O Rafako w Sejmie RP. Spółka z Raciborza odżyje, gdy zmieni właściciela
Posłowie oraz przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu debatowali o przyszłości Rafako. Choć jednoznaczne deklaracje nie padły, przebieg rozmowy może prowadzić do wniosku, że Rafako zmieni właściciela.
"Posuwamy się do przodu"
Następnie członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Piotr Kuba przypomniał, że PFR posiada niespełna 10% akcji Rafako. Zostały one objęte, aby zapewnić Rafako finansowanie niezbędne do dokończenia budowy nowego bloku Elektrowni Jaworzno III.
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezary Lesisz przypomniał, że ARP nie uczestniczy bezpośrednio w pracach nad restrukturyzacją Rafako. W zeszłym roku ARP odkupiło od Rafako projekt ebusa, natomiast aktualne związki ARP z Rafako dotyczą wniosku Rafako o udzielenie pomocy publicznej, który jest nadal rozpatrywany. Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński dodał, że rozpatrywanie wniosku prowadzone jest według procedur Kodeksu Postępowania Administracyjnego, dlatego też forum komisji nie jest odpowiednim miejscem do informowania o kierunkach rozpatrzenia tego wniosku.
- Dokładamy wszelkiej staranności, żeby ten wniosek procedować. Posuwamy się do przodu - powiedział. Wiceprezes ARP podkreślił, że ewentualne udzielenie pomocy publicznej dla Rafako będzie wymagało notyfikacji Komisji Europejskiej.
Prokuratura bada nieprawidłowości w zarządzaniu Rafako
Wiceminister sprawiedliwości i poseł Ziemi Raciborskiej Michał Woś powiedział z kolei, że jest zaniepokojony sytuacją Rafako i tysiąca pracowników przedsiębiorstwa. Odpowiadając na pytanie Gabrieli Lenartowicz wyjaśnił, że w ubiegłym roku do Prokuratury Regionalnej w Katowicach wpłynęło zawiadomienie w związku z możliwym działaniem na szkodę spółki. Prokuratura bada różne wątki tego zagadnienia, dotyczące zarówno roku 2010 jak i ostatnich lat.
Senator Ewa Gawęda, której oświadczenie senatorskie ze stycznia tego roku rozpoczęło lawinę próśb o interwencję i pomoc państwa dla Rafako, zwróciła uwagę na ekosystem gospodarczy, który został zbudowany wokół Rafako. Zdecydowana większość z niespełna 800 podwykonawców Rafako to polskie przedsiębiorstwa. - Na bankructwie Rafako ucierpią mieszkańcy województwa śląskiego, głównie Raciborszczyzny, dlatego apeluję o pomoc - powiedziała.
Poseł Krzysztof Gadowski wyraził swoje oburzenie tym, że podczas posiedzenia komisji nie dowiedział się niczego konkretnego od przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych. Dociekał, dlaczego spółki powiązane ze Skarbem Państwa zagłosowały przeciwko układowi Rafako z wierzycielami. - Pan dzisiaj przychodzi i przesyła na piśmie odpowiedź, że w zasadzie nic pan nie wie - powiedział K. Gadowski do Z. Gryglasa. Pytał też prezesa Rafako, co stanie się z firmą, jeśli nie otrzyma wsparcia.
Państwo to nie opieka społeczna
Przewodniczący komisji Marek Suski stwierdził, że rozmowa dotyczy prywatnej spółki i pretensje do Skarbu Państwa w tej sprawie są nieuzasadnione. Następnie odczytał fragmentu listu, który otrzymał od Gaz-Systemu S.A.. To jedna ze spółek Skarbu Państwa, która głosowała przeciwko zawarciu układu z Rafako. Rafako budowało dla Gaz-Systemu fragment gazociągu oraz tłocznię gazu. Ostatecznie Gaz-System odstąpił od kontraktów z Rafako z uwagi na - jak wskazano w piśmie odczytanym przez M. Suskiego - niedotrzymanie terminów, brak rozliczeń z podwykonawcami, liczne przypadki niewłaściwego wykonania robót oraz powiększenie kwoty wierzytelności o rozliczenia z podwykonawcami.Przewodniczący komisji wyraził przekonanie, że jeśli państwo ma wspierać Rafako, to tylko pod warunkiem otrzymania dostatecznych gwarancji, że spółka wyjdzie na prostą. - Już raz dostali 100 mln zł i nic z tego nie wynikło. Jeśli mamy wspierać przedsiębiorstwa, to takie, które rokują nadzieję, że będą dochodowe, bo my nie jesteśmy opieką społeczną - podkreślił.
Ludzie
Była senator.
Poseł na Sejm RP
Poseł na Sejm RP
Poseł na Sejm RP
Politycy są prości, bo prości są wyborcy, którzy ich wybierają. Nieprostych lud nie chce. No może poza panem posłem Suskim, który jest odrębnym bytem polityczno-socjologicznym. W sprawie Rafako akurat bycie prostym może być zaletą, jeśli przeciwstawić ich cwaniakom (prostym i bardziej skomplikowanym), którzy wydrenowali Rafako z kasy i doprowadzili swoimi decyzjami do takiego dramatu.
większość z wymienionych polityków w tym artykule to prości,wiejscy ludzie , którzy trafili tam z przypadku a polityka to ich prostszy sposób na życie niż inne prace ,które dotychczas wykonywali. Nie mają pojęcia o giełdzie,finansach, rynku inwestycyjnym, energetyce. Artykuł to też za dużo powiedziane hmmm to bardziej baśń,bajka może satyra, komediodramat
Firmę przejmie Państwo i Git.
To co? Napchać kabzę wypomadowanego prezesa mają podatnicy? Mówię wielkie krótkie raus!
PBG mocno się postarało i dużo zrobiło złego dla Rafako. Bankructwo należy się wszystkim po równo, prywatnym i publicznym zakładom też.
Dobra robota gabi, dobrze żeś to zwołała
Ktoś pisze o zasługach Wosia... istny cyrk. Jakby nie było to ja tu widzę że to najbardziej posłanka Lenartowicz działa w tej sprawie. Inni pięknie leją wodę z mydlinami.
Tak? To ciekawe bo efektów brak... no oprócz pięknych sweet foci
Panie Suski. Państwo pobiera podatki zarówno od firm państwowych jaki prywatnych bo odpowiada za całą gospodarkę polską. To państwo przystąpiło do programu dekarbonizacji forowanego przez UE, a nie Rafako i m.in. dlatego państwo powinno poczuwać się do wsparcia polskiej firmy, która w tej chwili również i z tego powodu kłopoty. Pomagacie kopalniom, odkupujecie aktywa, które zarabiają potem dla Skarbu Państwa więc pomóżcie w tym trudnym momencie polskiej firmie z Raciborza. Wielu ludzi głosowało na was z nadzieją, że będziecie dbać o polskie firmy, więc nie zawiedźcie ich...
Woś działaj już pol roku wcześniej zanim inni posłowie się zorietowali