Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Jubileuszowa, X Kokoszycka Jesień Artystyczna [ZDJĘCIA]
Wodzisław Śląski
Kokoszyce
Wiadomości
Nie przegap
Jubileuszowa, X Kokoszycka Jesień Artystyczna [ZDJĘCIA]  
Zimowy poranek na drogach regionu. Problemy również na kolei
Jastrzębie-Zdrój
Racibórz
Rybnik
Wodzisław Śląski
Wiadomości
Nie przegap
Patrol
Zimowy poranek na drogach regionu. Problemy również na kolei 
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki
Jastrzębie-Zdrój
Racibórz
Region
Rybnik
Wodzisław Śląski
Żory
Wiadomości
Nie przegap
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki 
Nowiny Wodzisławskie od kuchni na 25-lecie. Już dziś spotkanie autorskie w bibliotece
Pszów
Radlin
Rydułtowy
Wodzisław Śląski
Wiadomości
Lifestyle
Nowiny Wodzisławskie od kuchni na 25-lecie. Już dziś spotkanie autorskie w bibliotece 
Najnowsze komentarze
Kto i dlaczego nie może wstać od wigilijnego stołu oraz inne świąteczne przesądy. Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. II] 

Wróżenie z siana i szczekania psów, zszywanie wiernych podczas pasterki i... nadzwyczajna aktywność złodziei - między innymi o tym pisano w dawnych Nowinach przy okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Co jedli nasi przodkowie podczas wieczerzy wigilijnej? Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. I] 

Ile potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole? Co jedli biedni, a co bogaci mieszkańcy ziem polskich? Jakimi potrawami z wigilijnego stołu dzielono się ze zwierzętami i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.

Długa historia śląskiej kolei. Za nami święto kolejarzy 

Ostatnio kolejarze mieli swoje święto. Zawód kolejarza to zbiór wielu specjalistycznych i odpowiedzialnych umiejętności. Dzięki nim codzienna podróż pociągiem jest komfortowa oraz przede wszystkim bezpieczna. Czy wiecie, że historia kolei na śląsku sięga nawet 1767 roku?

Sposób na Święto Niepodległości   

11 listopada to nasze Święto Niepodległości. Ponad wiek temu Polacy wywalczyli wolność. Warto, a nawet powinno się wracać pamięcią do tamtych historycznych wydarzeń. W tym kontekście pojawia się pytanie, jak świętować? Jak najlepiej uczcić pamięć tych, którzy wolność wywalczyli, a jednocześnie cieszyć się, że naród sam może o sobie decydować?

Pomysł na wycieczkę - Lysa Hora - Łysa Góra  

To najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego, mający 1 323 m n.p.m., jest doskonale widoczny z Jastrzębia-Zdroju oraz innych miast naszego regionu. Czeska Łysa Hora (Łysa Góra), bo o niej mowa, stała się celem wycieczki PTTK koło „Krokus”. Ponad 50 osób wyruszyło w listopadową niedzielę na górską wycieczkę.

„Orlęta. Grodno ‘39”. Jaki jest polski patriotyzm?  

„Orlęta. Grodno ‘39” na ten film udają się ostatnio wycieczki szkolne. Także młodzi jastrzębianie zasiądą w fotelach kinowych, aby obejrzeć realizację na temat napaści sowieckiej na Polskę. Bez wątpienia jest to film o patriotyzmie, ale też o podziałach, czy nawet nienawiści, która nie ustępuje w czasach wojny, a nawet wybucha...

Napaść Niemiec na Polskę rozpoczęła się koło Rybnika 

Niemiecka napaść na Polskę rozpoczęła się 1 września atakiem na Westerplatte o godz. 4.45? A może 5 minut wcześniej nalotem bombowym na Wieluń? Nic z tego. Wodzisławianin Tomasz Muskus odkrył bowiem dokumenty, z których wynika, że pierwsze walki rozpoczęły się po godz. 3.14 na... przedpolach Rybnika.

100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Uroczystości w Wodzisławiu Śląskim [FILM] 

Prezentujemy film podsumowujący wydarzenia z 2 lipca 2022 roku, które zorganizowano na wodzisławskim Rynku z okazji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Pamięć o polskich bohaterach wciąż trwa. W Kokoszycach poświęcili tablicę 

W dzielnicy Kokoszyce została poświęcona tablica, upamiętniająca Karola Zbieszczyka, ściętego katowicką gilotyną przez hitlerowców. Kim był ten cichy bohater?

Potwór nie kobieta [HISTORIA] 

Gehenna dziewczynki gnębionej przez macochę, śmierć kłusownika z Borucina oraz wino, które kosztuje fortunę – między innymi o tym pisano w Nowinach latem 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

"Witaj Polsko!" - zobacz film, który wyjaśnia wydarzenia sprzed 100 lat [WIDEO] 

Uroczystości 100-lecia przyłączenia ziemi wodzisławskiej do Polski w sobotę przyciągnęły tłumy. Kolejnym etapem obchodów jest film, który stworzył Bogusław Porwoł. Opowiada on o tym, jak potoczyła się historia, która doprowadzila do tego, że Śląsk jest obecnie częścią Polski. 

Apelują o wywieszenie flag od 2 do 4 lipca. To na pamiątkę włączenia Śląska do Polski 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej zwróciło się ze specjalnym apelem do mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, aby upamiętnić 100-lecie włączenia Śląska do Polski. 

Paweł Remiasz z Marklowic pośmiertnie uhonorowany. Jego grób symbolicznie odznaczono 

Grób Pawła Remiasza, uczestnika wszystkich trzech powstań śląskich, a także działacza plebiscytowego oraz weterana wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej został odznaczony przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej symbolem "Tobie Polsko".

Ogień przenosił się z budynku na budynek. 200 lat temu pożar strawił Wodzisław Śl. [ZDJĘCIA]  

12 czerwca 1822 r. Właśnie tego dnia 200 lat temu w Wodzisławiu Śląskim odbywał się jarmark. Od kilku dni panował upał i wiał porywisty wiatr. Nikt z ówczesnych gości i mieszkańców nie przepuszczał, że będzie to jeden z najtragiczniejszych dni w historii miasta, który na zawsze odmieni jego oblicze.

Stary herb odkryty pod nowym w Pałacu Dietrichsteinów 

Wraz z pracami remontowymi w Pałacu Dietrichsteinów, wewnątrz trwało restaurowanie miejskiego herbu, tuż nad wejściem. Okazało się, że pod nowszą warstwą z 1941 roku skrywa on wcześniejsze malowidło. Z konserwatorką Natalią Glassmann z Pracowni Artystycznej Artmann, która odkryła stary herb oraz przywróciła mu świetność, rozmawiamy o jej pracy.

Wodzisław: Spisali dzieje rodu Tytko ku pamięci starzyków [ZDJĘCIA] 

Ta historia zaczyna się w 1869 roku, kiedy urodził się Walenty Tytko. Od niego – starzyka (dziadka) oraz starki (babci) Anny zaczęli badanie historii twórcy nowej publikacji „Historia rodziny Tytko z Kątów, czyli z okolic Pszowa i Zawady”.

Francek, Walek i Spielverein w Makowie, czyli jak się skończy zabawa w... Niemców? [HISTORIA] 

Satyra na działalność niemieckiej organizacji sportowej, historia dobrze prosperującego przedsiębiorcy, który przez błędne decyzje skończył w więzieniu i odnalezienie zwłok zaginionej dziewczynki – między innymi o tym pisano w Nowinach w maju 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie. Wojciech Żołneczko

Zobacz więcej