Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Archeolodzy natknęli się na pozostałości zamku w Wodzisławiu

Badacze prowadzący nadzór archeologiczny podczas budowy ciepłociągu między muzeum, a parkiem miejskim natknęli się na tkwiące w ziemi fragmenty kamienno - ceglanych murów. Wszystko wskazuje na to, że to pozostałości po wodzisławskim zamku rozebranym do cna w XVIII wieku za sprawą Dietrichsteinów, którzy postanowili wznieść własny pałac.

Archeolodzy natknęli się na pozostałości zamku w Wodzisławiu

Do dziś nie zachowała się ani jedna rycina czy szkic zamku. Być może trwające prace archeologiczne pozwolą przynajmniej częściowo poznać obiekt. - Na razie udało nam się natrafić głównie na warstwy nowożytne, sięgające około XVI, XVII i XVIII wieku. Odkryliśmy też fragmenty bliżej niezidentyfikowanej architektury murowanej. To murki przechodzące najczęściej w poprzek wykopu, zarówno konstrukcji kamiennej i ceglanej. Ciekawostką jest otwór w jednym z odkrytych murów kamiennych sugerujący, że była w nim belka drewniana podtrzymująca konstrukcję dachu lub strop - mówi Grzegorz Mądrzycki, prowadzący nadzór archeolog z Oświęcimia.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej o murach należałoby poszerzyć wykopy, co wykraczałoby poza zakres inwestycji. Badania w wykopach zaowocowały również znalezieniem około dwóch tysięcy sztuk zabytków, głównie potłuczonych naczyń ceramicznych. Najstarsze sięgają średniowiecza, konkretnie czternastego stulecia, jednak najliczniejszą grupę stanowią te pochodzące z XVI-XVIII w. Jest kilka fragmentów kafli piecowych, a nawet element cegły z odciśniętą łapą psa. Zwierzę musiało nastąpić na cegłę przed wypaleniem.

Ciekawym znaleziskiem jest także krzemienna skałka do pistoletu skałkowego z ok. XVII – XVIII w. Nie brakuje informacji o zamku. Wiadomo, że była to budowla złożona. W części reprezentacyjnej były pokoje, komnaty, kancelaria. W części gospodarczej były browar, słodownia, stajnie, kuchnie, spiżarnie, piekarnia. - Wiemy, że to gdzieś drzemie pod ziemią, ale nie wiemy, gdzie - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu. W okolicy archeolodzy prowadzili już wcześniej podobne nadzory i natknęli się na podobne murki. - Ujawnione obecnie zaznaczymy. Kto wie, może w późniejszym czasie uda się przeprowadzić sensowniejsze badania - mówi Kulpa.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].