Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Jubileuszowa, X Kokoszycka Jesień Artystyczna [ZDJĘCIA]
Wodzisław Śląski
Kokoszyce
Wiadomości
Nie przegap
Jubileuszowa, X Kokoszycka Jesień Artystyczna [ZDJĘCIA]  
Zimowy poranek na drogach regionu. Problemy również na kolei
Jastrzębie-Zdrój
Racibórz
Rybnik
Wodzisław Śląski
Wiadomości
Nie przegap
Patrol
Zimowy poranek na drogach regionu. Problemy również na kolei 
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki
Jastrzębie-Zdrój
Racibórz
Region
Rybnik
Wodzisław Śląski
Żory
Wiadomości
Nie przegap
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki 
Nowiny Wodzisławskie od kuchni na 25-lecie. Już dziś spotkanie autorskie w bibliotece
Pszów
Radlin
Rydułtowy
Wodzisław Śląski
Wiadomości
Lifestyle
Nowiny Wodzisławskie od kuchni na 25-lecie. Już dziś spotkanie autorskie w bibliotece 
Najnowsze komentarze
Pszów: Rekonstrukcja wybuchu I Powstania Śląskiego z wybuchami [ZDJĘCIA]  

Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna "Powstaniec Śląski" zaprezentowała w Pszowie inscenizację walk I Powstania Śląskiego z okazji Święta Trzeciego Maja. 

Kolejarze w Powstaniach Śląskich [HISTORIA] 

Historia kolejarskiego wsparcia Powstań Śląskich to nie tylko kierowanie pociągami pancernymi sił powstańczych czy obsługa linii kolejowych przejętych przez Polską Organizację Wojskową. To także działania mające na celu przejęcie infrastruktury kolejowej w regionie po ogłoszeniu podziału Górnego Śląska pomiędzy II Rzeczpospolitą...

Wodzisław: Odkryli kapsułę czasu pod pomnikiem. Upamiętnia Józefa Bienię z Jedłownika 

Przy demontażu pomnika Józefa Bieni pracownicy natrafili na wmurowaną w betonową podstawę kapsułę czasu, zawierającą akt erekcyjny. W wykonanej z nierdzewnego metalu tubie znajdowała się szklana tulejka, a w niej zwiniętych pięć kart z tworzywa sztucznego, na których wykaligrafowano tekst. Niestety, do środka przez lata zdążyła...

Cieśla zabił żonę siekierą. Potem podciął sobie gardło [HISTORIA] 

Rodzinna tragedia z Michałkowic w powiecie rybnickim, zgubne skutki wyprzedzania i Komunia Święta, która zamiast cieszyć, napawa smutkiem – między innymi o tym pisano w Nowinach w kwietniu 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Kim był wójt pacholczy i jego świta? Czyli Wielkanoc na dawnym Śląsku [cz. II] 

- Krom śpiewaka i muzykantów kościelnych ludzie żonaci w tych procesyach nie biorą udziału - czytamy w dawnych Nowinach o procesjach młodzieży, które przed wiekami odbywały się w powiecie raciborskim.

O dyngowaniu, jajach i i przywilejach kościelnego, czyli Wielkanoc na dawnym Śląsku [cz. I] 

Na jaki kolor farbowano niegdyś jajka na Śląsku? Czego miał prawo zarządać kościelny z Tworkowa od parafian w Wielkanoc? I skąd się wziął zwyczaj "dyngowania"? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek można znaleźć dawnych Nowinach.

22-latka próbowała wskoczyć do odjeżdżającego pociągu. Skończyło się tragicznie [HISTORIA] 

Tragiczny wypadek na dworcu kolejowym w Żorach, niszczycielski pożar w Skrzyszowie oraz proces pedofila przed Izbą Karną w Raciborzu – między innymi o tym pisano w Nowinach w kwietniu 1912 r. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie. Wojciech Żołneczko

Nazywasz się Świerczek? Możesz mieć szlacheckie korzenie [ZDJĘCIA, HISTORIA] 

W naszym kraju mieszkają 5432 osoby o nazwisku Świerczek. O wiele więcej jest osób, których przodkowie nosili to nazwisko. Tak jest właśnie w przypadku Aleksandry Sokalli, artystki z Wodzisławia Śląskiego, której mama nosiła panieńskie nazwisko Świerczek. Pani Aleksandra, która jest także nauczycielką plastyki w Technikum nr 1 im....

Zwolniła go z pracy, a on... uderzył ją młotkiem w głowę i obrabował [HISTORIA] 

Wieści z frontu wojny włosko-tureckiej, amerykańska interwencja w Chinach, poszukiwanie sprawcy brutalnego napadu - między innymi o tym pisały Nowiny 12 marca 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Harcerze i wolontariusze z Pszowa znów promują Żołnierzy Wyklętych 

Już kolejny raz inicjatorzy akcji, mającej na celu przybliżenie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, przygotowali ulotki, plakaty i banery, które rozprowadzili wśród lokalnej społeczności. Okazją do wykorzystania materiałów był ostatni Bieg Tropem Wilczym w Wodzisławiu Śląskim. 

Wodzisław Śląski: Ostatnia egzekucja na wzgórzu Galgenberg była makabryczna. Skazańca ścięto mieczem, a głowę nabito na pal [HISTORIA]  

Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa po długim śledztwie i badaniach źródeł historycznych, m.in. w Tajnym Archiwum Państwowym w Berlinie, zrekonstruował historię ostatniego wyroku, jaki wykonano na wodzisławskim Galgenbergu - wzgórzu straceń. Skazanego ścięto mieczem, głowę nabito na pal, a ciało wpleciono w koło. 

424 strony żywiołu historii ognia i wody. O historii pożarnictwa w Wodzisławiu Śląskim [WYWIAD, ZDJĘCIA]  

Już 11 marca o godz. 10.30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Szkolnej odbędzie się prezentacja najnowszej publikacji albumowej dyrektora wodzisławskiego muzeum Sławomira Kulpy. Praca „Wodzisław Śląski w obliczu ognia” to prawdziwe kompendium historii pożarnictwa w mieście, ale nie tylko.

Pasiak i dokumenty trafiły do wodzisławskiego muzeum. To pierwsze efekty akcji muzealników [ZDJĘCIA]  

W piątek do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim trafiły niezwykłe eksponaty, związane z martyrologią jednego z mieszkańców naszej ziemi. To bluza pasiaka należąca do Józefa Marcola oraz liczne dokumenty związane z pobytem w obozach, a także zdjęcia. Te niezwykłe dary przekazał muzealnikom jego wnuk - Jan Nowak, dzięki kontaktom Adama...

Muzeum w Wodzisławiu szuka pamiątek historycznych na nowe wystawy 

Pracownicy Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wyszli z apelem do mieszkańców, którzy posiadają w domach pamiątki historyczne, które mogliby przekazać na rzecz muzeum. Materiały i przedmioty mogą wzbogacić planowane nowe wystawy, już w wyremontowanym gmachu Pałacu Dietrichsteinów. 

Okradła własną matkę. Kara jej nie minie [HISTORIA] 

Bulwersująca kradzież w Raciborzu, rodzinna zbrodnia w Żorach i plaga wypadków na kopalniach – między innymi o tym pisano w Nowinach w lutym 1912 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Pięciolatek utopił się w stawie. Załamał się pod nim lód [HISTORIA] 

Tragiczny wypadek w Syryni, przerażające porównania wojennego żniwa oraz dziwaczny pogrzeb nad Menem – o tym pisały Nowiny w lutym 1912 roku.

Świadek bijatyki na weselu otrzymał cios nożem w skroń. Zmarł następnego dnia [HISTORIA] 

Dramatyczny przebieg bijatyki, do której doszło w Warszowicach, reakcja księdza Strzybnego na artykuły w prasie oraz rozterki raciborskich radnych przed włączniem Ostroga do Raciborza – między innymi o tym pisały Nowiny w lutym 1912 roku.

Zobacz więcej