji, Mieczysław Kieca ponownie otrzymał mandat zaufania wyborców na kolejne 5 lat. Jego adwersarz z drugiej tury – Dezyderiusz Szwagrzak nie otrzymał mandatu radnego, więc nowa rada miasta skonsolidowała się w dość nietypowej konfiguracji. Część radnych opozycyjnych do prezydenta w poprzedniej kadencji obecnie popiera wiele pomysłów z jednej strony dla rozwoju miasta, z drugiej dla dialogu.

Obawa roku

Czy w Radlinie nie zabraknie ciepła? To pytanie w kontekście zerwania umowy z RAFAKO przy budowie nowego bloku Elektrociepłowni Radlin zadawali sobie mieszkańcy oraz włodarze miasta. Dlatego na sesję rady miejskiej 26 listopada zaproszono przedstawicieli instytucji, których dotyczy budowa Elektrociepłowni Radlin oraz dotychczasowa produkcja i przesył ciepła w mieście. - Blok energetyczny, który jest wybudowany w tej chwili, praktycznie jest gotowy do przeprowadzenia ruchów optymalizacyjnych, ruchów regulacyjnych i prób. Natomiast z racji tego, że rozwiązaliśmy umowę z wykonawcą, musimy przeprowadzić pewne prace, związane m.in. z inwentaryzacją tego, co jest na placu budowy – wyjaśnił Andrzej Rabsztyn, zastępca dyrektora ds. EC Radlin w budowie. Jednocześnie przedstawiciele Elektrociepłowni Marcel zapewnili, że w niepewnej sytuacji ewentualnego opóźnienia rozruchu nowej elektrociepłowni, wystąpią o przedłużenie pozwoleń, aby móc dostarczać ciepło dłużej, niż to obecnie jest zakładane.

Ochrona roku

Kiedy miasto Rydułtowy pozyskało z Polskiego Ładu na stworzenie systemu zbiorników małej retencji dla przeciwdziałania powodzi, nie było całkowitej pewności, czy przy dużych opadach system ten na pewno się sprawdzi. We wrześniu, kiedy ulewne deszcze w wielu miejscowościach spowodowały powódź, choć w Rydułtowach system nie był jeszcze do końca gotowy, już spełnił swoje zadanie, chroniąc ulicę Ofiar Terroru. Niestety wielka woda nie oszczędziła domów położonych w okolicy Nacyny, jednak ten rejon wymaga m.in. pogłębiania koryta rzeki, co zapowiadali przedstawiciele PGG na spotkaniu z mieszkańcami.

Podwyżka roku

Po pięciu latach bez podwyżek, rada miasta zdecydowała podnieść stawki podatkowe. Od razu o dość spore punkty procentowe. To wywołało ogromne oburzenie przedsiębiorców, dla których podwyżki w niektórych przypadkach sięgnęły ponad 40 proc. W tej sprawie interweniowali m.in. przedstawiciele Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim oraz PSS Społem, której w jubileuszowym roku 100-lecia działalności podwyżki podatków mogą przynieść mocne ograniczenie działalności.

Pomyłka roku

Przewodniczący rady gminy Piotr Wawrzyczny zamiast przekazać skargę na wójta do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, przekazał ją wójtowi do akt toczącego się postępowania administracyjnego, choć nie miał prawa sam podjąć takiej decyzji. Interwencja urzędu wojewódzkiego sprawiła, że doszło do zmiany i ostatecznie skarga trafiła do komisji.

Rekordowa kasa roku

Prawie 29 milionów złotych pozyskało Miasto Pszów na kolejny etap rewitalizacji byłej kopalni Anna. Zagospodarowanie zostaną pogórnicze budynki wraz z przyległym terenem przy ul. ks. Pawła Skwary, w tym zabytkowy budynek maszyny wyciągowej szybu Chrobry I. - Realizacyjne przedziały czasowe też są różne dla poszczególnych zadań, bo musimy pamiętać, że jednym z elementów tego inwestycyjnego wyzwania jest żłobek, który musi zostać uruchomiony w sierpniu 2026 roku. To już jedna z dat która musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w przetargu. W naszych wewnętrznych dyskusjach zakładamy z zastępcą i służbami inwestycyjnymi ale również finansowymi, że czas realizacji to 3-4 lata. Ale to bardzo wstępne plany – mówił burmistrz Piotr Kowol w wywiadzie dla Nowin Wodzisławskich.

Zastępcy roku

Do rady powiatu wodzisławskiego startowało aż pięciu. O mandat ubiegali się Izabela Kalinowska z Wodzisławia, Mariola Bolisęga z Rydułtów, Daniel Kurasz z Gorzyc, Błażej Tatarczyk z Mszany i Tomasz Kasperuk z Godowa. Kalinowska, Bolisęga i Kurasz nie przyjęli mandatu, Tatarczyk zrzekł się mandatu dzień po ślubowaniu. Tatarczyk nie został radnym.

Zbiórka roku

Można powiedzieć, że to szczęście w nieszczęściu. W piątek 1 marca udało się zebrać pełną kwotę zbiórki dla Filipka Białdygi, który zmaga się ze złośliwym nowotworem oka – siatkówczakiem. Zebrano aż 1,6 mln zł.

Zmiana roku

W Marklowicach o fotel wójta rywalizowała Halina Winkler i Wiesław Mika. Wygrał Wiesław Mika zdobywając 67,54% głosów. Halina Winkler zdobyła 719 głosów, a Wiesław Mika 1496 głosów.

Ludzie

Michał Lorek

Radny Powiatu Wodzisławskiego IV kadencji.

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Brawoprezio (37.31. * .85) 11 godzin temu

1.Hapol roku.Blazy menadżeruje parkiem wodnym i halą widowiskowo sportową których nie ma.
2.Frajer roku to zastępca prezia 3 miesięczny
3.Nieudacznicy roku to ci z nowego składu radnych bezradnych .
I król roku to prezio co wszystkich rozegrał xd

right 16 godzin temu

Mariusz Blazy - obciach roku.
Mietek i tak go wypluje...