Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Konkursy na dyrektorów w trzech wodzisławskich szkołach 

Prezydent Mieczysław Kieca ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez miasto.

Fiale Przedsiębiorczości Gminy Rudnik wręczone. Wicewojewoda Michał Kopański podwójnie kłania się przedsiębiorcom, którzy nie poddają się mimo trudności [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Od 2019 roku w Rudniku wręczane są Fiale Przedsiębiorczości, nagrody wyróżniające mieszkańców za ich wkład w rozwój społeczności oraz lokalnej gospodarki, honorując najlepsze gospodarstwa, firmy i organizacje pozarządowe. Kto został...

Jest nowy prezes Polskiej Grupy Górniczej. Rada nadzorcza wybrała Łukasza Deję 

Jak informuje Polska Grupa Górnicza, rada nadzorcza po przeprowadzonych rozmowach kwalifikacyjnych z dwoma kandydatami na prezesa PGG S.A. wybrała na to stanowisko Łukasza Deję.

Znana jest już przyczyna pożaru autobusu PKS w Kuźni Raciborskiej 

Pęknięcie bloku silnika oraz zapalenie się oleju na rozgrzanym kolektorze – jak podaje prezes PKS Racibórz, Damian Knura – były bezpośrednią przyczyną pożaru autobusu w Kuźni Raciborskiej. Na szczęście, podczas zdarzenia nikomu nic...

Sprawcy kradzieży zuchwałej zatrzymani przez policjantów z Pszowa 

Pszowscy policjanci ustalili sprawców kradzieży zuchwałej, do której doszło pod koniec ubiegłego roku. Przy wsparciu wodzisławskich kryminalnych zatrzymali jednego ze sprawców, chwilę później jego wspólnika.

2,5 miliona złotych strat po pożarze hali w Rybniku-Boguszowicach [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Ogromna skala zniszczeń przełożyła się na potężne straty finansowe. Kilkanaście godzin po pożarze strażacy wciąż prowadzą działania na miejscu zdarzenia.

Bronisław Piróg ogłosił hasło Pływadeł 2025 i zapowiedział pewną zmianę w organizacji wydarzenia 

– Mamy już hasło na tegoroczne Pływadła! – ogłosił Bronisław Piróg, pomysłodawca tego wydarzenia. Pływadła to ponad 40-kilometrowy spływ rzeką Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla, odbywający się na własnoręcznie skonstruowanych...

Wiceprzewodnicząca rady nadzorczej Rafametu zrezygnowała 

Związana z Agencją Rozwoju Przemysłu Klaudia Budzisz nie jest już wiceprzewodniczącą rady nadzorczej w spółce Rafamet S.A. Oznacza to, że aktualnie ARP, czyli właściciel Rafametu, nie ma ani jednego przedstawiciela w radzie nadzorczej spółki.

Prezydent Wojciechowicz chce "ładnego budynku w miejscu dawnej Wiedeńskiej" 

- Sama funkcja (hotel) wydaje się być interesująca - uważa Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz. Zamierza monitorować projekt nowego budynku, który ma powstać przy skrzyżowaniu, uznawanym przez Wojciechowicza za szczególnie istotne dla miasta.

Drogi w Rudniku jak tor wyścigowy. Na sesji zaapelowano do komendanta policji o więcej patroli 

Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu, Marek Ryszka, przedstawił wyniki za 2024 rok na sesji Rady Gminy w Rudniku, podkreślając, że komenda po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w województwie w wykrywalności przestępstw pospolitych. Mówił...

Konkursy na dyrektorów w trzech wodzisławskich szkołach 

Prezydent Mieczysław Kieca ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez miasto.

Fiale Przedsiębiorczości Gminy Rudnik wręczone. Wicewojewoda Michał Kopański podwójnie kłania się przedsiębiorcom, którzy nie poddają się mimo trudności [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Od 2019 roku w Rudniku wręczane są Fiale Przedsiębiorczości, nagrody wyróżniające mieszkańców za ich wkład w rozwój społeczności oraz lokalnej gospodarki, honorując najlepsze gospodarstwa, firmy i organizacje pozarządowe. Kto został...

Jest nowy prezes Polskiej Grupy Górniczej. Rada nadzorcza wybrała Łukasza Deję 

Jak informuje Polska Grupa Górnicza, rada nadzorcza po przeprowadzonych rozmowach kwalifikacyjnych z dwoma kandydatami na prezesa PGG S.A. wybrała na to stanowisko Łukasza Deję.

Pocztówki z historią na odwrocie 

W czasach, kiedy telefon był dobrem luksusowym i niedostępnym, ludzie pisali do siebie listy i wysyłali widokówki. Pierwsze wyparły z czasem mejle, drugie – sms-y. Dziś z sentymentem oglądamy Racibórz na starych pocztówkach, ale prawdziwą kopalnią wiedzy o jego mieszkańcach jest nie to co na kartce, tylko to co na jej odwrocie.

Rodzina odnaleziona po 70 latach 

List ze Stanów przychodzi w maju 2015 roku. „Moja droga Wando, jestem taka szczęśliwa, że się odnalazłyśmy w końcu – pisze Catherine. To jedno zdanie, okupione morzem łez wzruszenia, na zawsze zmienia życie Wandy. Po siedemdziesięciu latach nadziei odnajduje rodzinę.

Wszystkie dzieci pani Ady. Historia I LO w Raciborzu  

Kiedy przekraczam mury I LO od razu czuję respekt wobec 70-letniej historii tej szkoły. Jest obecna wszędzie. Na archiwalnych zdjęciach i tablach, w starych meblach, szkolnych kronikach, bibliotecznych półkach i w małym pokoiku, gdzie swoje królestwo ma Adela Nowak.

90 lat Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzyżkowicach 

8 miesięcy wystarczyło, by nad niewielkimi Krzyżkowicami - wówczas samodzielną gminą, a dziś częścią Pszowa - dumnie górowała wieża kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku mija 90 lat odkąd wybudowano świątynię.

Rozmowa będzie kontrolowana [REPORTAŻ] 

Można śmiało powiedzieć, że w Raciborzu jego głos jest równie charakterystyczny i rozpoznawalny jak Jana Suzina czy Tomasza Knapika w Polsce. Usłyszymy go w większości raciborskich instytucji, firm i urzędów. Nikt tak jak on nie zna się na telefonach i nikt pewnie nie potrafiłby ich naprawiać przez telefon. A wszystko za sprawą 55...

Ks. Jan Szywalski przenosi nas do Raciborza z 1968 roku  

O "Kapsule czasu z 1968 r." pisze ks. Jan Szywalski.

Wspomnienie o Leszku Kowalczyku 

Wieczorem 21 września 1998 roku w Zabrzańskiej Klinice Kardiochirurgii zmarł Leszek Kowalczyk.

Westfalska Ławka (XVI). Czas burzenia 

Dwudziesty ósmy dzień lutego 1990 roku był ostatnim dniem pracy przed odejściem na emeryturę. W lutym przepracowałem 27 dni i dostałem wypłaty 1 453 500 złotych (milion czterysta pięćdziesiąt trzy tysiące pięćset złotych).

Sentymentalna podróż po Raciborzu, czyli Długa droga do przeszłości 

Kiedy po raz kolejny słyszę o rewitalizacji ulicy Długiej, przypominam sobie lata 80., gdy śródmiejski deptak był wizytówką naszego miasta. Mieszkańcy całego regionu przyjeżdżali do Raciborza na wystawy w BWA, po antyki do Desy, albo ubrania do Domu Mody Elegancja, a przy okazji podziwiali prace raciborskich artystów plastyków, którzy...

Westfalska Ławka (XV). Stan Wojenny – a co to takiego? 

12 grudnia 1981 roku pracowałem na nocnej zmianie. Wydobycie w ścianie oddziału pierwszego szło pełną parą. Krótko po północy w całej kopalni odezwały się „świńskie ucha” (sygnalizatory do obustronnej łączności: dyspozytor – załoga). Dyspozytor wydał polecenie: kombajnem zjechać do dolnej wnęki, zabudować ścianę i wyjechać na powierzchnię.

Westfalska Ławka (XIV). Gdo mo popuszczono szruba, tyn idzie na gruba  

Po skończeniu siedmioklasowej podstawówki poszedłem do szkoły górniczej. W drugiej klasie mieliśmy praktyki na powierzchni kopalni.

Powojenny Wodzisław na unikatowych zdjęciach 

Cenna kronika ze zdjęciami i opisami Wodzisławia Śląskiego odkryta na strychu. Odkrycia przez przypadek dokonał Krzysztof Wieczorek z Czyżowic.

Tworkowski młyn z duszą Franciszka 

Niczym woda od 300 lat nieustannie napędzająca tworkowskie koło młyńskie, tak nieubłaganie płynie czas dla ostatniego już rzemieślniczego młyna na Śląsku, który nadal świadczy usługi dla ludności.

Westfalska Ławka (XIII). Kto robi na grubie, a kto chodzi z pukeltaszom 

Do szkoły poszedłem we wrześniu 1946 roku. Miałem czarną kamienną tabliczkę w drewnianej ramce, przy której na jednym sznurku zwisał wilgotny szwam (prawdziwa gąbka) a na drugim sznurku była sucha ścierka.

Westfalska Ławka (XII). O losach śląskich synków 

Po niedługim czasie od przejścia frontu, szedł szosą do pszowskiej kopalni na zmianę popołudniową. Ze szychty wrócił do domu po blisko trzech latach.

Jak Robert Grzybek został akowcem w tajemnicy przed tatą 

Zostało ich dziewięciu. W czasie II wojny światowej i tuż po ustaniu wojennej zawieruchy działali w Armii Krajowej. Dziś są członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu wodzisławskiego i rybnickiego. Mówią o sobie, że nie są bohaterami. Że prawdziwi bohaterowie zginęli. My jednak nie mamy wątpliwości. To żyjące...

Westfalska Ławka (XI). O komandirach i śląskiej riebjacie 

Sąsiadka, która „przegoniła” szupoka, zadziwiła nas swoją nieugiętością w stosunku do ludzi w mundurach. „Wstępną wizytówką” naszych domów był haźlik (ustęp, wychodek, sławojka), w którym musiało być czysto. A że Iwany nie umieli prawidłowo korzystać z haźlika, to był on przez nich stale zafajdany.

Zobacz więcej