W zakamarkach Muzeum, gdzie chowają się historie ludzi żyjących tu przed laty, znajdują się tajemnicze drzwi. Nikt do tej pory nie potrafił ich otworzyć. Legenda głosi, że klucz można znaleźć tylko w Noc Świętojańską. Sprawdźmy to wspólnie. Zapraszamy 23 czerwca do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Przed nami VI „Spotkanie z Historią”, tym razem będzie dotyczyło okresu powstań śląskich i plebiscytu. „Wokół Wojciecha Korfantego, powstań śląskich i plebiscytu”, to tytuł spotkania jakie odbędzie się w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim w najbliższą sobotę 20 maja o godzinie 16:00. Gośćmi specjalnymi będą znani na Górnym...
Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego została przyznana Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Medal otrzymują osoby lub instytucje, które swoją działalnością przyczyniły się do kulturalnego rozwoju województwa.
Koniec II wojny światowej w Europie nie przyniósł zwycięstwa Polsce, a już tym bardziej nie był czasem tryumfu dla Górnego Śląska. Dla wielu Górnoślązaków był czasem dramatycznych przeżyć.
W serwisie YouTube natrafiliśmy na ciekawy film, zawierający wiele aktualnych i archiwalnych zdjęć Rydułtów. Jak bardzo zmieniło się miasto w latach 1880 - 2023?
Pomysł z odtworzeniem wodzisławskiego Rynku nie jest nowy. Zrodził się on grubo ponad 5 lat temu. Teraz, dzięki pracy muzealników i możliwościom ekspozycyjnym Pałacu Dietrichsteinów, powstają niezwykłe kamienice, które za kilka miesięcy będzie staną się częścią wystawy.
Drugie spotkanie z Pawłem Porwołem odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem.
Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Rych Światło- Życie został zamordowany w 1987 roku. Takie są wyniki śledztwa, o których poinformował Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ks. Blachnicki urodził się w Rybniku, a w czasach kapłańskich przez trzy lata pełnił funkcję wikarego w parafii w Rydułtowach.
W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, znajdującym się w Pałacu Dietrichsteinów, odbyło się spotkanie z Henrykiem Piechaczkiem, rzeźbiarzem i artystą, spod którego ręki wyszedł m.in. pomnik powstańców śląskich z Wodzisławia.
Starostwo powiatowe w Wodzisławiu Śląskim we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Pszowa oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubomi zaprasza na kolejne spotkania autorskie z Pawłem Porwołem na temat jego najnowszej publikacji pt. "Tropem legend. Zamczysko na Kotówce".
W wodzisławskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Pawłem Porwołem, związane z jego najnowszą publikacją "Zamczysko na Kotówce". Był to wieczór przepełniony historią, tradycją i legendami z powiatu wodzisławskiego.
Jan II Żelazny, Wacław III Głupi czy Walentyn Garbaty - to imiona i przydomki książąt raciborskich, które barwnie opisał Jerzy Sperka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie promujące jego najnowszą książkę o książętach i księżnych raciborskich odbyło się w Rybniku.
Uczestnicy Marszu Pamięci im. Jana Stolarza przeszli z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. W ostatnim punkcie trasy, jaką w 1945 roku pokonali więźniowie obozu Auschwitz, złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wydarzeń z 1945 roku.
Stara wiślańska karczma kryje ciekawe tajemnice. Niegdyś, w XVIII wieku, była schronieniem dla ludzi przychodzących z odległych przysiółków na nabożeństwo do kościoła ewangelickiego. Korzystały także z niej dzieci uczęszczające do szkoły. Teraz w budynku mieści się muzeum, skrywające wiele ciekawych eksponatów i opowieści.
Przed pierwszymi zawodami noszono śnieg w skrzyniach i koszach, aby wysypać je na skocznię narciarską, usytuowaną nad jednym ze zboczy, opadającym do Doliny Mikołaja w Parku Zdrojowym. Jednak w nocy z piątku na sobotę obfite opady białego puchu ucieszyły wszystkich. W niedzielę można było rozegrać pierwsze jastrzębskie zawody w skokach...
Tak to się wszystko zaczęło. Otóż w czasach mojego dzieciństwa, pamiętam, że moja babcia Barbara kolportowała miesięcznik katolicki p.t. „Rycerz Niepokalanej”. To tam wspólnie odnajdowaliśmy wiedzę o misjach, życiu misjonarzy, którzy przebywali w odległych krajach na całym świecie. Babcia była, jak na tamte czasy, kobietą...
Czym różniła się sośnina od choinki? Dlaczego gospodarze straszyli drzewa siekierą? I jaka była symbolika rzucania ziarnem w proboszcza? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.